تدابیر طب ایرانی برای کاهش اثرات آلودگی هوا

مشاور توسعه طب ایرانی در نیروهای مسلح اظهار داشت: برای کاهش صدمات ناشی از آلودگی هوا افراد مزاج خویش را شناسایی کرده و تا حد امکان سبک زندگی خویش را بر پایه آن تنظیم کنند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سید مهدی میرغضنفری با بیان اینکه در طب ایرانی شش اصل ضروری برای داشتن زندگی سالم داریم که بنیان بهداشت در طب سنتی را تشکیل می دهند؛ اظهار داشت: یکی از مهم ترین آن، آب و هوا و ارتباط آن با مزاج افراد است و سفارش ما این است که افراد مزاج خویش را شناسایی کرده و تا حد امکان سبک زندگی خویش را بر پایه آن قرار بدهند.
وی ادامه داد: منظور از مزاج خصوصیات جسمی و روحی هر فرد است که در دیدگاه طب ایرانی چند نوع است و با کلماتی همچون گرم، سرد، خشک و تر شناخته می شود، اگر افراد بتوانند بر اساس مزاج خود محل زندگی خویش را انتخاب کنند، کمتر به بیماری گرفتار می شوند.
میرغضنفری با بیان اینکه امروز آلودگی هوا در کلان شهرها به معضل جدی تبدیل گشته و سلامت افراد را تهدید می کند؛ اظهار داشت: برای کاهش صدمات ناشی از آلودگی هوا، میتوان با عنایت به مزاج افراد سفارش هایی بر اساس اصلاح سبک زندگی داشت.
این پزشک و متخصص فیزیولوژی در ادامه به بعضی از راهکارهای مؤثر در کاهش اثرات آلودگی هوا اشاره نمود و اظهار داشت: در روزهایی که هوا آلوده است تا حد امکان از منزل بیرون نروید و غذاهای سبک میل کنید چون که در شرایط آلودگی هوا، به علت ضعیف تر شدن سیستم گوارش بدن، غذاهای سنگین و پرچرب به خوبی هضم نمی گردد و خون ارسالی به ریه ها کاسته شده و در نهایت سبب افزایش مشکلات تنفسی می شود. همینطور افراد اگر مبتلا به یبوست هستند باید آنرا درمان کنند؛ چونکه یبوست دلیل اصلی تجمع سموم در بدن است و به آلودگی هوا اضافه شده و سبب ضعف و بدحالی افراد می شود.
میرغضنفری اضافه کرد: افراد بخصوص کسانی که دارای مزاج خشک هستند روزانه مایعات بیشتری مصرف کنند. این مایعات می تواند آبمیوه ها همچون آب لیمو شیرین، پرتقال، گریپ فروت، سیب و هویج باشد. افرادی که مشکلات ریوی، اسم یا برونشیت دارند می توانند دمنوش های برگ آویشن، گل بابونه، برگ مرزنجوش، برگه ناخنک را به صورت جداگانه با کمی عسل و لیمو ترش تازه مصرف کنند. همینطور می توانند با آنها بخور بدهند. این دمنوش ها خلط آور هستند و سبب باز شدن مجاری هوایی می شوند.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، مشاور توسعه طب ایرانی در نیروهای مسلح اظهار نمود: اگر شخص با هیچ یک از این دمنوش ها مشکلی نداشت، می تواند با هم ترکیب کرده و در دو لیوان آب بجوشاند و سپس میل کند. به خاطر داشته باشید که در ترکیب، از هر گیاه یک قاشق غذا خوری استفاده کنید.

About Author