به گزارش فست فود باز بدن ما به انواع مختلفی از مواد معدنی و ویتامین برای حفظ عملکرد داخلی نیاز دارد. هنگامی که بدن از هر ماده غذایی به مقدار لازم دریافت نکند عملکرد اندامها تحت تأثیر قرار می گیرد و علایم آن در قسمت های مختلف بدن قابل مشاهده می باشد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، روی (زینک) یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن برای فعال کردن بیشتر از ۳۰۰ آنزیم است که در ایمنی بخشی، تقسیم سلولی، رشد سلولی و پروتئین ها نقش دارند. مقدار “روی” موجود در مواد غذایی مصرفی محدود است و بدن نمی تواند این ماده مغذی را ذخیره کند و باید به صورت مرتب مصرف شود.
مردان بالای ۱۴ سال باید روزانه ۱۱ میلی گرم روی مصرف کنند در صورتی که زنان بالای ۱۴ سال به هشت میلی گرم روی نیاز دارند. همینطور میزان روی مورد نیاز برای زنان آبستن ۱۱ میلی گرم و برای زنان شیرده ۱۲ میلی گرم در روز است.
علائمی که نشان داده است باید مصرف روی را افزایش داد:
روند کند ترمیم زخم
یکی از نقش های حیاتی روی، حفظ سلامت پوست و بهبود روند قطع شدن خونریزی است. اما زمانی که بدن به مقدار کافی “روی” دریافت نکند، بهبود زخم دشوار می شود. بروز آکنه هم ناشی از کمبود “روی” است.
کاهش وزن
مصرف کم روی می تواند منجر به تغییر اشتها و کاهش وزن شود. کاهش وزن در افرادی که گرفتار اضافه وزن هستند مطلوب است، اما کاهش وزن غیر طبیعی سبب ایجاد سایر مشکلات سلامتی می شود. حتی زمانیکه فرد به دنبال کاهش وزن می باشد، باید از انواع ریزمغذی ها مصرف کند تا عملکرد اندامهای داخلی حفظ شود.
ریزش مو
استرس، عدم رعایت بهداشت پوست سر و دریافت ناکافی مواد مغذی سالم همگی می توانند منجر به ریزش مو شوند. شکستگی مو، ریزش و نازک شدن مو می تواند در نتیجه کمبود “روی” باشد. افزایش مصرف این ماده مغذی می تواند به پیشگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو کمک نماید.
احساس سرما
“روی” یک ماده مغذی ضروریست که به تقویت سیستم ایمنی و کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری های مزمن کمک می نماید. مصرف کم “روی” می تواند بدن را مستعد مبتلا شدن به عفونت ها و بیماری ها کند. اگر نسبت به سایر افراد بیشتر احساس سرما دارید و اغلب بیمار می شوید، می تواند نشانه کمبود “روی” باشد. همینطور افزایش مصرف “روی” می تواند به بهبود سریعتر علایم سرماخوردگی کمک نماید.
تاری دید
این ماده معدنی هم برای برخورداری از قدرت کافی بینایی مورد نیاز است. وقتی بدن به صورت منظم مقدار کافی از “روی” دریافت نکند، وضعیت بینایی تحت تأثیر قرار گرفته که منجر به تاری دید و کم بینایی می شود. “روی” و ویتامین A دو ماده مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت چشم ها هستند.
مه مغزی
احساس گیجی یا عدم تمرکز می تواند نشانه ای از کمبود “روی” باشد. مواد غذایی حاوی میزان پایینی از “روی” می تواند منجر به مه مغزی شود و تمرکز روی کارها را دشوار کند. همینطور می تواند مشکلات در ارتباط با حافظه را به همراه داشته باشد.

منبع:

About Author