مسوول روابط عمومی اورژاس قم: ۱۰۳ نفر براثر استنشاق گاز مونوکسید کربن در قم مصدوم شدند

ایرنا- مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قم اظهار داشت: از آغاز سالجاری تا آخر بهمن ماه، ۱۰۳ نفر براثر استنشاق گاز مونوکسید کربن در قم مصدوم شدند که از این بین یک نفر جان خویش را از دست داد.
مسعود عبدی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: در مدت مشابه سال ۹۹ هم مسمومیت ۱۱۵ نفر با گاز مونوکسید کربن به ثبت رسید و هیچ مورد فوتی در صحنه حادثه به این مرکز گزارش نشده است.
وی ضمن اشاره به اینکه بیشترین موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در ارتباط با وسایل گرمایش خانگی است، بیان نمود: استفاده نامتعارف از وسایل گرمازا همچون گاز پیک نیک، گاز خوراک پزی، زغال چوب و آبگرمکن بخصوص در فضاهای بسته و هم عدم کنترل لوله ها و اتصالات بخاری در داخل منزل و بالای پشت بام از عوامل بروز مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است.
عبدی اضافه کرد: مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و فردی که گرفتار مسمومیت می شود در ابتدا علایمی ندارد، ولی با گذشت زمان و افزایش استنشاق گاز، علائم در فرد ظاهر می شود.
وی افزود: علایم این مسمومیت ابتدا سردرد، تهوع و استفراغ است که به تدریج افزایش می یابد و حالت خواب آلودگی، اختلال و در موارد شدید با کما، تشنج و مرگ همراه خواهد بود.
مسوول روابط عمومی مرکز اورژانس ۱۱۵ قم با بیان اینکه اگر فرد هنگام مسمومیت در خواب باشد عوارض شدیدی برای وی به وجود می آید، اظهار داشت: بطور حتم اگر مدت زمانی که فرد در معرض گاز است طولانی شود، امکان دارد پس از احیا صدمه ها و عوارضی برای فرد در سیستم عصبی، قلب و عروق بروز کند.
وی اضافه کرد: در بعضی موارد شدت مسمومیت به اندازه ای است که امکان عرضه خدمات وجود ندارد و فرد گرفتار صدمه های شدید و غیرقابل جبران می شود.
وی تصریح کرد: اولین و مهم ترین اقدام در صورت مشاهده موارد گازگرفتگی، رساندن اکسیژن(هوای تازه) به مصدوم و تماس با اورژانس ۱۱۵ است که باز کردن پنجره اتاق یا خارج کردن فرد از آن محیط موثرترین اقدام برای بهبود حال فرد مسموم است.
اورژانس ۱۱۵ استان قم دارای۲۲ پایگاه شهری، ۱۸ پایگاه جاده ای، یک پایگاه هوایی، ۶۱ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه موتورلانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد با ۲۷۰ نیروی انسانی است.

About Author