سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت: کمبودهای دارویی یک ماهه و سه ماهه نسبت به سال قبل کاسته شده است

به گزارش فست فود باز سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی در مورد خبر کمبود ۱۹۰ قلم دارو در سه ماه آینده که به نقل از معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو انتشار یافته، ارائه نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، محمد هاشمی اظهار نمود: همواره در اغلب کشورهای دنیا، برخی اقلام دارویی به علل مختلف همچون کمبودهای جهانی، افزایش تقاضا در بعضی شرایط همچون پاندمی کرونا، تجویزهای بی رویه، مشکلات تولید و توزیع و حوادث و بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی وجود دارد.
وی اضافه کرد: در بسیاری از کشورها، همواره کمبود دارو تا ۵۰ قلم دارو حتی برای داروهای بیمارستانی و داروهایی که کمتر مورد استفاده قرار گیرند، برای یک ماه وجود دارد و کمبودهایی که برای ۳ ماه اعلام می شود به این مفهوم است که موجودی آنها تا ۳ ماه کافی است و باید برای تجدید ذخایر آنها برنامه ریزی شود.
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: سال قبل کمبودهای دارویی زیاد بود و حتی به بیشتر از ۲۲۰ قلم هم رسیده بود اما خوشبختانه هم اکنون، کمبودهای یک ماهه و سه ماهه کاهش قابل توجهی یافته و به ۵۰ قلم کمبود یک ماهه و ۱۹۰ قلم کمبود سه ماهه رسیده که البته دولت اهتمال ویژه برای تأمین این داروها دارد.
هاشمی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی سازمان غذا و دارو برای تأمین دارو در سال آینده است و در صورت تأمین منابع ارزی، مشکلی برای این حوزه بوجود نمی آید، چونکه در شرایط ایده آل هم همواره کمبود دارویی به علل مختلف وجود خواهد داشت.

منبع:

About Author