تاثیر اصلاح سبک زندگی در کنترل سندروم پای بی قرار

به گزارش فست فود باز قزوین یک متخصص طب سنتی اظهار داشت: اصلاح سبک زندگی در کنترل علایم سندروم پای بی قرار تاثیر بسزایی دارد ازاین رو باید به حذف الکل، حذف سیگار، کاهش مصرف قهوه، درمان فقر آهن، مصرف گوشت ها، پرهیز از گیاه خواری توجه کرد.
دکتر مرضیه بیگم سیاهپوش در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: سندروم پای بی قرار یک وضعیت طبی است که در آن یک احساس احتیاج به حرکت دادن پاها و احساسی ناخوشایند در ساق پاها وجود دارد که معمولا به شکل درد توصیف نمی گردد.
وی تصریح کرد: فراوانی این سندروم در جامعه ۱۰ درصد است و در سالمندان و خانم ها شایع تر است. علت این سندروم نامشخص است؛ این وضعیت گاهی به دنبال استرس تشدید پیدا می کند و خودش از عوامل ایجاد اضطراب و افسردگی و اختلالات خواب است.
این متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه شدت سندرم پای بی قرار متغیر است، اضافه کرد: معمولا در حالت استراحت و بخصوص در زمان خواب رخ می دهد و امکان دارد در هنگام نشستن بر صندلی و زمان استراحت پس از رانندگی هم ظاهر شود.
وی تصریح کرد: در گرفتن شرح حال، باید به سابقه خانوادگی، سابقه بیماری های داخلی نظیر دیابت، نارسایی کلیه و فقر آهن و سابقه مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامین ها، لیتیوم، ضد افسردگی های سه حلقه ای، مهارکننده های سروتونین، بعضی از داروهای ضدتهوع، کلرپرومازین، کلوزاپین و کافئین توجه داشت.
سیاهپوش اشاره کرد: بعد از گرفتن یک شرح حال کامل، باید از نظر بارداری، بیماری هایی نظیر بیماری های عروقی، بیماری های سیستم عصبی، پارکینسون، اسپاسم شبانه ساق و آکاتزیا، دیابت، عملکرد کلیه و کم خونی، بیمار را ارزیابی کرد.
وی بیان نمود: اصلاح سبک زندگی در کنترل علایم سندروم پای بی قرار تاثیر بسزایی دارد ازاین رو باید به حذف الکل، حذف سیگار، کاهش مصرف قهوه، درمان فقر آهن، مصرف گوشت ها، پرهیز از گیاه خواری توجه کرد.
این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: ورزش اثرات مثبتی بر کیفیت زندگی بیماران و تسکین پای بی قرار دارد ازاین رو داشتن ورزش منظم در سبک زندگی، انجام بعضی از تمرینات خاص و یوگا می تواند کمک کننده باشد. همینطور مطالعاتی محدودی بر طب های مکملی مانند ماساژدرمانی، ماساژ پا با روغن اسطوخدوس، بازتاب درمانی، طب سوزنی، دم نوش هوفاریقون و حجامت صورت گرفته و تقریباً همگی اثربخشی خوبی داشتند.
وی مطرح کرد: در منابع طب سنتی ایرانی، ورزش مهم ترین اصل حفظ سلامتی در بالغین است و برای دریافت بیشترین فایده از ورزش، بایستی نکاتی رعایت شود برای مثال، استحمام و ماساژ پاها با روغن گل سرخ پس از ورزش، از ایجاد خستگی عضلانی جلوگیری می کند و سبب تقویت عضلات می شود.
سیاهپوش خاطرنشان کرد: داشتن تعادل و تنوع در خوراکی های مصرفی و رعایت قوانین خوردن و نوشیدن اصل دوم حفظ سلامتی در بالغین است. داشتن خواب شبانه کافی و مناسب، از نکات بسیار پرارزش در حفظ و ارتقاء سلامتی است بنابراین هرگونه اختلال خواب باید بررسی و اصلاح گردد.
وی اظهار داشت: کنترل استرس امر مهم دیگری در حفظ سلامتی است. چونکه آنچه در نفس آدمی است، بسیار سریع در جسم اثر می کند. گیاهانی مانند بادرنجبویه و اسطوخدوس علاوه بر آرامش بخشی قادر به اصلاح اختلالات خواب هم هستند.
این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: من به تبیینی در جهت معادل سازی این بیماری با مطالب مندرج در منابع طب سنتی ایرانی دست نیافتم. آیا سندروم پای بی قرار می تواند معادل یک نوع«اعیا» باشد؟ آیا سندروم پای بی قرار می تواند معادل «ضعف رِجل و بطوء مشی» باشد؟ این که در فضای مجازی گفته می شود فلان روغن یا فلان دمنوش یا زالو و…. درمان قطعی این بیماری است، مبتنی بر تجارب شخصی است و از منابع اصیل طب سنتی استخراج نشده و پژوهشی بر احتمال درستی و نادرستی آنها صورت نگرفته است.
وی افزود: گاهی بعضی از پژوهشگران بدون دانستن مبانی طب سنتی و تبیین بیماری ها، بر یکی از روش های درمانی طب سنتی مثل استفاده از زالو، حجامت و… مطالعه ای طراحی می کنند. این کار هم اقدامی پسندیده است؛ به هرصورت تنها بعد از انجام پژوهش های جامع است که میتوان گفت این درمان ها واقعاً در سندروم پای بی قرار مؤثر هستند یا نه.
سیاهپوش تاکید کرد: به نظرم می رسد که آموزه های طب سنتی در ارتباط با اصلاح سبک زندگی، در کنترل علایم این بیماری راهگشا است؛ پژوهش های آینده در عرضه راهکار درمانی برمبنای طب سنتی ایرانی، امیدآفرین خواهند بود.

منبع:

About Author