به گزارش فست فود باز قم ـ ایرنا ـ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم اظهار داشت: به سمت پیک درحال حرکت هستیم و درگیری کودکان نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.
به گزارش عصر چهارشنبه از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، محمود پرهام در جلسه ستاد ویروس کرونا گفت: علائم گوارشی و تنفسی کودکان مبتلا به ویروس کرونا را شاهد می باشیم و باید بیمارستان ها در حالت «آماده باش» باشند.
وی اشاره کرد: آمار ویروس کرونا و بستری ها در استان قم بصورت تصاعدی درحال افزایش و این بسیار خطرناکست و می تواند بار دیگر تمام بیمارستان ها را پر کند.
وی اشاره کرد: از همشهریان تقاضا می نماییم که مسایل بهداشتی را رعایت نمایند و در تجمعات شرکت نکنند.
وضعیت کرونائی استان قم که از روز پنجم آذرماه امسال به رنگ آبی درآمده بود، از چهارم بهمن ماه جاری، دوباره به رنگ زرد درآمد.
ویروس «کرونا» سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک»، «فاصله گذاری اجتماعی» و «پرهیز از مسافرت های غیرضروری» و همین طور «تزریق واکسن» سفارش شده است.
شهروندان برای طرح هر گونه پرسش درباره ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند بمنظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹» برای گروههای سنی اعلام شده و نیز ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir مراجعه کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.
ویروس کرونا ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام نمود و ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۸ ویروس کرونا در ایران و استان قم شناسایی و اعلام گردید.
منبع:

About Author