معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کرد ابتلاء ۳ روزه افراد به سویه امیکرون

به گزارش فست فود باز معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکیه بر این که واکسیناسیون مانع از ابتلاء فرد به کووید-۱۹ نخواهد شد، بلکه از شدت بیماری خواهد کاست، اظهار داشت: حال حاضر سویه غالب در کشور اُمیکرون است و زمان درگیر شدن یک فرد به این سویه به ۱/۵ تا ۳ روز کاسته شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست خبری امروز که به صورت حضوری و مجازی در محل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب، تحقیقات در حوزه وزارت بهداشت را امری لازم برای رصد سلامت کشور دانست و اضافه کرد: بر این اساس اگر اقدامی در حوزه سلامت اجرایی می شود، بر اساس تحقیقات شکل بگیرد و در این راستا بر تولید دانش و مرجعیت علمی تاکید می شود.
وی ضمن اشاره به شیوع کرونا در کشور و دنیا، با اشاره به اینکه این ویروس از ابتدا تابحال در جهت بقای خود دستخوش تغییراتی شده است، اظهار نمود: آخرین جهش این ویروس اُمیکرون است. این سویه بر خلاف سویه دلتا از قدرت انتشار بالایی برخوردار می باشد بگونه ای که سویه دلتا ۵ تا ۶ روز زمان نیاز داشت تا فرد دیگری را درگیر کند ولی این زمان در سویه اُمیکرون ۱/۵ تا ۳ روز رسیده است.
پناهی، درگیری ریه و بستری شدن مبتلایان در بخش های بیمارستانی و ICU ها را از دیگر خصوصیت های سویه جدید نام برد و خاطرنشان کرد: سویه اُمیکرون هر چند که سرعت انتشار بالایی دارد ولی شدت بیماری آن نسبت به سویه دلتا کمتر است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن اشاره به تولید واکسن ها برای مقابله با این ویروس بر مبنای پلت فرم های مختلف، واکسن های سینوفارم، برکت، اسپایکوژن، پاستوکووک و نورا را همچون واکسن هایی دانست که در پلت فرم های mRNA و یا به صورت نوترکیب از آن استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: همواره این سوال مطرح است که واکسن ها در جلوگیری از این بیماری چه جایگاهی دارند. در این حوزه تحقیقات نشان داده است که بالاترین میزان ایمنی زایی زمانی ایجاد می شود که فرد مبتلا شده باشد و اگر این افراد دوز اول و دوم واکسیناسیون را دریافت نمایند، بالاترین ایمنی زایی را در مقابل کووید-۱۹ را خواهند داشت.
پناهی، با تکیه بر این که نتایج مطالعات نشان می دهد که اگر حداقل ۳ ماه از واکسیناسیون گذشته باشد، نیاز است تا دوز بوستر تزریق شود، تصریح کرد: تفاوت زیادی میان واکسن های مختلف در مبتلا شدن مجدد به بیماری کووید-۱۹ وجود ندارد و هر چه واکسیناسیون کامل تر باشد افراد به مراتب ایمنی زایی بالاتری را خواهند داشت بگونه ای که افرادی که ۳ دوز را دریافت کرده اند، ایمنی بالاتری از جنبه مبتلا شدن به فرم شدید را خواهند داشت و افرادی که واکسینه نشده باشند شدت بالاتری از بیماری را تجربه خواهند کرد.
نتایج تحقیقات محققان کشور
وی به مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ایمنی زایی واکسن ها اشاره نمود و اظهار داشت: در این مطالعات واکسن های سینوفارم، آسترازنکا، برکت و اسپوتنیک از جنبه های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته اند. بر مبنای نتایج به دست آمده واکسن سینوفارم از نظر جلوگیری از بروز عفونت ویروس کرونا ایمنی ۸۰ درصدی، واکسن آسترازنکا ۸۴ درصد، واکسن برکت ۸۷ درصد و اسپوتنیک پیشگیری ۷۵ درصدی دارد.
وی افزود: از نظر پیشگیری از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان واکسن سینوفارم ۷۲ درصد، آسترازنکا ۸۲ درصد، برکت ۸۶ درصد و اسپوتنیک ۶۸ درصد موثر هستند.
به قول این مقام مسئول، واکسن سینوفارم ۸۶ درصد، آسترازنکا ۹۲ درصد، برکت ۹۸ درصد و اسپوتنیک ۱۰۰ درصد در جلوگیری از مرگ ناشی از مبتلا شدن فرد به کووید-۱۹ موثر است.
واکسن های مورد حمایت وزارت بهداشت
پناهی در ادامه اضافه کرد: تاکید همواره بر این است که دریافت واکسن به معنای عدم مبتلا شدن به بیماری نیست و همیشه در کنار واکسیناسیون بر مسئله ماسک زدن درست و دوری از تجمعات هم تاکید گردیده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فرم غالب ویروس کرونا در ایران را اُمیکرون نام برد و خاطرنشان کرد: واکسیناسیون، میزان مبتلا شدن افراد به این بیماری را کم نمی نماید. چونکه دیده شده افرادی که حتی ۳ دوز را دریافت کرده اند، مبتلا شده اند. ولی شدت بیماری در این دسته از افراد به شدت کاسته می شود و از بستری شدن آنها در بخش های بیمارستانی و ICU کم می شود.
وی به وضعیت تولید واکسن در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تنها واکسن وزارت بهداشت، واکسن ساخته شده در انستیتوپاستور است ولی در کنار آن دانشگاه بقیه الله هم واکسن تولید کرده و در کنار آن واکسن هایی چون فخرا و برکت هم ساخته شده است.
پناهی، تحقیقات انجام شده در زمینه تولید واکسن های مختلف در کشور را پرارزش توصیف کرد و اظهار داشت: در نهایت واکسن هایی که ضعیف هستند و کارایی لازم را ندارند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
ساماندهی مراکز مختلف تحقیقاتی در حوزه سلامت
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به فعالیت مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های در حوزه سلامت در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: راه اندازی مراکز تحقیقاتی همسو و موازی هم یکی از دغدغه های ما است و هم اکنون ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی با مجوز وزارت بهداشت در کشور به راه افتاده است و خیلی از این مراکز برای رسیدن به حداقل ها تلاش می کنند و ما با نشستی که با معاونت های فناوری دانشگاه های علوم پزشکی داشتیم بر ساماندهی مراکز تحقیقاتی موازی تاکید گردیده است.
پناهی، با تکیه بر لزوم ساماندهی مراکز تحقیقاتی همسو، اظهار نمود: ما باید از ایجاد زیر ساخت های تکراری جلوگیری نماییم چون که این امر هزینه بر است و در این راستا ما بر شبکه سازی تاکید داریم. چون با شبکه سازی با حضور همه متخصصان از زیر ساخت های کشور در جهت حل معضلات کشور اقدام می شود.

منبع:

About Author