زنگ خطر کاهش استقبال جوانان از اهدای خون

به گزارش فست فود باز مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ضمن هشدار نسبت به کاهش استقبال جوانان از اهدای خون در سالهای اخیر، اظهار داشت: برای اعتبارات سال آینده سازمان انتقال خون یک اعتبار۸۵۰ میلیارد تومانی عنوان شد که ۳۵۰ میلیاردش درآمد اختصاصی است. درآمد اختصاصی یعنی این که باید به خود سازمان بازگردد. اگر در آمد اختصاصی به سازمان بازنگردد، سال آینده بحران جدی خواهیم شد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی جمالی امروز در یک نشست خبری اظهار داشت: سازمان انتقال خون در مبحث پدافند غیرعامل، سازمان حیاتی شمرده شده است. باید توجه کرد که از هر سه نفر تا آخر عمر یک نفر به خون و فراورده های خونی نیاز پیدا می کند که نشان از اهمیت سازمان انتقال خون است. در منطقه آمار اهدای خون ما بسیار خوبی است، اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته آمار اهدای خون ما مقداری پایین تر است. به صورتی که در آن کشورها از هر ۱۰۰۰ نفر ۳۵ نفر اهدای خون دارند، اما در کشور ما این عدد قبلا حدود ۲۵ در هزار بود که حالا حدود ۲۳ تا ۲۴ در هر هزار نفر شده است.

وی با اشاره به اینکه ما نیمی از جمعیت اهدای خون را از دست دادیم، اضافه کرد: اهدای خون بانوان در خیلی از کشورها ۵۰ درصد است، اما در کشور ما زیر ۵ درصد است. بدین سبب نیمی از جمعیت را از دست داده ایم. از جانب دیگر هنوز نتوانسته ایم امکانات و زیرساخت های لازم برای اهدای خون را در بعضی مناطق کشور فراهم نماییم. بدین سبب عده زیادی از اهداکنندگان خون را به علت کمبود زیرساخت و تیم های سیار از دست می دهیم. عمده خون کشور را عده محدودی اهدا می کنند.
کاهش استقبال جوانان از اهدای خون
جمالی افزود: استقبال جوانان در سالیان اخیر از اهدای خون پایین آمده و بیشتر اهدای خون ما در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال است که زنگ خطر است؛ چونکه اگر جوانان جایگزین نشوند، طی سالهای آینده در اهدای خون گرفتار مشکل می شویم. برای اینکه با افزایش سن افراد به تدریج از سیکل اهدای خون خارج می شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اظهار داشت: در کشور ما با مقداری حمایت، ظرفیت این وجود دارد که از کشورهای پیشرفته عبور نماییم بعنوان مثال در شهر زابل شاید ۶۰ در هزار اهدای خون داشته باشیم و اگر امکانات فراهم گردد، این میزان افزایش می یابد. در عین حال انتقال خون هم به اهداکننده خون وابسته است. به صورتی که اگر اهداکننده نباشد، سازمان انتقال خون کاری از پیش نمی برد. بدین سبب با اهمیت ترین رکن انتقال خون، اهداکنندگان خون هستند. تکریم اهداکنندگان خون نیز با اهمیت ترین قسمت کار ماست.
سلامت خون ایران، در حد استانداردهای آمریکا و اروپا
جمالی با اشاره به اینکه سلامت خون و فرآورده های خونی در ایران، در حد استانداردهای اروپا و آمریکا است، اظهار داشت: بر این اساس خونی که به بیمارستان می رسد، سلامت بسیار بالایی دارد و با خیال آسوده می توان آنرا مصرف کرد، اما با عنایت به این که جمعیت به سمت سالمندی می رود و تخت های بیمارستانی اشغال می شوند، نیاز به خون و فرآورده بسیار بالا رفته اما به نسبت افزایش تخت بیمارستانی و اعمال جراحی، متاسفانه امکانات انتقال خون افزایش پیدا نکرده است. بدین سبب باید این واقیعیت را اعلام نماییم که داریم به این سمت می رویم که خدایی نکرده نتوانیم نیاز به خون و فرآورده های آنرا تامین نماییم، مگر با تلاش بیشتر کارکنان انتقال خون و حمایت بیشتر مسئولان کشوری، زیرساخت ها و کمبودها را اصلاح نماییم. تنها یکسری حمایت لازم است و ما هم تلاش مان را انجام می دهیم.

وی اظهار داشت: موضوع دیگر خدمات تخصصی انتقال خون است در دنیا ازمایش های رفرنس انتقال خون وجود دارد که آزمایشات پیشرفته و فوق تخصصی را انجام می دهند، اما متاسفانه در سالهای اخیر به علت مشکلات اقتصادی و تحریم ها نتوانستیم به موازات سایر پیشرفت ها در انتقال خون، بحث آزمایشگاه رفرنس را در حد جهانی توسعه دهیم که البته توان علمی و تخصصی آن وجود دارد، اما حمایت های خاصی نیاز است تا بتوانیم خدمات تخصصی را هم در حد کشورهای پیشرفته پیش ببریم. از طرفی برخی نقایص در سیستم وجود دارد که مهم است. بعنوان مثال آزمایشگاه HLA برای پیوند مورد نیاز است. در کشوری مانند آلمان بانک HLA حدود ۱۲ میلیون عضو داوطلب دارد، در کشور ما این عدد ده ها هزار نفری است که معنایش آنست که عده ای از هموطنانمان در سال به علت عدم یافتن دهنده مناسب جان شان را از دست می دهند که تعدادی از آنها کودکان هستند. یکی از برنامه های اصلی ما این است که این آزمایشگاه ها را در سازمان در حد پیشرفته راه اندازی نماییم.
صحبت از اعتبار ۸۵۰ میلیاردی برای انتقال خون در سال آیندهدرآمد اختصاصی سازمان انتقال خون بازنگردد، گرفتار بحران جدی می شویم
جمالی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت اعتبارات و استخدام ها در سازمان انتقال خون برای سال آینده، اظهار داشت: بحث اعتبارات سازمان انتقال خون از سالیان اخیر به نسبت دستگاههای دیگر به خوبی دیده نشده و کمبود اعتبارات خودش را در قالب کاهش خدمات تخصصی و در سالیان اخیر هم در قالب کاهش اهداکنندگان نشان داده است. بعنوان مثال شهرستان های کوچکی همچون رباط کریم، شهریار، بهارستان و… و در تهران نیز بیمارستان شهریار، فیروزکوه و… از مرکز وصال تهران خون و فرآورده های خونی را دریافت می کند. برای اینکه فقط یک محل ذخیره خون و فرآورده داریم. یکی از طرح هایمان این است که یک پایگاه انتقال خون مکمل وصال، راه اندازی نماییم. در عین حال در شمال شرق تهران هم یک ساختمان مدنظر است که برای شهرداری است و همین طور قرار شده خیری هم کمک نماید که بسازیم تا مناطق شمال شرق تهران هم خون مورد نیازشان را از آنجا دریافت کند. لازمه این موارد حمایت است و باید زمین، پرسنل و… تامین گردد.

وی افزود: برای اعتبارات سال آینده سازمان انتقال خون یک اعتبار۸۵۰ میلیارد تومانی عنوان شد که ۳۵۰ میلیاردش درآمد اختصاصی است. درآمد اختصاصی یعنی این که باید به خود سازمان بازگردد. اگر در آمد اختصاصی به سازمان بازنگردد که فعلا هنوز معلوم نیست و باید مجلس تصویب کند، معنایش این است که ۳۵۰ میلیارد تومان به حساب خزانه می رود و بعد هرطور که صلاح سیستم باشد، پخش می کنند. امسال که درآمد اختصاصی به سازمان داده شد، به زحمت توانستیم سازمان را جمع نماییم، گر این پول به ما برنگردد سال آینده بحران جدی خواهیم شد. اعتبارات کم است و رقم های انتقال خون هم خیلی بالا نیست. شاید اگر ادله خوب بیاوریم این مشکل رفع گردد و مسئولان هم اگر مشکلات را بدانند، حتما کمک می کنند.

وی اظهار داشت: میزان پرسنل مورد نیاز ما به تفکیک استانی است، اما بطور کلی فکر می کنم که اگر ۲۰۰۰ نیرو در سطح کشور به سازمان اضافه شود، سازمان انتقال خون می تواند وظایفش را به درستی انجام دهد و خدمات جدیدی را هم که مغفول مانده اضافه کند.
جمالی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره رویکرد سازمان انتقال خون درباره تولید پلاسما به روش فرزیس، اظهار داشت: ما با همین پرسنلی که داریم به زحمت می توانیم خون و فراورده ها را تامین نماییم. این سیاست که بیاییم در سازمان پلاسمافرزیس راه بیندازیم، سیاست غلطی است. برای اینکه پرسنلی که باید اهدای خون انجام می داد، مبادرت به پلاسما فرزیس می کنند. بدین سبب بنده اعتقادی ندارم که حالا سازمان باید وارد پلاسما فرزیس شود. اگر پرسنل و خون و فرآورده به میزان کافی داشته باشم، راه اندازی پلاسما فرزیس خوب است، اما با ظرفیت موجود این کار درست نیست و انجام آن در سالهای قبل ضربه بدی به سازمان انتقال خون وارد کرد.
وی درباره وضعیت ذخایر خون در بحران کرونا کشور، اظهار داشت: کاهش اهدای خونی که در کشور بود، به علت کرونا بود. البته در این دوران با بحران خاصی روبرو نشدیم و استانداردهای خون را زیر پا نگذاشتیم اما آمریکا در این دوران استانداردها را زیر پا گذاشت و برای اهدای خون پول پرداخت کرد و حتی از افراد پرخطر نیز اهدای خون داشت. با وجو آنکه در سازمان انتقال خون کشور در دوران کرونا زحمات زیادی کشیده شد، اما از پول هایی که برای کرونا در کشور تزریق شد، ریالی به انتقال خون داده نشد.
وی همین طور درباره کاهش اهدای خون، اظهار داشت: در سالهای اخیر برخلاف ۱۰ سال قبل، مراکز اهدای خون حداقل در تهران کاهش داشته اند و تعدادی از مراکز تعطیل شده اند. ما طرحی به نام اهدای خون محلات تعریف کردیم که با کمک شهرداری در چند محله مانند حکیمیه، تهران پارس و… انجام دادیم که نشان داد اگر به نزدیک محل زندگی مردم رویم، افراد جذب می شوند. در تهران با کمک شهرداری در سال آینده می خواهیم هر روز در یکی از محلات تیم اهدای خون داشته باشیم.
جمالی ضمن اشاره به اهدای خون روزانه ۱۰۰۰ واحد خون در تهران، اظهار نمود: برای توسعه مراکز سیار انتقال خون نیز نیاز به اعتبارت داریم تا تعداد پرسنل، تخت و وسایل حمل و نقل را توسعه دهیم.

نظر سازمان انتقال خون درباره پرداخت پول برای اهدای پلاسما و دریافت پول در مراکز خصوصی

مدیرعامل سازمان انتقال خون در پاسخ به سوال ایسنا، درباره پرداخت پول به مردم در مراکز خصوصی اهدای پلاسما، اظهار داشت: پرداخت پول برای اهدای خون خلاف مقررات است، اما از آنجا که پلاسما ارزش افزوده دارد و شرکتها درآمدهای خوبی دارند و در عین حال پروسه دریافت پلاسما فرزیس طولانی است، برای جذب اهداکننده پولی پرداخت می کنند. در بیشتر کشورها مبلغی برای هزینه رفت و آمد در این عرصه پرداخت می شود، اما در کشور ما پرداخت پول به ازای پلاسما جنبه منفی پیدا کرده است. در رسانه ها عنوان شد که هزینه دریافت پلاسما از یارانه بیشتر است و می توان با آن کباب خرید و…، این ها زیبنده نیستند. باید توجه داشت ممکنست برخی فقط به خاطر دریافت پول در هنگام اهدای پلاسما، پنهان کاری هایی درباره سلامت یا عدم سوءمصرف مواد مخدر و… کنند. البته ۹۹ درصد مردم ما صداقت را سرلوحه قرار می دهند اما ممکنست فردی اعتیاد داشته باشد و به خاطر دریافت ۹۰ هزار تومان اعتیاد خودرا پنهان کند. ما نگران هستیم. بخش خصوصی باید در تبلیغات مراقبت کند. البته نظارت و اعطای مجوز دریافت پلاسما به بخش خصوصی به عهده سازمان غذا و دارو است و نظارت به خوبی انجام می شود.
وی اظهار داشت: در هر حال بخش خصوصی باید حمایت شود، اما باید استانداردها را هم رعایت نمایند. نباید بگونه ای باشد که بخش خصوصی به اهدای خون ضربه بزند و اهداکنندگان خون هم توقع پول داشته باشند. برای اینکه در همه دنیا اهدای خون رایگان است. بعنوان مثال یکی از مراکز جمع آوری پلاسما هم جوار مرکز انتقال خون استان تهران بوده و ممکنست این مساله پرداخت پول لطمه هایی داشته باشد.
پرونده پالایشگاه پلاسما به مرحله کیفری رسید
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره آخرین وضعیت ساخت پالایشگاه پلاسما، اظهار داشت: بحث پالایشگاه پلاسما چند جانبه است و به وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون، دستگاههای نظارتی و… باز می گردد. طبق قراردادی که بوده مقرر شده بود که پالایشگاه پلاسما، طی زمان مشخصی کشور را برای تولید داروهای مشتق از پلاسما خودکفا کند؛ اما بخش خصوصی موفق نبوده است. در نتیجه زمان قرارداد گذشته و پرونده بحث حقوقی پیدا کرد و شاید هم اکنون بحث کیفری هم برایش مطرح شده باشد.

وضعیت ذخایر خونی در کشور چگونه است؟

وی درباره وضعیت خون و فرآورده های خونی در کشور، اظهار داشت: بطور کلی در کشور با کمبود خون مواجه هستیم. البته خداروشکر در این حوزه بحران نداریم، اما به علت انتشار کرونا و کاهش اهدای خون شاید اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد ذخایر خونی ما بیشتر بود، وضعیت بهتری داشتیم. حالا در بیشتر استانها میزان ذخایر خونی بین ۵ تا ۶ روز و در وضعیت قابل قبول است، اما ایده آل نیست. در ایام اخیر با کمبود خون در سیستان و بلوچستان و هرمزگان مواجه بودیم. ذخایر خونی در سیستان و بلوچستان زیر ۳ بود.

منبع:

About Author