تغییرات مهم در سبک زندگی برای پیشگیری از پوکی استخوان

فست فود باز: استخوان ها نقش مهمی در حفظ قدرت بدن و پشتیبانی از آن دارند و به ما کمک می کنند تا به آسانی حرکت نماییم، بایستیم و زندگی نماییم. استخوان ها مواد معدنی لازم را ذخیره می کنند و همین طور ˮمغز استخوانˮ را در خود جای می دهند که به تولید سلول های خونی که نقش مهمی در عملکردهای مختلف بدن دارند، کمک می نماید.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، استخوان ها در طول عمر فرد خویش را ترمیم و بازسازی می کنند. در زمان جوانی، بدن بیشتر از آنکه تخریب کند، بافت های استخوانی را بازسازی می کند اما با افزایش سن، این روند کند می شود. در زنان از دست دادن بافت استخوانی بعد از یائسگی تسریع پیدا می کند و در بعضی موارد این کاهش قابل توجه است که در نتیجه منجر به عارضه ای به نام پوکی استخوان می شود. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است.
بنابراین، حفظ سلامت استخوان باید برای همه، بخصوص زنان، اولویت باشد تا تحلیل بافت استخوانی در رابطه با افزایش سن جبران شود. رعایت یک سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی، مصرف غذای مغذی، اجتناب از استعمال سیگار و مواد الکلی می تواند ضمانت دهنده سلامت استخوانها برای مدت زمان طولانی تری باشد.
– مصرف مواد الکلی، دخانیات، غذاهای فرآوری شده، نوشابه های گازدار در کنار کمبود کلسیم و ویتامین D می تواند منجر به شکنندگی و ضعیف شدن استخوان ها شود.
– خودداری از ورزش کردن و نداشتن تحرک می تواند منجر به التهاب درد مفاصل شود.
– با افزایش سن زنان گرفتار کاهش توده استخوانی می شوند چونکه سطح هورمون (استروژن و پروژسترون) آنها متفاوت می باشد. همینطور بلوغ، بارداری، شیردهی و یائسگی بر استقامت استخوان تأثیر می گذارد. اگر چارچوب اسکلتی بدن ضعیف باشد، کوچکترین صدمه می تواند منجر به شکستگی شود و حرکت را دشوار کند.
توصیه های موثر به زنان برای حفظ سلامت استخوان ها
انجام فعالیت بدنی: ورزش هایی مانند پیاده روی، آهسته دویدن و بالا رفتن از پله ها می تواند به فرد کمک نماید تا استخوان های قوی داشته باشد و پیشرفت تحلیل استخوانها را کند سازد.
مصرف ویتامین D: ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک و نقش های گوناگونی در بهبود سلامت استخوانها ایفا می کند. پایین بودن سطح ویتامین D نشانه تراکم استخوان پایین است و خطر از دست دادن استخوان را زیاد می کند. غنی ترین منبع ویتامین D نور خورشید است و به دنبال آن رژیم غذایی شامل ماهی چرب، زرده تخم مرغ، غلات، لبنیات، آب پرتقال و شیر سویاست.
رژیم غذایی غنی از کلسیم: رژیم غذایی غنی از کلسیم به حفظ تراکم استخوان کمک می نماید. رژیم غذایی باید شامل محصولات لبنی، ماهی، بادام، کلم بروکلی و غیره باشد که به سلامت استخوانها کمک می کنند. نتایج کاهش سطح کلسیم به صورت مستقیم در استخوان ها نشان داده می شود. کلسیم پایین منجر به پوکی استخوان، شکنندگی استخوان ها و شکستگی های ناگهانی می شود.
خودداری از مصرف مواد الکلی: الکل قابلیت بدن در جذب کلسیم را می کاهد که منجر به کاهش تراکم استخوان می شود.
کاهش مصرف نمک: افزایش مصرف نمک امکان دارد به کاهش سطح کلسیم و تسریع روند تحلیل استخوان کمک نماید. زنان بخصوص بعد از یائسگی باید کمتر از غذاهای کنسروی و فرآوری شده که معمولاً دارای نمک بالایی هستند، استفاده کنند.
خودداری از مصرف بیش از اندازه کافئین: کافئین منجر به دفع سریعتر کلسیم از بدن می شود و باید در حد اعتدال مصرف شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از هندوستان تایمز، در صورتی که رعایت سفارش های ذکر شده مهم می باشد، غربالگری هم برای اطمینان از وضعیت سلامت استخوانها ضروری می باشد. غربالگری باید پیش از ۳۰ سالگی شروع شود و افرادی که سابقه خانوادگی ضعیف بودن بافت استخوانی در آنان وجود دارد باید سالی دو بار تحت غربالگری قرار گیرند تا از بروز این خطر جلوگیری شود.

منبع:

About Author