آیا امکان مبتلا شدن به کووید-۱۹ پس از تزریق واکسن وجود دارد؟

فست فود باز: واکسیناسیون، بهترین روش برای مبارزه با همه گیری کووید-۱۹ به حساب می آید، اما باید پرسید آیا امکان مبتلا شدن به بیماری کرونا پس از تزریق واکسن وجود دارد؟.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بهترین روش برای مبارزه با همه گیری کووید-۱۹ واکسیناسیون است. واکسن های کووید-۱۹ با ایجاد پاسخ ایمنی در مقابل ویروس کرونا به صورت قابل توجهی سبب کاهش ریسک پیشرفت بیماری کرونا و عواقب جدی ناشی از این بیماری می شود. بعلاوه، واکسیناسیون سبب کاهش تعداد ناقلین بدون علامت می شود و مهم ترین ابزار برای کنترل همه گیری کووید-۱۹ به حساب می آید.

باید توجه کرد که عواقب ابتلای افراد به بیماری کووید-۱۹ قابل پیشبینی نیست و تاخیر در واکسیناسیون احتمال ابتلای هر فرد به بیماری شدید را در همه گیری کووید-۱۹ بالا می برد.

آیا تزریق واکسن سبب مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ می شود؟

همه واکسن های کووید-۱۹ غیر زنده یا غیر فعال می باشند و به هیچ وجه سبب مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ یا مثبت شدن تست PCR نمی گردد.

همچنین فرد واکسینه شده احتیاج به قرنطینه ندارد. البته باید توجه کرد که تزریق واکسن سبب مثبت شدن تست سرولوژی (آنتی بادی ضد ویروس کرونا) می شود.

آیا امکان مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ پس از تزریق واکسن وجود دارد؟

باید توجه کرد که ایمنی زایی واکسن های کووید-۱۹ حدود دو هفته پس از تزریق نوبت دوم کامل می شود. ازاین رو در ایام اولیه پس از تزریق واکسن در صورت مواجهه با فرد آلوده احتمال مبتلا شدن وجود دارد. حتی پس از اینکه ایمنی زایی واکسن به حداکثر برسد، باز هم احتمال مبتلا شدن وجود دارد، اما با تزریق واکسن ریسک شدید شدن بیماری کووید-۱۹ در افراد واکسینه شده کاسته می شود.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، با این وجود اثربخشی واکسن ها ۱۰۰ در صد نیست و در صورت مواجهه پرخطر با افراد مبتلا، فرد واکسینه شده می تواند به صورت ناقل بدون علامت یا با علایم خفیف بیماری را به اطرافیان خود انتقال دهد. ازاین رو افراد واکسینه هم باید فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را در اجتماع رعایت نمایند.

منبع:

About Author