واکسن کرونا هدیه ای در دستان والدین برای رهایی کودکان از کووید ۱۹

فست فود باز: اُمیکرون ویروس جهش یافته کرونا برای مبتلاشدن کودک، جوان و پیر نمی شناسد؛ موضوع مهمی که کارشناسان بهداشتی استان گیلان از والدین می خواهند تا برای مقابله با این ویروس و کاهش شدت بیماری، واکسیناسیون کودکان را جدی بگیرند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایرنا، ویروس کرونا در ابتدای ظهور با بی رحمی سالمندان و میانسالان را درگیر بیماری می کرد، تا جایی که جان خیلی از این گروههای سنی را گرفت، در مدت ۲ سال از پیدایی این ویروس کوشش های زیادی برای مهار و کنترل بیماری کووید ۱۹ انجام شد، در ابتدا، ورود واکسن کرونا برای تزریق هموطنان در کشور و پس از مدتی ساخت واکسن در داخل کشور موجی از امید و خوشی را در جامعه ایجاد کرد.
تزریق واکسن ابتدا برای کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور، پس از مدتی برای گروه سنی ۶۰ سال به بالا و چندی بعد هم برای سایر گروههای سنی “بالای ۱۸ سال” فراخوان شد، گیلانی ها از تزریق واکسن استقبال کردند، تا جایی که در ایام آغازین مراکز واکسیناسیون مملو از جمعیت بود، به سبب توجه مردم این استان برای تزریق واکسن در مدت کوتاهی مراکز واکسیناسیون گسترش پیدا کرد و مردم با آرامش واکسن را دریافت کرده اند.
با تسریع ورود واکسن به کشور و سرعت در واکسیناسیون، تزریق به گروه سنی بالای ۱۲ تا ۱۸ سال “دانش آموزان” رسید، بااینکه در ابتدا خانواده های گیلانی برای تزریق واکسن تمایلی نشان ندادند اما پس از مدتی پدران و مادران به تاکیدات متخصصان بهداشتی توجه کرده و به تدریج تزریق واکسن در این گروه سنی نیز با استقبال مواجه گردید.
براساس آخرین آمار دریافتی تاکنون، ۱۸۰ هزار و ۵۲۷ نفر نزدیک ۹۹ درصد از دانش آموزان استان گیلان دُز نخست و افزون بر ۱۵۹ هزار و ۹۵ نفر از دانش آموزان بالای ۱۲ سال نیز دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
با سویه اُمیکرون و علاقه این ویروس به کودکان با تصمیم گیری سریع مسئولان بهداشتی، امکان تزریق واکسن کرونا برای گروه سنی پنج تا ۱۱ سال فراهم شده که البته بازدیدهای میدانی از مراکز واکسیناسیون نشانگر این است که پای اکثریت کودکان به سبب عدم تمایل والدین، به این مراکز باز نشده است.
در زمان حاضر ۲ نوع واکسن سینوفارم و پاستوکووک برای این گروه سنی در نظرگرفته شده است.
اُمیکرون در کمین کودکان است، تزریق واکسن جدی گرفته شود
کارشناسان بهداشتی گیلان با اعلان اینکه ویروس کرونا در موج ششم با سویه اُمیکرون بیشتر تمایل به گروه سنی کودکان دارد، می گویند: یکی از دلایلی که اُمیکرون در پیک ششم در گروه سنی کودکان مشاهده می شود این است که واکسن کرونا به سایر گروههای سنی تزریق شده است.

مدیر گروه بیماریهای مرکز بهداشت گیلان در این زمینه به خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت تزریق واکسن کرونا برای همه گروههای سنی همچون کودکان گفت: واکسیناسیون گروههای سنی مختلف ضمن پیش گیری از ابتلا، شدت بیماری و مرگ و میر را می کاهد.
دکتر حسن رخ شاد گفت: خانواده ها از فرصت تزریق واکسن به گروه سنی کودکان “پنج تا ۱۱” سال استفاده کنند و برای رهایی کودکانشان از اُمیکرون برای تزریق واکسن آنان اهتمام داشته باشند.
وی با اعلان اینکه با تزریق واکسن کودکان می توان ویروس کرونا را از آنان و همین طور از خانواده دور کرد، اضافه کرد: در مواردی ویروس کرونا بوسیله کودکان به بزرگترها منتقل می شود بدین سبب واکسیناسیون کودکان برای پیش گیری از مبتلاشدن اهمیت دارد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با اشاره به شروع واکسیناسیون کودکان ۵ سال به بالا مقابل کرونا اظهار داشت: والدین با واکسیناسیون بموقع کودکان مقابل ویروس کرونا سلامتی آنها را تضمین کنند.
دکتر انوش دهنادی مقدم با اعلان اینکه در موج ششم بیماری کووید ۱۹ واکسیناسیون همگانی برای حفظ سلامت آحاد جامعه ضروری می باشد، گفت: با واکسیناسیون درصد قابل توجهی از بزرگسالان طی یک سال گذشته، شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا در این گروه سنی بودیم.
وی از خانواده های گیلانی خواست تا با واکسیناسیون بموقع کودکان، ضمن تضمین سلامتی آنان، احتمال انتقال ویروس از کودکان به بزرگسالان را نیز متوقف کنند.
علائم خطر اُمیکرون در کودکان
متخصصان بیماریهای عفونی نیز از والدین می خواهند تا در صورت مشاهده هر یک از علایم تنفسی تند، دشوار و تنگی نفس، ناله و کبودی زبان و لب ها، کاهش سطح هوشیاری و بی قراری بیش از حد، ناتوانی در خوردن و آشامیدن و کاهش حجم ادرار، استفراغ و مقاوم به درمان در کودکان هر چه سریعتر آنان را به مراکز درمانی منتقل کنند.
بر اساس آمار امروز “چهارشنبه” دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان ۶۷۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری بوده، ۱۵۲ نفر در ۲۴ گذشته بستری شدند و ۹۷ بیمار در بخش مراقبت های ویژه هستند.
براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان های لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، ماسال، رودبار، رشت، خمام، تالش، بندرانزلی، صومعه سرا، فومن، املش، سیاهکل و رودسر در رنگ بندی قرمز کرونائی قرار دارند و آستارا، رضوانشهر و شفت نارنجی هستند.
منبع:

About Author