سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت: ادعای حذف ارز ترجیحی کذب است

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادعای حذف ارز ترجیحی دارو را تکذیب نمود.
محمد هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: چگونه امکان دارد کسی بتواند تأمین ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای دارو را نادیده بگیرد و دم از حذف ارز ترجیحی در این خصوص بزند؟

وی ادامه داد: اگر دارویی هم احتکار می شود، ناشی از اخبار و مطالب ملتهب کننده بازار است که گاهی از سوی برخی از افراد به صورت هدفمند در رسانه ها مطرح می شود.

وی ادامه داد: نباید با پراکندن شایعاتی همچون حذف ارز ترجیحی، زمینه نگرانی مردم و تشویش افکار عمومی را فراهم نمود.

وی بیان داشت: مردم با شنیدن این گونه سخنان نگران شده و تشویق به انبار کردن دارو می شوند و این امر ناخودآگاه باعث کمبود دارو در بازار می شود.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: طرح چنین مسائلی از جانب افرادی که مشخص است منافع پشت پرده دارند به لحاظ قانونی از مبادی قضایی قابل پیگرد است.

مهندس هاشمی اضافه کرد: القا کردن کمبود دارو به افکار عمومی گاهی برای جذب بیشتر مشتری به مراکز مشخص فروش دارو صورت می گیرد.

وی ضمن اشاره به طرح مسئله امحای سرم های تاریخ گذشته، عنوان کرد: امحای سرم های در ارتباط با سال ۹۵ که تاریخ گذشته هستند به مدیران فعلی ارتباطی پیدا نمی نماید. اگر این حرف ها قابل اثبات باشد قاعدتاً تیم مسئول در آن سال باید پاسخگوی ماجرای امحاء باشند.

وی خاطرنشان کرد: ضمن این که پیش از این بارها اعلام شده که این سرم ها بدون هماهنگی و با تاخیر از زمان صدور مجوز، وارد کشور شده بودند.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، بیان داشت: تاریخ انقضای سرم ها هم کمتر از مدت زمان لازم برای نگهداری در گمرک بوده اند. بنابراین مدیران وقت اجازه ترخیص این سرم ها را ندادند و شرکت شیراز سرم هم طی نامه ای رسماً اعلام نمود که تاریخ انقضای سرم ها پایین و کمتر از ۶ ماه بوده است.

وی افزود: منتها به جای سال ۹۵ در سال ۱۴۰۰ مبادرت به امحاء سرم ها شده است. مفهوم این کار این نیست که این سرم ها قابل استفاده بوده اند.

مهندس هاشمی اظهار داشت: سلامت این سرم ها از سوی آزمایشگاه هم رد شده اند. شرکت وارد کننده هم صراحتاً اعلام داشته که این سرم ها مورد تایید آزمایشگاه نیست و قابلیت مصرف ندارند.

وی تصریح کرد: این گونه درج مطلب در رسانه ها اساسا با هدف تحریک مردم، تشویش اذهان عمومی و ایجاد احتکار صورت می گیرد. در این مطالب مخدوش و غیرمستند انسان دوستی، انصاف و دلسوزی به چشم نمی خورد.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در انتها اعلام داشت با عنایت به طرح چندین باره این مسائل در رسانه ها توسط این اشخاص، نهادهای مسئول حق پیگیری قضایی را برای خود محفوظ می دانند.
منبع:

About Author