فراخوان گوترش برای رفع موانع حقوقی، اجتماعی و اقتصادی معلولان

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی افراد دارای معلولیت (سوم دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۱۲ آذرماه)، همه کشورها را تشویق کرد که کنوانسیون حقوق افراد معلول را بطور کامل اجرا کنند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، متن کامل پیام «آنتونیو گوترش» به شرح زیر است:
درک حقوق، توان و رهبری افراد دارای معلولیت، آینده مشترک ما را پیش خواهد برد.
برای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار به همه همچون افراد دارای معلولیت نیاز داریم. در سرتاسر جهان، افراد دارای معلولیت و سازمان های نماینده آنان درحال انجام اقداماتی هستند تا این فراخوان را تحقق بخشند: «هیچ چیز در مورد ما، بدون ما.»
کووید-۱۹ موانع و نابرابری های مداومی را آشکار کرده است که یک میلیارد نفر افراد دارای معلولیت جهان با آن رو به رو هستند، این افراد بین کسانی بسر می برند که بیشترین لطمه را به خاطر همه گیری متحمل شدند.
پاسخ و بهبودی نسبت به همه گیری و معلولیت از نظر کلی، باید توسط خود افراد دارای معلولیت هدایت شود، مشارکت بوجود آورد، با بی عدالتی و تبعیض روبرو شود، دسترسی به فناوری را گسترش دهد و نهادها را برای ایجاد جهانی فراگیرتر، در دسترس تر و پایدارتر بعد از کووید-۱۹ تقویت کند.
اینجانب همه کشورها را تشویق می کنم که کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را بطور کامل اجرا کنند، دسترسی را بالا برند و موانع حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و غیره را با مشارکت فعال افراد دارای معلولیت و سازمان های نماینده آنان از بین ببرند.
در روز بین المللی افراد دارای معلولیت، بیایید متعهد شویم که آینده ای پایدار، فراگیر و عادلانه برای همه بسازیم تا کسی نادیده انگاشته نشود.

About Author