معاون دانشگاه علوم پزشکی قم: واکسن پاستوکووک پلاس به استان قم رسید

ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: «واکسن پاستوکووک پلاس» به سبد واکسیناسیون این استان افزوده شد و متقاضیان دریافت این نوع واکسن می توانند به مراکز مربوطه رجوع کنند.
به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم، سیامک محبی دراین زمینه اضافه کرد: افراد بالای ۱۸ سال که دو نوبت واکسن پاستوکووک را دریافت کرده اند و ۲۸ روز از دریافت دوز دوم آنها گذشته باشد می توانند این واکسن را بعنوان دوز سوم تزریق نمایند.
وی افزود: همینطور افراد بالای ۶۰ سال، کادر درمان، افراد زیر پوشش بهزیستی، بنیاد شهید و جانبازان که دو نوبت واکسن آسترازنکا یا اسپوتنیک دریافت کرده اند و از تزریق دوز دوم آنها ۶ ماه گذشته باشد می توانند طبق پروتکلهای ابلاغی وزارت بهداشت این واکسن را بعنوان دُز یادآور انتخاب نمایند.
به گفته وی، طبق تصویب و اعلام کمیته ملی واکسن کرونا واکسن پاستوکووک پلاس بعنوان دُز یادآور، تزریق می شود.
محبی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در مهار همه گیری کرونا، بیان نمود: مشارکت در واکسیناسیون عمومی منجر به مدیریت کامل این بیماری می شود ازاین رو افرادی که هنوز واکسینه نشده اند و یا برای نوبت دوم اقدام نکرده اند، سریع تر به مراکز واکسیناسیون کرونا در استان رجوع کنند.
واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا بعنوان «سوبرانا ۲» و در ایران بعنوان «پاستوکووک»، نام گذاری شده است.
وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه سال جاری به رنگ قرمز، از ۲۰ شهریورماه به رنگ نارنجی و از ۳۰ مهرماه به رنگ زرد درآمده بود، از روز ۵ آذرماه جاری به رنگ آبی درآمد.
شهروندان برای طرح هر گونه پرسش درباره ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir رجوع کنند.
همه ایرانی ها می توانند به منظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید ۱۹» برای گروههای سنی اعلام شده و هم ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https: //salamat.gov.ir رجوع کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه رجوع و خدمات «رایگان» دریافت نمایند./

About Author