افشاگری رییس جمهور از یك اهمال بزرگ در واردات واكسن آیا انتقال ارز برای خرید واکسن غیر ممکن بود؟

به گزارش فست فود باز با شروع همه گیری کرونا و تلاش کشورهای مختلف برای ساخت واکسن، مسئله واردات واکسن از جانب کشورهای مختلف در دستور کار قرار گرفت؛ در ایران اما برخی از آغاز طرح مبحث خرید واکسن، بهانه های مختلفی در خصوص عدم امکان انتقال ارز برای خرید واکسن را مطرح می کردند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، همین بهانه ها منجر گردید تا تاخیر بزرگی در واردات واکسن در کشور ایجاد شود؛ تاخیری که مسؤلان وقت تلاش می کردند با طرح دلایلی سیاسی مانند عدم پذیرش FATF از زیربار مسئولیت آن رها شوند.
آیت الله رئیسی در سومین گفت وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم از یک کوتاهی بزرگ در واردات واکسن پرده برداشت؛ «روزی ۷۰۰ خانواده داغدار می شدند، می گفتند امکان تخصیص ارز ندارند و بخاطر تحریم به ما واکسن نمی دهند، اما ما واکسیناسیون را در اولویت قرار دادیم و بیشتر از ۱۰۰ میلیون دُز واکسن وارد کردیم»
ماجرای بهانه جویی برخی مسؤلان پیشین درباره عدم واردات واکسن به علت تحریم ها به آذرماه سال قبل و روزهایی باز می گردد که اگر تلاشهای جدی برای واردات واکسن صورت می گرفت شاید هیچ گاه کشور درگیر سخت ترین موج کرونا و کشته های چندصد نفری نمی شد.
۱۷ آذرماه ۹۹ بود که عبدالناصر همتی رئیس کل وقت بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی از مشکلاتی برای انتقال ارز در جهت خرید واکسن خبر داد؛ وی تاکید داشت که «تاکنون تمام تلاشهای ایران برای انتقال ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا با مانع روبرو شده است. او می گوید به علت تحریم آمریکا، ایران نتوانسته از دارایی های بلوکه شده خود در خارج استفاده نماید.» این اظهارات از سویی سبب نگرانی مردم درباره آینده واردات واکسن کرونا به کشور شد و در سویی دیگر تعجب برخی چهره های درگیر در زمینه واردات دارو را به همراه داشت.
در این میان حتی رئیس جمهور وقت هم در اظهاراتی مشکلات در واردات واکسن را به اقدامات آمریکا و اعمال تحریم ها از جانب این کشور مرتبط دانست.
ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ۱۹ آذرماه سال ۹۹ در گفت وگویی با یک نشریه داخلی با رد تلویحی ادعای همتی اظهار داشت که «بنده نمی دانم که منبع استنادی رئیس کل بانک مرکزی کشور چیست و نمی توانم دقیق در این خصوص اظهارنظر کنم، اما مطمئن هستم که این بانک ماهیانه ۱۰۰ میلیون یورو برای واردات دارو و مواد اولیه آن و هم واردات تجهیزات پزشکی به شرکت ها می دهد درحالی که اگر این روند جاری نبود تخصیص ارز بی معنا می شد و اگر نمی توانستیم یک ماه دارو وارد نماییم گرفتار کمبودهای فاجعه بار می شدیم و از این رو میتوان نتیجه گرفت که این روند ادامه دارد. ضمن این که کل مبلغ مورد نیاز برای خرید واکسن شاید دو یا در نهایت سه برابر این مبلغ صد میلیون یورو باشد و این مبلغی نیست که مسؤلان از بابت آن نگرانی جدی داشته باشند.»
وی تاکید داشت که به علت وجود راهکارهای مختلف برای انتقال ارز، مشکلی برای خرید واکسن با همین روش ها وجود ندارد.
مساله واردات واکسن و ادعای عدم امکان انتقال ارز به علت تحریم ها در جایی عجیب تر شد که حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی پرده از یک اتفاق عجیب برداشت «بانک مرکزی تابحال یک دلار هم به خرید واکسن کرونا اختصاص نداده و سرنوشت واردات واکسن کرونا هم احیانا به همان سرنوشت واکسن آنفلوانزا گرفتار می شود.»
این اظهارات شهریاری نشان می داد که برخی مسؤلان وقت به بهانه تحریم ها حتی از اختصاص ارز برای واردات واکسن هم ممانعت می کردند؛ موضوعی که در ماههای آینده به یک فاجعه در کشور تبدیل و آمار مرگ بر اثر کرونا را تا نزدیک ۸۰۰ تن، افزایش داد.
با آغاز دولت سیزدهم و با وجود تداوم تحریم ها و عدم پذیرش FATF از جانب ایران، واردات پرشتاب واکسن از کشورهای مختلف در دستور کار قرار گرفت و ارز مورد نیاز آن هم تأمین و به کشورهای مبدا پرداخت گردید.
حالا سوال بزرگ مطرح در افکار عمومی است که چرا برخی مسؤلان وقت در واردات واکسن به بهانه تحریم ها کوتاهی کردند و آیا امروز و بعد از واردات میلیونها دُز واکسن و تأثیر مستقیم آن در کاهش مرگ ها، پاسخی برای مردم دارند؟