عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی: تعداد پزشکان خانم از تعداد پزشکان آقا بیشتر شده است

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: در تاریخ پزشکی ایران و شاید جهان عمده پزشکان مرد بودند و مثال های زیادی هم در این باب داریم و تا همین ۵۰ یا ۶۰ سال گذشته وضعیت این گونه بود اما بعد شرایط تغییر کرده و حالا ورود بانوان به رشته پزشکی و رشته های وابسته خوب بوده و طبیعتا بیشتر شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول صداقت رئیس هیات مدیره نظام پزشکی کرج در اینباره اظهار داشت: در مورد کمبود کادر درمانی خانم باید بگویم این بحث چندان مطرح نبوده و شاید امروز افراد به خاطر وجود فضاهای مجازی حساسیت هایی را در این حوزه مطرح می کنند. به نظرم پیش از ورود فضاهای مجازی این قضیه کمتر مطرح بوده است.
عضو شورایعالی نظام پزشکی اظهار داشت: در کتاب های پزشکی خودمان که حتی نویسنده اش غربی ها هستند عنوان شده که پزشک باید توجه خاصی به خواسته بیمارداشته باشد، من این را اول صحبت هایم عرض می کنم که بعنوان فردی که در زمینه پزشکی فعالیت می کنم مطمئن هستم که همه پزشکان ما پاک دست و پاک چشم هستند و اگر هم خدای نکرده موارد بسیار بسیار معدودی وجود داشته است که این گونه نباشد این قابل بررسی است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، وی اظهار داشت: باید این را هم در نظر بگیریم که هم اکنون تعداد پزشکان خانم در مجموع بیشتر از پزشکان آقا شده است که آمار موجود این مورد را نشان داده است. یک نکته دیگر هم وجود دارد این است که حساسیت را برعکس هم باید در نظر بگیریم در مواردی هم آقایان مجبور می شوند برای کار درمانی به یک پزشک خانم رجوع کنند و نباید از یک دیدگاه یک سمتی مبحث را ببینیم و در کل هم نمی توانیم به صورت بخشنامه ای با این مورد برخورد نماییم. امکان دارد یک پزشک حاذق مرد باشد که خود بیمار خانم قبول کند به آن رجوع کند. در این حوزه فکر می کنم که باید قدر مسلم احترام بیمار را حفظ نماییم و انتخاب را هم به ایشان بدهیم.
وی ادامه داد: درضمن ما بحثی داریم تحت عنوان اضطرار؛ ببینید در یک شهر کوچک فرض کنید یک پزشک خانم وجود دارد و آن پزشک بخاطر مسائل شخصی و خانوادگی یک مسافرت کوتاه می رود. طبیعتاً ما نمی توانیم پزشک خانمی را جایگزین نماییم. اصلا آنقدر پزشک نداریم که بتوانند جایگزین شوند. بنابراین امکان دارد بیماران برای حفظ جان و سلامتی شان به پزشک آقا رجوع کنند.
وی ادامه داد: بطور قطع در توزیع نیروها وزارت بهداشت تلاش می کند همه را راضی نگه دارد اما شرایط همیشه ایده آل نیست؛ اما من به عنوان یک متخصص رادیولوژی می بینم که در اقصی نقاط کشور هم پزشک خانم داریم و هم پزشک آقا. همه ما می دانیم که از نظر شرع مقدس هم اگر بنا به این باشد که جان یک بیمار مثل یک مادر آبستن و جنین در خطر باشد آنجا باید خدمات پزشکی توسط پزشکان مرد صورت گیرد. آنچه که به سازمان های نظام پزشکی مرتبط می باشد این است که شکایتی بیاید و ببینیم که در آن مثلاً بیمارستان خلافی صورت گرفته که در این موارد با اطمینان عرض می کنم همه دادسراهای انتظامی رسیدگی می کنند.
عبدالرسول صداقت ضمن اشاره به این مورد اظهار داشت: این خواهش را بعنوان یک پزشک که عضو شورایعالی هم هستم از همه همکارانم دارم که اگر بیماری از شما درخواست نمود که حفظ حریم شخصی آن رعایت شود به بیمار احترام بگذارید و شرایط شیفت های درمانی را بگونه ای تنظیم کنید که در آن تا حد ممکن حفظ حریم شخصی بیمار رعایت شود.

About Author