کودک شما به چه مقدار پروتئین نیاز دارد؟

فست فود باز: خراسان رضوی یکی از نگرانی های مهمی که والدین مطرح می کنند، تعادل رژیم غذایی فرزندشان است و این که آیا آنان پروتئین کافی مصرف می کنند یا خیر برای اینکه نتایج بررسی ها نشان میدهد رژیم غذایی کودک می تواند بر دریافت پروتئین بیش از حد یا ناکافی موثر باشد.

به نقل از هلث نیوز، پروتئین ها مهم ترین اجزای سازنده بدن ما را تشکیل می دهد. پروتئین جزو اصلی ماهیچه هاست. ماهیچه جایی است که بیشتر پروتئین های بدن در آن یافت می شود. البته پروتئین ها در سراسر بدن وجود دارد و ساختار آنزیم ها و هورمون های مهم را تشکیل می دهد.

پروتئین ها برای بافت همبند که پوست و استخوان ها را تقویت می کند، مورد نیاز است. همین طور این ماده به تشکیل اجزای خون کمک می نماید.

به طور خلاصه پروتئین ها برای خیلی از جنبه های عملکرد بدن ما مورد نیاز است و مهمست اطمینان حاصل نماییم که کودک مان مقدار بهینه ای از آنرا برای اطمینان از تامین منظم اسیدهای آمینه ضروری دریافت می کند.

فرزند من چه میزان پروتئین نیاز دارد؟

توصیه کلی این است که کودک ۱۰ تا ۱۵ درصد کالری دریافتی روزانه خودرا از پروتئین ها، ۲۰ تا ۳۰ درصد را از چربی و بقیه را از کربوهیدرات ها دریافت کند. بطور کلی کودکی که یک رژیم غذایی متعادل شامل غلات کامل، منابع پروتئین بهینه، میوه ها، سبزی ها، چربی ها و روغن های سالم دارد، باید مقدار پروتئین سفارش شده روزانه خودرا دریافت تا رشد مطلوب خودرا حفظ کند.

مشکل پروتئین کمتر از حد مطلوب در کودکانی ایجاد می شود که دسترسی ضعیف به رژیم غذایی مغذی دارد یا مشکلاتی مانند آلرژی غذایی، مشکلات بلع، مشکلات قلبی، ریوی یا بیماری کلیوی و اختلالاتی که موجب سوء جذب می شود را داشته باشد.

چه زمانی والدین باید در مورد مصرف پروتئین نگران باشند؟

کودکان با دریافت کالری و پروتئین کمتر از حد مطلوب ممکنست رشد کمتر از حد ایده آل، انرژی و فعالیت بدنی کمتری داشته باشند. محدودیت شدید پروتئین و کالری ممکنست با سوءتغذیه شدید و توقف رشد ظاهر شود.

اگر در مورد دریافت پروتئین کودک خود نگران هستید با پزشک اطفال صحبت و وضعیت کودک خودرا ارزیابی کنید. پزشک شرح حال مفصلی همچون تغذیه را تهیه می کند، معاینه فیزیکی انجام می دهد و ممکنست آزمایشاتی همچون آزمایش خون و ادرار را در صورت لزوم برای مساعدت با ارزیابی وضعیت تغذیه کودک تجویز کند.

البته باید خطرات مصرف بیش از اندازه پروتئین را نیز در نظر داشت برای اینکه بطور کلی تغذیه کمتر از حد مطلوب چیزی است که بیشتر مورد توجه والدین قرار می گیرد.

با این حال در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته یک مشکل آشکار مصرف بیش از اندازه پروتئین در رژیم غذایی کودکان وجود دارد. در حقیقت مصرف بیش از اندازه پروتئین می تواند در بدن به چربی تبدیل گشته و موجب افزایش وزن شود.

علاوه بر این کودک ممکنست در معرض خطر سنگ کلیه و نقرس قرار گیرد. پس باید از مصرف خودسرانه محصولات بدون نسخه که منجر به افزایش دریافت پروتئین در کودک می شود، اجتناب کرد.

منبع:

About Author