۱۴ بهمن ماه با با اهمیت ترین اخبار کرونا در استانها

ایرنا- تاخت و تاز کرونا برمبنای آخرین آمار مبتلایان و فوت شدگان در کشور شیب صعودی گرفته است اما برخی شهروندان همچنان با تصور ضعیف بودن سویه اُمیکرون، نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی بی توجه هستند که این مساله تعداد شهرهای قرمز کرونائی در کشور را افزایش داده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، حضور سویه جدید کرونا به نام اُمیکرون و رشد آمار مبتلایان و بیماران بستری در نقاط مختلف کشور زنگ خطر پیک ششم را به صدا درآورده است و هشدار می دهد در صورت هر گونه غفلت و عادی انگاری هفته های پیش رو با بحران جدی شیوع در کشور و افزایش مراجعات به مراکز درمانی روبرو خواهیم شد.
کارشناسان براین باورند تنها راه مقابله و قطع زنجیره شیوع، تکمیل واکسیناسیون، توجه به هشدارهای بهداشتی، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از هر گونه عادی انگاری است.
براساس آخرین تغییرات در نقشه رنگبندی شهرستان های کشور حالا ۷۷ شهرستان در وضعیت قرمز قرار گرفتند. ۱۷۹ شهرستان نارنجی، ۱۸۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی هستند.
آماده باش به همه مراکز بهداشتی کشور با ورود موج ششم کرونا
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان این که در زمان حاضر مراکز درمانی کشور و پرسنل تمامی بیمارستان ها برای مقابله با اُمیکرون در آمادگی ۱۰۰ درصدی به سر می برند اضافه کرد: مدیریت مقابله با موج ششم کرونا در کشور با سویه جدید بصورت قرارگاهی عمل خواهدنمود و همه مشکلات و برنامه ریزی ها رصد و بررسی شده و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا قانونی و قابلیت اجرائی دارد.
دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه آیین بهره برداری از بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی ولایت، اولین مرکز درمانی تمام اتوماتیک کشور در مشهد، اضافه کرد: راه اصلی مقابله با اُمیکرون مقاوم کردن مردم بوسیله واکسیناسیون است، این در شرایطی است که بیشتر افراد این بیماری را بصورت خفیف و با علایم شبیه سرماخوردگی تجربه می کنند.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ مصوبات اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا به معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و اعلام آماده باش به همه مراکز بهداشتی کشور با ورود به موج ششم کرونا آگاهی داد.
کمال حیدری اظهار داشت: در ایام اخیر شاهد روند صعودی تعداد مبتلایان ناشی از گسترش ویروس کرونا و سویه های جدید آن هستیم که در این راستا مصوبات یکصد و چهارمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا به معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردید.
وی اضافه کرد: بر طبق این مصوبات به همه پرسنل و واحدهای ارائه خدمات سطح یک شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت اعلام آماده باش شد.

شیوع اُمیکرون / قرمز شدن شهرها و افزایش شمار مبتلایان
با توجه به شیوع اُمیکرون وضعیت کرونائی برخی از شهرها تغییر رنگ داده و قرمز شده اند و برخی هم به نارنجی تغیر رنگ داده اند.
دکتر سیمین خیاط زاده مدیر گروه پیش گیری از بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به تغییر وضعیت کرونائی آذربایجان شرقی در ایام اخیر، اظهار داشت: شهرستان آذرشهر در وضعیت قرمز قرار گرفته و هفت شهرستان نیز نارنجی هستند و هبچ شهرستانی با وضعیت آبی در استان نداریم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هم گفت: هفت شهرستان استان مرکزی برمبنای آخرین اعلام رنگ بندی کرونا از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در وضعیت پرخطر(قرمز) قرار گرفته است.
دکتر سید «محمد جمالیان» اضافه کرد: بر طبق این اعلام، شهرستان های اراک، ساوه، شازند، خنداب، دلیجان، تفرش و خمین در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.
وی اشاره کرد: پنج شهرستان آشتیان، فراهان، زرندیه و محلات نیز در گزارش رنگ بندی کرونا در لیست مناطق با رنگ نارنجی طبقه بندی شده اند و باید پروتکلهای مربوط به این مناطق در آنها رعایت شود. مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد نیز اعلام نمود: شمار بیماران شناسایی شده مبتلا به کرونا در این شهرستان مرزی شرق استان خراسان رضوی نسبت به ۲ هفته گذشته ۲۰ برابر بالا رفته است.
حیدر احسانی اضافه کرد: مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی شهر تایباد به نسبت ۲ هفته قبل رو به افزایش گذاشته و رشدی ۴۰ برابری را در پیش گرفته است.
در خبری دیگر به نقل از سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آمده است که با مرگ یک نفر دیگر در شبانه روز گذشته، شمار فوت شدگان کرونا در استان به ۲ هزار و ۴۷۶ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان شمار مبتلایان کرونا در هرمزگان را ۷ هزار و ۵۶۳ نفر اعلام نمود و اضافه کرد: اکنون ۲۷۲ نفر مبتلا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار ۱۰۶ نفر در شبانه روز گذشته بستری شدند.
فرماندار خواف هم اظهار داشت: به دلیل شیوع سویه اُمیکرون کرونا، کلیه مدارس این شهرستان مرزی خراسان رضوی از روز پنجشنبه، چهاردهم بهمن ماه به مدت ۱۰ روز تعطیل شد و کارهای آموزشی دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی خواف بصورت مجازی غیرحضوری و با بهره بردن از بستر سامانه شاد انجام می شود.
حسین سنجرانی اضافه کرد: افزایش تعداد موارد مثبت و بیماران بستری بیماری کووید ۱۹ در ایام گذشته سبب تغییر رنگ شهرستان خواف از آبی به زرد شده بود که روز گذشته این شهرستان از وضعیت زرد به نارنجی تغییر رنگ داده است.
به گفته رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه یزد، باتوجه به ادامه شیوع ویروس کرونا و با هدف حفظ سلامت عمومی و پیش گیری از ابتلای مردم به این ویروس، نماز عبادی سیاسی جمعه در ۹ شهر استان کنسل شد.
حجت الاسلام سید جمال الدین نجم الهدی اضافه کرد: تعطیلی نمازجمعه در اردکان، یزد، میبد، تفت، مهریز، هرات، مروست، بهاباد و ابرکوه برمبنای مصوبه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا صورت گرفت.
وی افزود: آیین عبادی سیاسی جمعه در سایر شهرستان های استان شامل اشکذر ( شهر اشکذر، خضرآباد و رستاق) و شهر بافق که وضعیت نارنجی و زرد دارد با رعایت کامل نکات بهداشتی برگزار می گردد.
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای قزوین نیز اظهار داشت: وضعیت قزوین در رنگ بندی کرونائی به قرمز یعنی به مفهوم خیلی پرخطر تغییر پیدا کرده است.
منوچهر حبیبی اضافه کرد: حالا وضعیت کرونائی ۲ شهرستان استان شامل قزوین و بویین زهرا قرمز و رنگ شهرستان های آبیک و تاکستان نیز نارنجی بوده و در شهرستان های البرز و آوج زرد است.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از راه اندازی اورژانس کودکان در بیمارستان گلستان اهواز برای درمان بیماران کرونائی آگاهی داد.
دکتر عرفان مردانی اظهار داشت: ‏با توجه به تکمیل ظرفیت بستری بیماران کرونائی در بیمارستان ابوذر، اورژانس کودکان بیمارستان گلستان راه اندازی و پشتیبان این بیمارستان خواهد بود.
اکنون ۱۰ شهرستان خوزستان نارنجی، ۱۴ شهرستان زرد و سه شهرستان آبی کرونائی هستند.
سید علی درخشان مسوول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری هم از قرمز شدن رنگ کرونائی شهر کرد آگاهی داد و اضافه کرد: شیب شیوع اُمیکرون بصورت آسانسوری در حال افزایش می باشد.
هم حالا شهرستان های بروجن، سامان، لردگان، خانمیرزا، کیار و فارسان نیز در وضعیت نارنجی و شهرستان های اردل، کوهرنگ و بن نیز در وضعیت زرد (خطر متوسط) شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
در زاهدان و بنا بر اعلام روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان ب، موج جدید شیوع کرونا مدارس این استان را در روز شنبه ۱۶بهمن تعطیل کرد و آموزش بصورت غیرحضوری خواهد بود.
برمبنای تصمیم ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا سیستان و بلوچستان؛ باتوجه به شیوع گسترده کرونا در سطح استان، فعالیت تمامی مدارس در همه مقاطع روز شنبه مورخ ۱۶ بهمن بصورت غیر حضوری است.
سرپرست بیمارستان نظام مافی شوش اظهار داشت: ۴۰ درصد ظرفیت تخت ها و بخش های این بیمارستان آماده ارائه خدمت به بیماران کرونائی در برخورد با موج جدید احتمالی این ویروس هستند.
داود محمودی اظهارداشت: در صورت نیاز امکان افزایش تخت ها و ظرفیت بخش های بیمارستان برای بیماران کرونائی وجود دارد، ضمن این که در تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران کرونائی هم مشکلی نداریم.
شهرستان شوش در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد.
آمار مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان گیلان همطی ۲ هفته اخیر بیش از ۲.۵ برابر شد که این روند افزایشی طی روزهای اخیر شتاب بیشتری گرفته است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با اشاره به روند افزایشی بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان از بهمن ماه جاری اظهار داشت: این روند طی هفته جاری شتاب گرفته است.
دکتر فردین مهربیان گفت: برمبنای آخرین آمار امروز، اکنون ۳۳۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری هستند که ابتدای هفته جاری “شنبه” ۲۵۱ بیمار بستری بودند.
دبیر کمیته رسانه و اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم اظهار داشت: شمار بیماران بستری بر اثر کرونا در بیمارستان های خراسان رضوی نسبت به ۱۰ روز گذشته حدود ۲ برابر شده است و این روند افزایشی همچنان ادامه دارد.
دکتر محمد پهلوان اضافه کرد: اکنون حدود ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در خراسان رضوی بستری هستند و این در شرایطی است که این میزان در چهارم ماه جاری کمتر از ۴۰۰ نفر بود.
اکنون از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی، هفت شهرستان در وضعیت قرمز، ۹ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۱۷ شهرستان در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند و این استان هیچ شهرستان آبی ندارد.
بگفته معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با شدت یافتن شیوع سویه جدید اُمیکرون در استان، در تازه ترین رنگ بندی کرونا، شهرهای سقز و بانه وارد محدوده قرمز شد.
دکتر بهروز اخوان گفت: سنندج و کامیاران در وضعیت نارنجی و بقیه مناطق استان زرد هستند و هیچ نقطه آبی باقی نمانده است.
کرونا رنگ قشم را قرمز کرد این مطلب را مدیر شبکه بهداشت جزیره قشم اعلام کرد و اظهار داشت: در ۲ هفته اخیر ۵۸ نفر در بیمارستان بستری شدند که ۴۸ نفر از این تعداد در یک هفته گذشته بستری شدند.
دکتر یاسر مرادی اضافه کرد: اکنون ۱۱ بیمار در بخش کرونا بیمارستان پیامبر اعظم(ص) قشم بستری هستند و پیش بینی می شود شمار افراد بستری تا ۲ هفته آتی به ۲ تا سه برابر تعداد فعلی برسد.

پیشروی باردیگر کرونا در البرز ضریب اشغال تخت های بیمارستانی البرز را ۶ برابر کرد، این مطلب را سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام نمود و اظهار داشت: با بستری شدن ۷۰ بیمار دیگر کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد تخت های کرونائی در استان به ۳۰۴ مورد رسید که ۶ برابر ۲ هفته پیش است.
اکنون شهرستان کرج در وضعیت نارنجی، پنج شهرستان ساوجبلاغ، نظرآباد، چهارباغ، اشتهارد و فردیس در وضعیت زرد و شهرستان طالقانی آبی کرونائی است.
روند افزایش بستری های کرونا در استان اردبیل نیز ادامه دارد بطوریکه در شبانه روز گذشته با بستری ۳۶ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ این تعداد به ۱۶۱نفر رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: در پی افزایش شمار مبتلایان و شیوع موج ششم، هم اینک شهرستان پارس آباد و مشگین شهر در وضعیت نارنجی، شهرستان های اردبیل، خلخال، بیله سوار، نمین، سرعین، کوثر گرمی و نیر در وضعیت آبی قرار گرفته اند.
دکتر محمدیان اردی با هشدار نسبت به اوج گیری شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل طی روزهای آینده اظهار نمود: فاکتورهای شیوع این بیماری در استان بصورت شتابان در حال افزایش می باشد.
به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان، با شناسایی ۴۵۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان، مجموع بیماران بستری و سرپایی مثبت به ۱۳۳ هزار و ۹۹۰ نفر رسید.
دکتر محمد طاهری اضافه کرد: همین طور آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان به صفر رسید به نحوی که در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر مبتلاشدن به ویروس کرونا گزارش و ثبت نشده است.
دکتر جعفر زارعی زاده معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: براین اساس ۵۰ درصد شهرستان های استان بوشهر شامل بوشهر، دشتی، تنگستان، دشتستان و گناوه در وضعیت قرمز خیلی پرخطر کرونائی قرار دارند و شهرستان های دیلم، دیر و کنگان نیز از وضعیت زرد با خطر متوسط به نارنجی پرخطر کرونائی تغییر رنگ داده اند.
طبق آخرین گزارش سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تغییر رنگ شهرستان دشتی از نارنجی پرخطر کرونائی به قرمز خیلی پرخطر شمار شهرستان های قرمز استان بوشهر به پنج شهرستان افزوده شد.
تداوم واکسیناسیون در استانها و تاکید بر تکمیل دزها
به مدد واکسیناسیون موفقیت خوبی در حوزه کنترل شیوع سویه های قدیمی تر کرونا در کشور به دست آمده است، اما سویه اومیکرون تهدید جدی است که مقابله با آن و جلوگیری از تکرار تجربه های مرگبار و تلخ کرونائی، حساسیت بیشتر مردم در تکمیل واکسیناسیون و رعایت سفارش های بهداشتی را می طلبد.
اکنون ۶۰ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۲۳۰ نفر دُز اول، ۵۴ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۲۵۰ نفر دُز دوم و ۱۸ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۷۸۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۳۴ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۶۸دُز رسید.
در شبانه روز گذشته ۷۹۰هزار و ۸۵۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
دکتر سیمین خیاط زاده مدیر گروه پیش گیری از بیمارهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز روند واکسیناسیون کرونائی آذربایجان شرقی را خوب عنوان نمود و اضافه کرد: باید سرعت واکسیناسیون، بیشتر از وضعیت فعلی باشد.
حدود ۸۸.۵ درصد جمعیت آذربایجان شرقی، دُز اول و ۸۱.۵ درصد جمعیت دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند؛ با این حساب تا حالا ۲ میلیون و ۷۳۴هزار و ۱۹۴ نفر در آذربایجان شرقی، دُز اول و ۲ میلیون و ۵۲۰هزار و۱۴۶ نفر دُز دوم واکسن را دریافت کرده اند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان مهریز با اعلان اینکه تا حالا در شهرستان مهریز ۹۲ درصد دز اول، ۸۱ درصد دز دوم و ۲۱ درصد دز سوم را تزریق کرده اند، اشاره کرد: برای مهار کرونا همه شهروندان باید نسبت به مشارکت در طرح واکسیناسیون اقدام نمایند.
دکتر سیدعلیرضا پورمازار اضافه کرد: کادر بهداشت و درمان در خدمت مردم است و در این خصوص هیچ محدودیتی برای واکسیناسیون وجود ندارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز با اشاره به شرایط استان و شیوع بالای سویه اُمیکرون، اظهار داشت: همه مناطق استان درگیر این ویروس هستند و مردم باید رعایت پروتکل های بهداشتی را بسیار جدی بگیرند و نسبت به تکمیل واکسیناسیون اقدام نمایند.
به گفته دکتر فاطمه نوروزیان تا حالا در هرمزگان یک میلیون و ۳۹۰ هزار و ۳۶۰ دز در نوبت اول، یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۵۲۶ دز در نوبت دوم و ۴۳۸ هزار و ۷۱۱ دز واکسن کرونا در نوبت سوم تزریق شده است.
سرپرست فرمانداری گیلانغرب با بیان این که تا حالا ۴۲ درصد جمعیت هدف این شهرستان دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند از افراد واجد شرایط خواست بمنظور مقابله با کرونا و ریشه کنی این ویروس هرچه زودتر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.
«حشمت رضایی» در جلسه ستاد کرونای گیلانغرب اضافه کرد: همین طور در مجموع از شروع شروع واکسیناسیون در این شهرستان تا حالا طی سه مرحله ۹۵ درصد جمعیت این شهرستان مقابل ویروس کرونا واکسینه شده اند.
مدیر گروه پیشگیری و مقابله با بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز از شروع واکسیناسیون گروه سنی ۵ سال به بالا از امروز در تمام مراکز تزریق واکسن در سطح این استان خبرداد.
صفر فیض الهی اضافه کرد: این استان دارای ۱۴۰ هزار کودک بالای ۵ سال و مشمول واکسیناسیون دارد که از این تعداد تنها یک هزار و ۷۵۰ نفر آنها مقابل بیماری کووید ۱۹ واکسینه شده اند.

گزارش های کرونایی
کمین موج ششم برای شبیخون به سلامت خراسان شمالی
سایه سنگین اُمیکرون بر سر مادران حامله ساوجی

آمارهای جدید وزارت بهداشت/۶۱ نفر دیگر قربانی کرونا شدند
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۱ نفر بر اثر مبتلاشدن به کرونا فوت کردند و مجموع جان باختگان به ۱۳۲ هزار و ۶۲۴ نفر رسید.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، از روز گذشته تا امروز ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۷ هزار و ۳۹۵بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۹۸۱ نفر از آنها بستری شدند، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۷۹۹ نفر رسید.
خوشبختانه تا کنون ۶ میلیون ۱۲۱هزار و ۳۵۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند، یک هزار و ۹۴۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و تا حالا ۴۵ میلیون و ۹۵ هزار و ۲۵۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، پژوهشگران آفریقای جنوبی گونه ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی نمودند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می شود و دارای جهش های چندگانه است.
سازمان بهداشت جهانی، اینگونه جدید را بعنوان یک گونه نگران کننده معرفی و برمبنای ترتیب الفبای یونانی، آنرا «اُمیکرون» نام گذاری کرده است.
کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اُمیکرون تازه ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.

About Author