خطر ۳ برابر شدن شیوع زوال عقل در جهان

به گزارش فست فود باز متخصصان در یک بررسی جدید پیشبینی کرده اند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی نزدیک به ۱۵۳ میلیون بزرگسال در جهان گرفتار عارضه زوال عقل خواهند بود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بر مبنای نتایج این مطالعه، تعداد بزرگسالان مبتلا به زوال عقل در سرتاسر جهان امکان دارد از حدود ۵۷.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۲.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ افزایش یابد که از عواملی مانند چاقی دوران میانسالی، استعمال سیگار و انزوای اجتماعی ناشی می شود.
در حالیکه پیشبینی می شود پیشرفت های آموزش به کاهش ۶.۲ میلیون مورد مبتلا شدن به زوال عقل در سال ۲۰۵۰ منجر شود، اما متخصصان اظهار داشتند که این پیشرفت ها با روند افزایشی چاقی، قند خون بالا و استعمال دخانیات خنثی می شود.
به قول آنها، عوامل خطرزا در بروز زوال عقل شامل فشار خون بالا، افسردگی، عدم تحرک بدنی، دیابت، مصرف مواد الکلی، وارد شدن ضربه به سر، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و سطح پایین تحصیلات است.
همینطور پیشبینی می شود که میزان زوال عقل در هر کشوری روند صعودی داشته باشد بگونه ای که در ژاپن تا ۲۷ درصد و در ایالات متحده حدود ۹۹.۶۷ درصد افزایش یابد.
محققان تخمین زده اند که میزان شیوع زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ حدودا ۱۱۷ درصد افزایش می یابد و تنها به علت رشد جمعیت سالمندان است؛ عاملی که پیشبینی می شود شدیدترین تأثیر را در شرق آسیا داشته باشد.
به قول محققان در سال ۲۰۳۰ میلادی ۸۳.۲ میلیون بزرگسال مبتلا به زوال عقل و در سال ۲۰۴۰ میلادی ۱۱۶ میلیون مبتلا به این عارضه در سرتاسر جهان وجود خواهد داشت.
به گزارش فست فود باز به نقل از فوربس، محققان موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن اظهار داشتند برای کاهش خطر مبتلا شدن به زوال عقل، سیاست گذاران باید از برنامه های کم هزینه ترویج ورزش، رژیم غذایی سالم و ترک سیگار حمایت کنند.

About Author