به گزارش فست فود باز خراسان رضوی رژیم غذایی نوردیک بر مبنای غذاهایی است که به صورت محلی در دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند، گرینلند، جزایر فارو در دانمارک و ایسلند تولید می شود. مواد تشکیل دهنده این رژیم به سادگی در این کشورها و البته در خیلی از کشورها در دسترس می باشد و به صورت پایدار تولید می شود.

به نقل از ارث، این مواد شامل انواع توت ها، میوه ها، سبزی ها، ماهی، غلات کامل و روغن کلزاست. پیروی از این رژیم برای کسانی که تلاش در کاهش وزن دارند، موفقیت آمیز بوده است. حالا نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است رژیم غذایی نوردیک فواید سلامتی فراتر از کاهش وزن دارد.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده رژیم غذایی نوردیک به جلوگیری از چاقی کمک می نماید و خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و کلسترول بالا را می کاهد. فرض بر این بود که این اثرات با کاهش وزن ثبت شده توسط کسانی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند، مرتبط می باشد.

نتایج مطالعه جدید که توسط دانشمندان دانمارک، فنلاند، نروژ، سوئد و ایسلند انجام شد، نشان داده است این فواید سلامتی مثبت جدا از کاهش وزن می باشد.

اکثر مردم اعتقاد دارند که اثرات مثبت بر قند و کلسترول خون تنها به علت کاهش وزن می باشد. در اینجا متوجه شدیم که اینطور نیست.

لارس اُ دراگستد، محقق و سرپرست در بخش تغذیه و ورزش دانشگاه کپنهاگ دانمارک، اظهار نمود: در این فرآیند مکانیسم های دیگری هم موثر است.

محققان از ۲۰۰ نفر که همگی بالای ۵۰ سال و با شاخص توده بدنی بالا و در معرض افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت و بیماری های قلبی عروقی بودند، درخواست نمودند از رژیم نوردیک یا رژیم غذایی بدون تغییر خود برای یک دوره ۱۸ تا ۲۴ ماه استفاده کنند.

در همه موارد شرکت کنندگان موظف بودند وزن خویش را در طول دوره تحقیق ثابت نگه دارند؛ به این معنا که اگر شرکت کننده آغاز به کاهش وزن کرد، از او خواسته شد که بیشتر غذا بخورد تا وزن ثابت بماند. نمونه های خون و ادرار هم به صورت منظم گرفته شد و از نظر سطوح گلوکز، لیپوپروتئین ها و تری گلیسیرید خون مورد بررسی قرار گرفت.

گروهی که به مدت ۶ ماه از رژیم نوردیک استفاده می کردند، در مقایسه با گروه کنترل به صورت قابل توجهی سالم تر شدند. همینطور سطح کلسترول و سطح کلی چربی های اشباع شده و غیراشباع در خون آنان پایین تر و تنظیم بهتر گلوکز را داشتند.

محققان عنوان کردند: این پژوهش نشان داد بدون کاهش وزن هم شاهد بهبودی در سلامتی افراد هستیم.

مواد اصلی دیگر در رژیم نوردیک شامل سبزیجاتی مانند نخود، لوبیا، کلم، پیاز و سبزیجات ریشه دار و میوه هایی مانند سیب، گلابی، آلو و توت است.

این رژیم غذایی اسیدهای چرب مهم، مواد معدنی، ویتامین ها و مواد گیاهی را فراهم می آورد که تأثیر مثبتی بر سلامتی همچون کاهش خطر لخته شدن خون، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و سطح کلسترول دارد. علاوه بر این رژیم نوردیک بیماری های قلبی عروقی را می کاهد و البته کاهش وزن هم به همراه خواهد داشت که در سلامتی بسیار موثر است.

یافته های این بررسی در نشریه Clinical Nutrition انتشار یافته است.

منبع:

About Author