معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان: آیا امیکرون نقطه اختتام همه گیری کرونا است؟

گلستان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان، نقش سویه اُمیکرون در آخر همه گیری کرونا را تشریح نمود و اظهار داشت: مردم همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار دهند.
محمدمهدی زرگرانی امشب در گفتگو با خبرنگاران اظهار نمود: رعایت پروتکلهای بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی برای جلوگیری از مبتلاشدن به کرونا ضرورت دارد، کسانی که دز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کردند نسبت به تزریق دز سوم اقدام نمایند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا سویه اُمیکرون نقطه اختتام همه گیری کرونا خواهد بود، اضافه کرد: امیدواریم سویه جدید کرونا اختتام روند کووید۱۹ باشد اما هم اکنون نمی توان به این مسئله خوش بین بود و نباید پروتکلهای بهداشتی را کنار بگذاریم و ساده انگاری نماییم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان اشاره کرد: تزریق واکسن پاستوکووک در دز سوم برای کسانی که دز اول و دوم را سینوفارم تزریق کردند بلامانع است و این واکسن نیز ایمنی بخشی کافی را دارد، حتی کسانی که دز اول و دوم را سینوفارم تزریق کرده باشند پس از گذشت سه ماه می توانند در دز سوم، واکسن آسترازنکا را دریافت نمایند.
زرگرانی در پاسخ به این پرسش که آیا ایجاد تنوع در انتخاب نوع واکسن به ایمنی بخشی بیشتر کمک می نماید، پاسخ داد: در این مورد دو نکته وجود دارد که آیا واکسن جدید می تواند همان نقطه ایمن را تقویت کند و مسئله دیگر آنست که با این اقدام تنوع بیشتری در محدوده ایمنی ایجاد می شود اما در مجموع مهم تزریق دز سوم واکسن برای رسیدن بدن به ایمنی کامل است.
وی متذکر شد: افرادی که دز سوم واکسن کرونا را تزریق می کنند به شرط رعایت پروتکلهای بهداشتی بیش از ۹۰ درصد در مقابل ابتلای به کرونا ایمن خواهند شد.

وجود ۱۲/۸ نفر پزشک متخصص به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در گلستان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اعلان اینکه در کل کشور با کمبود پزشک متخصص مواجه هستیم، بیان کرد: بر طبق آمار کشوری به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت باید ۱۱/۲ نفر متخصص داریم که این رقم باید بیش از ۲۴ نفر باشد البته این شاخص در کشورهای پیشرفته به ۳۴ نفر نیز می رسد.
زرگرانی، آمار پزشک متخصص در گلستان به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت را ۱۲/۸ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: این آمار نسبت به آمار کشوری خوب است اما در مجموع نسبت به وضع مطلوب مناسب نمی باشد.
وی به کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم گلستان اشاره نمود و تصریح کرد: متاسفانه بیشترین تجمع تخصص و فوق تخصص در سطح کشور در تهران است، در استان گلستان نیز طبیعی است که نیروهای فوق تخصص در گنبدکاووس و گرگان مستقر باشند اما اهتمام ما بر این است که پزشک متخصص را تا حد امکان در سراسر استان توزیع نماییم.

منبع:

About Author