واکنش وزارت بهداشت به اخبار تقلبی بودن واکسن آسترازنکای مصرفی در ایران

فست فود باز: رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، در واکنش به برخی اخبار در خصوص تقلبی بودن واکسن آسترازنکا در ایران، اظهار داشت: تمامی واکسن هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه ها استفاده شده است شامل آسترازنکا یا دیگر واکسن ها مستقیما از شرکتهای تولید کننده در دنیا خریداری شده و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف شده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سید محسن زهرایی درخصوص خبری که در فضای مجازی با عنوان ” در سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است که واکسن آسترازنکا که در ایران استقاده شده، تقلبی بوده است” انتشار یافته، اظهار داشت: طبیعتا این خبر سبب نگرانی می شود بنابراین توضیحاتی جهت رفع هر نگرانی عرضه می کنم. زمانی که به این خبر رجوع می نماییم متوجه می شویم که اخطار سازمان بهداشت جهانی در خصوص این است که واکسن آسترازنکایی که خارج از سیستم قانونی واکسیناسیون کشور استفاده شده است، تقلبی و پر شده بوده است.

وی اضافه کرد: نکته ای که لازم است توجه شما را به آن جلب کنم این است که اگر به سایت های خبری داخل کشور در رسانه ها و صدا و سیما رجوع کنید متوجه می شوید که در تابستان اخباری اعلام گردید که گروه ها و باندهای کلاهبرداری با گرفتن مبالغ زیاد واکسن پر شده، تقلبی و یا واکسن هایی که احیانا به صورت قاچاق وارد کرده بودند، در خارج از سیستم واکسیناسیون کشور، در خانه، شرکت و یا جاهای زیرزمینی و غیرقانونی با گرفتن مبالغی به افراد تزریق کردند و این افراد متاسفانه در دام این کلاهبرداران افتادند.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت افزود: این مورد در واقع هشداری است که بسیار خطرآفرین است و افراد هشیار باشند و واکسیناسیون خارج از سیستم کشور را انجام ندهند.

زهرایی با بیان اینکه این مورد تجربه ای است که امکان دارد در کشورهای دیگر هم رخ بدهد، اضافه کرد: ازاین رو بنابراین هم سازمان بهداشت جهانی این نکته را منتشر نموده است تا افراد و کشورها با چنین مخاطراتی که می تواند کشورها را تهدید کند، توجه داشته باشند.

بنابر اعلام وبدا، او در آخر اظهار داشت: تاکید می کنم که تمامی واکسن هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه های واکسیناسیون کشور استفاده شده است شامل آسترازنکا و یا دیگر واکسن ها، مستقیما از شرکتهای کشورهای تولید کننده خریداری شده است و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف شده است و از این جهت هیچگونه نگرانی وجود ندارد.