وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: ۹۰ درصد جمعیت هدف کشور یک دز واکسن مقابل کرونا را تزریق کردند

به گزارش فست فود باز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ۹۰ درصد جمعیت هدف کشور یک دز، حدود ۸۱ درصد ۲ دز و ۲۵ درصد نیز دز سوم واکسن مقابل کرونا را تزریق کردند.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، بهرام عین اللهی در دیدار با حسن محمد عباس سفیر لبنان در ایران اضافه کرد: ایران توانسته با ۶ مرکز تولیدی واکسن کرونا با پلت فرم های مختلف، گام هایی را در مقابله با کرونا بردارد.
وی اظهارداشت: با تسریع و گسترش پوشش واکسیناسیون در ماه های اخیر، میزان مرگ و میر بیماران کرونائی در ایران باوجود وسعت درگیری با اُمیکرون در کشور و ایجاد موج ششم بیماری اما روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ نفر است.
علاقه داریم کشورهای اسلامی بدون مرز و ویزا باشند
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: علاقه داریم که کشورهای مسلمان منطقه، ارتباطات بیشتری در حوزه های مختلف پزشکی، برگزاری کنفرانس های علمی و تحقیقات و پژوهش های مشترک و کاربردی، داشته باشند. در اروپا مرز بین کشورها برداشته شده و کشورها با یکدیگر مراوده علمی دارند و کنفرانس های علمی مشترکی برگزار می کنند و هر کدام از کشورهای اروپایی، همانند شهرهای یک کشور هستند و علاقه داریم که در آینده، کشورهای اسلامی بدون مرز و ویزا باشند.
عین اللهی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم که کنفرانس های مشترک در رشته های مختلف پزشکی را در لبنان یا ایران برگزار نماییم و دانشمندان ما در این کنفرانس ها حضور داشته باشند و با همکاران خود در لبنان، تبادل نظر داشته باشند.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز ایران در داخل تولید می شود و در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، ایران پیشرفت های خیلی خوبی داشته و امیدواریم بتوانیم شاهد تقویت تبادل دارو و تجهیزات پزشکی بین دو کشور و تسریع در ثبت داروهای ایرانی در لبنان باشیم.
امکان ایجاد شعب دانشگاهی در لبنان را داریم
وزیر بهداشت تصریح کرد: امکان ایجاد شعب دانشگاهی در لبنان را داریم البته دانشگاه های علوم پزشکی با دانشگاه های لبنان همکاری دارند و می توانیم تبادل استاد و دانشجو را گسترش دهیم. خوشحال می شویم که از وزیر بهداشت لبنان جهت سفر به ایران دعوت نماییم تا مذاکرات لازم جهت تقویت روابط دو کشور در زمینه سلامت را داشته باشیم البته نیاز است کارگروه هایی بین وزارت بهداشت ایران و سفارت لبنان تشکیل گردد تا نیازها و استعدادهای همکاریهای مشترک، شناسایی و بطور عملیاتی در این حوزه اقدام گردد.
از پیشرفت های ایران در زمینه های علمی و پزشکی آگاهی داریم
حسن محمد عباس سفیر لبنان در ایران نیز در این دیدار اظهار داشت: دهه فجر انقلاب اسلامی را به مقام معظم رهبری، ملت و دولت ایران تبریک می گوییم. از پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب خصوصاً در زمینه های علمی و پزشکی و همه سطوح اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی، آگاهی داریم.
وی عنوان کرد: می دانیم که دولت سیزدهم هدف و نیت خودرا بر توسعه روابط با کشورهای همسایه متمرکز کرده و بعنوان یکی از اهداف اساسی و اصلی سیاست خارجی اعلام نموده است. در دولت لبنان از سالها پیش نیز سیاست خارجی بر توسعه روابط با کشورهای همسایه در شرق و غرب لبنان است. لبنان روابط خوبی با کشورهای اروپایی دارد و هدف ما این است که روابط لبنان با کشورهای عربی و اسلامی خصوصاً ایران توسعه پیدا کند.
وی تصریح کرد: سفارت لبنان در ایران آمادگی دارد که با وزارت بهداشت و مدیران این وزارت خانه تعامل بیشتری داشته باشد تا زمینه های توسعه روابط بین دو کشور، بررسی شود. همکاری ایران و لبنان از سالها قبل در زمینه آموزش پزشکی وجود داشته است.
آموزش پزشکی در ایران در سطح بالایی قرار دارد
سفیر لبنان در ایران افزود: دانشجویان زیادی از لبنان در ایران در رشته های پزشکی تحصیل کرده اند که البته بیشتر آنها بورسیه کامل دریافت کرده و برخی نیز با هزینه های شخصی برای تحصیل به ایران آمده اند. بیشتر این افراد به لبنان بازگشته اند و دارای سطح بالایی از سواد و دانش و مهارت هستند که این نشان دهنده سطح بالای آموزش پزشکی در ایران است.
عباس خاطرنشان کرد: سفارت لبنان در ایران آمادگی دارد که درخواست های شرکتهای دارویی ایرانی را دریافت و به وزارت بهداشت لبنان اعلام نماید و ترجیح ما این است که این درخواست ها و همکاری شرکتهای ایرانی از مسیر سفارت صورت گیرد. شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی ایرانی اگر بخواهند وارد بازار لبنان شوند، بعنوان سفارت به آنها کمک می نماییم و پلی بین آنها و وزارت بهداشت لبنان می شویم تا کار آنها تسهیل شود.
منبع:

About Author