وزیر بهداشت: کرونا واقعیت کشورها را روشن کرد

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت با اعلان اینکه ایران در زمینه کرونا، قدرت واقعی خودش را نشان داد و قدرت واقعی هر کشور، به مردم آنست، اظهار داشت: حماسه های جامعه پزشکی فقط محدود به دوران دفاع مقدس نیست بلکه استمرار و ادامه دارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت که در دانشگاه فرهنگیان کرمان برگزار شد، گفت: در دوران دفاع مقدس، نیروهای پزشکی همراه با رزمندگان، تاریخ پرشکوهی را ساختند اما در آن زمان، تکنولوژی ها به اندازه امروز وجود نداشت و بسیاری از این خدمات ارزشمند، ثبت و ضبط نشد و متاسفانه در هنر هم خیلی تبلور پیدا نکرد.

وی ادامه داد: فرمایش مقام معظم رهبری این بود که تکلیف بر این است که آن رشادت ها و ایثارگری های جامعه پزشکی باردیگر بازخوانی و ثبت گردد و به نسل های مختلف نشان داده شود تا این که جای جلاد و مظلوم، عوض نشود. در دوران دفاع مقدس، گروه پزشکی در نزدیک ترین نقطه به دشمن و در خط مقدم، خدمات بهادار ای ارائه و شهدای زیادی را به جامعه تقدیم کرد.

حماسه های جامعه پزشکی ادامه دارد

وزیر بهداشت اشاره کرد: حماسه های جامعه پزشکی فقط محدود به دوران دفاع مقدس نیست بلکه استمرار و ادامه دارد. این حماسه پس از انقلاب تبلور پیدا کرد و در وضعیت مختلف، خودش را نشان داد. در دوران دفاع مقدس، ناجوانمردانه ترین حملات شیمیایی به ایران انجام شد اما گروه پزشکی توانستند آخرین روش های درمانی را انجام دهند.

دکتر عین اللهی افزود: در شرایطی که در بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا که مجروح وجود داشت، دشمن حمله شیمیایی کرد اما گروه پزشکی حاضر به ترک آن بیمارستان نشدند و همه آنها گرفتار مشکلات تنفسی ناشی از آن حمله شدند و تا درمان آخرین مجروح، در بیمارستان ماندند و این یک حماسه تاریخی بود اما متاسفانه ثبت و ضبط نشد و این یک ضعف تاریخی ما است که باید جبران شود.

کرونا واقعیت کشورها را روشن کرد

وی اشاره کرد: کرونا باوجود این که فاجعه ای در سطح دنیا بود اما خیلی چیزها را روشن کرد و غباری از روی کشورها کنار رفت و واقعیت کشورها مشخص شد. امروزه کشورهایی که توانسته اند در مورد کرونا به مردم خود خدمت و بیماری را مهار کنند، قدرتمند هستند. بسیاری از کشورها مانند آمریکا، آلمان، انگلیس و ایتالیا که ادعای پیشرفتگی داشتند، در جریان کرونا نشان دادند که کشورهای قوی و قدرتمندی نیستند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در بعضی کشورهای اروپایی دیدیم که بیماران روی زمین، معطل مانده اند. امروز خیلی از این کشورها آمار بسیار بالایی از مرگ و میر بیماران کرونائی را دارند و نتوانسته اند بیماری را مهار کنند. ایران در زمینه کرونا، قدرت واقعی خودش را نشان داد. قدرت واقعی هر کشور، به مردم آنست. در دوران دفاع مقدس اگر توانستیم سربلند بیرون بیاییم، به خاطر مشارکت مردم بود.

مردم ما با قدرت ایستاده اند

دکتر عین اللهی اظهار داشت: پس از چندسال از تهاجم دشمن و تحریم های ناجوانمردانه که حتی برای دارو هم اعمال می شود، می بینیم که مردم با قدرت ایستاده اند. در مسافرت استانی قم به ملاقات خانواده شهیدی رفتم که همسر شهید ۴۰ سال پیش با فرمایش حضرت امام(ره) به ازدواج یک جانباز در آمده بود و ۴۰ سال بصورت شبانه روزی از جانباز شهید، پرستاری می کرد اما وقتی صحبت می کرد، مثل کوه بود و عنوان می کرد که به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور، وفادار است.

حاج قاسم سلیمانی مردمی و با مردم بود

وی اشاره کرد: حاج قاسم سلیمانی چرا حاج قاسم سلیمانی شد؟ چون مردمی و با مردم بود. بسیاری از سپهبدها و سران نظامی در کشورهای دنیا را دیده اید که قدرتی ندارند چون یک قدرت انتصابی و درجاتی به آنها داده شده اما قدرت به مدلول قدرت مردم است.

در واکسیناسیون، قدرت مردم را نشان دادیم

وزیر بهداشت عنوان کرد: در واکسیناسیون، قدرت مردم را نشان دادیم. در شروع کار دولت حدود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود و به بهانه های مختلف همچون برجام و FATF واکسیناسیون انجام نشده بود اما وقتی مردم به صحنه آمدند و تمام پایگاه های بسیج، هیات ها، حسینیه ها، مصلی ها، مساجد و مدارس تبدیل به پایگاه واکسیناسیون شد، حماسه عظیمی رقم خورد.

دکتر عین اللهی اضافه کرد: اگر در وزارت بهداشت می خواستیم واکسیناسیون را با نیروهای خودمان انجام دهیم، بیش از یک سال و نیم زمان می برد اما مردم که به صحنه آمدند، کار بزرگی انجام شد و حتی در یک روز حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار دُز و در یک هفته حدود ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دُز و به اندازه کل جمعیت امارات، واکسن کرونا در کشور تزریق شد و این فقط ناشی از قدرت مردم بود. یک درس تاریخی برای همه ما این است که باید با مردم باشیم و کارها را بصورت مردمی انجام دهیم.

قدردانی از دست اندرکاران جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت

وی اشاره کرد: از همه دست اندرکاران جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت که در امتداد اوامر مقام معظم رهبری بوده، تشکر می نماییم. ایشان فرمودند که چرا فعالیت کادر بهداشت و درمان را نشان نمی دهید و چرا هنرمندان وارد صحنه نمی شوند؟ همکاران ما با فرمان مقام معظم رهبری این جشنواره را راه انداختند که باید از آنها تشکر نماییم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: جامعه پزشکی در دو سال قبل امتحان خوبی پس داد که به آنها تبریک می گوییم چون حماسه آفریدند و تاریخ را عوض کردند. تا پیش از کرونا متاسفانه دشمنان به دنبال تخریب جامعه پزشکی بودند چونکه یکی از موفقیت های ما، وجود نیروهای بهداشتی و درمانی و ارائه خدمات این حوزه در پس از انقلاب بوده است.

دکتر عین اللهی تصریح کرد: در ابتدای انقلاب، خیلی از خدمات پزشکی برای مردم ایران در خارج از کشور و یا توسط پزشکان بی کیفیت کشورهای مجاور مانند پاکستان، بنگلادش و هند ارائه می شد اما کادر پزشکی ما امروز در قله علم ایستاده است و خیلی از خدمات پزشکی پیشرفته در دنیا در کشور نیز ارائه می شود و دیگر نمی شنوید که یک ایرانی برای درمان به خارج از کشور سفر کند.

دشمن همیشه نقاط قوت را هدف می گیرد

وی اشاره کرد: دشمن همیشه نقاط قوت ما را هدف و نشانه می گیرد و تخریب جامعه پزشکی، از دستورالعمل های دشمنان بود که اعتماد مردم به این قشر، کاهش پیدا کند اما کرونا موجب شد که خدمات گروه پزشکی و عشق و علاقه آنها به انقلاب، نمایانگر شود. کادر پزشکی ما، ۲۴ ساعت نمی خوابد و در آن شرایط ابتدای کرونا، تعدادی زیادی از مردم، از خانه ها خارج نمی شدند اما آنها شبانه روزی بر بالین بیماران کرونائی حاضر بودند و می دانستند که آنجا خطر و آتش است اما دست به آتش می زنند که موجب تقدیر است و نمونه ای از هویت ایرانی است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: ما ملتی هستیم که اعتقاد به ولایت و خدمت به مردم داریم. اینجاست که هنرمندان، هویت ما را نشان می دهند و هنر واقعی می تواند که خدمات را به تصویر بکشد. آغوش ما در وزارت بهداشت همیشه بر روی هنرمندان باز است و افتخار می نماییم که هنرمندان با ما همکاری و همراهی کنند.

دکتر عین اللهی گفت: خدمت با هنر تبلور پیدا می کند و هنر باید خدمات را به تصویر بکشد. وزارت بهداشت با همه امکانات خود آماده همکاری با هنرمندان است و از روابط عمومی دانشگاه ها می خواهیم که از هنرمندان مناطق خودشان، بیشتر استفاده کنند.

باید دانشمندان و نخبگان را ارج بنهیم

وی عنوان کرد: وظیفه ما تامین سلامت مردم است. امروز دانشمندان بسیار گرانقدری در کشور داریم که باید دانشمندان و نخبگان را ارج بنهیم و شرایط بهتر کار کردن آنها را فراهم نماییم. در دیداری که نخبگان با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان فرمودند که شما باید شکر کنید که خداوند به شما استعداد داده و شکر شما، کار بیشتر شما است و هر قدر بیشتر کار کنید، شکر بیشتری کرده اید.

کیفیت خدمات بیمارستان قلب شهید رجایی کم از آمریکا و اروپا ندارد

وزیر بهداشت اظهار داشت: کیفیت بالای علوم پزشکی حتما باید حفظ و ارتقا داده شود و حرکت ما به سمت مرجعیت علمی است. امروز خدماتی که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران ارائه می شود، هیچ چیزی از آمریکا و اروپا کم ندارد و اینها زحماتی بوده که در طول سالهای قبل کشیده شده و بخاطر شهادت و ایثارگری رزمندگانی بوده که زمینه های رشد علمی را فراهم نموده و استقلال کشور سبب رشد ما شده است.

بگفته دکتر عین اللهی در دوران قبل از انقلاب که استقلال نداشتیم، هیچ پیشرفتی هم نداشتیم اما استقلال، سبب رشد کشور می شود که رزمندگان توانستند برای ما ایجاد کنند. در گام دوم انقلاب، نیاز به الگوهای ایثار و فداکاری داریم که حاج قاسم سلیمانی یک الگوی بسیار موفق برای دانشگاه های کشور است چونکه مردانه در مقابل دشمنان ایستاد و توانست استقلال ما را تامین کند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی اشاره کرد: در حوزه مقابله با کرونا تا امروز ۲۰۵ شهید مدافع سلامت تقدیم انقلاب اسلامی شده و این بزرگواران تا لحظه آخر به خدمت رسانی بیماران ادامه دادند تا به شهادت رسیدند و این نشان دهنده صدق وعده ما است.

رشته هنر پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد می شود

وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از برنامه های ما، ایجاد رشته هنر پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی است. این رشته در کشورهای دیگر هم وجود دارد و در فیلم پرستاران و سایر فیلم ها، شاید بخش هایی از آن دیده شده است. بدین سبب باید هنرمندان با علوم پزشکی و علوم پزشکی با هنرمندان آشنایی پیدا کنند. رشته هنر پزشکی را در شورای گسترش بنا خواهیم گذاشت و از هنرمندان می خواهیم که نظرات خودرا ارائه نمایند.

کرمان با نام حاج قاسم سلیمانی در کشور و دنیا درخشید

دکتر عین اللهی تصریح کرد: درخواست و تقاضای ما این است که جشنواره فیلم سلیمان سلامت هر سال چه در کرمان و یا در سایر شهرها، اجرا شود و از دوستانی که این جشنواره را برگزار کردند، تشکر می نماییم. کرمان با نام حاج قاسم سلیمانی در کشور و دنیا، درخشید. کرمان قله کشور شد. حاج قاسم سرباز واقعی امام زمان(عج) بود و همیشه ما از روح بلند ایشان امداد می طلبیم.

وی اشاره کرد: می خواهیم بگوییم که حاج قاسم عزیز که همانند همه شهدا زنده هستی، ما به عهدی که با مردم بستیم، همیشه پایبند خواهیم بود. مطمئن باشید که لحظه ای عقب نخواهیم نشست و ذره ای عقب نشینی نخواهیم کرد.

در هفته اخیر سرعت تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کشور خوب بوده است

وزیر بهداشت همین طور در حاشیه این مراسم درباب دلیل استقبال اندک مردم از تزریق دُز سوم واکسن کرونا اظهار داشت: تزریق دُز سوم واکسن کرونا حداقل باید سه ماه بعد از تزریق دُز دوم صورت گیرد و چون سرعت واکسیناسیون بالایی داشته ایم و بیشترین میزان واکسیناسیون در ماه های مهر و آبان و آذر بوده، هنوز فرصت وجود دارد که تزریق دُز سوم صورت گیرد و باید از صدا و سیما تشکر نماییم که اطلاع رسانی مناسبی دراین زمینه داشته اند و در هفته اخیر سرعت تزریق دُز سوم واکسن کرونا، بسیار عالی بوده و تا کنون حدود ۸ میلیون نفر، این نوبت از واکسن را تزریق کرده اند.

دکتر عین اللهی همین طور درباب آخرین وضعیت تزریق واکسن به گروه سنی کمتر از ۱۲ سال، اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا برای تزریق واکسن به این گروه سنی به نتیجه نرسیده و بعد از بررسی های مطالعات علمی، این کار انجام می شود.
دبیر جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت:
بسیاری از اقدامات حوزه سلامت مزیّن به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است
همین طور دبیر جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت در این مراسم اظهار داشت: هنر، یکی از واژه های مقدسِ عادی شده است و در ادبیات، به فردی که نیک اندیش بوده او را هنرمند می دانستند و واژه بسیار مقدس دیگر که عادی شده، فرهنگ و به مدلول شکوه و بلندی یک جایگاه است.
به گزارش وبدا، مهندس محمد هاشمی در اختتامیه اولین جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت که با حضور وزیر بهداشت در دانشگاه فرهنگیان کرمان برگزار شد، گفت: یکی از نیک اندیشانی که بر اریکه تاریخ ایستاده، قافله سالار شهدای ایران یعنی شهید حاج قاسم سلیمانی است.
وی ادامه داد: خوشحالیم که خیلی از اقدامات حوزه سلامت همچون بسیج ملی مقابله با کرونا، مزیّن به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است که آثار بسیار مثبتی داشته و خیلی از مشکلات مردم را در این شرایط دشوار حل کرد.
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اشاره کرد: یکی از گلایه های مقام معظم رهبری و فرمانده کل سپاه پاسداران، عدم مستندسازی شایسته از اقدامات و رشادت ها در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بود و برای لبیک گفتن به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در گام اول تصمیم گرفتیم جشنواره فیلم مستند سلیمان سلامت را برگزار نماییم.
مهندس هاشمی افزود: ۹۱ فیلم مستند از طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد و بعد از داوری توسط داوران بنام حوزه مستند، ۱۵ فیلم برتر انتخاب و شایسته تقدیر شناخته شدند و امیدواریم که این جشنواره در سالهای آتی با توسعه و رشد، شاهد آثار بیشتری باشد. در گام های بعدی با رادیو سلامت و نهادهای فرهنگی و هنری، کارهای مشترکی انجام خواهیم داد.

منبع:

About Author