رئیس علوم پزشکی: حال ۱۹ بیمار کرونائی در قم وخیم است

قم ـ ایرنا ـ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم اظهار داشت: ۲۳ بیمار به سبب بیماری کووید-۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری و ۱۹ تن از آنها بَدحال هستند.
به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، مهدی مصری در گفت وگویی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت منتهی به ۱۰ فروردین ماه جاری، ۴۵ بیمار با علائم کرونامثبت بصورت سرپایی پذیرش شدند.
وی با اشاره به این که هم اکنون وضعیت کرونا در قم «زرد» است، اعلام نمود: در ۲۴ ساعت گذشته، هیچ فردی به سبب کرونا در استان قم فوت نشده است.
وی با اعلان اینکه تا حالا تعداد یک میلیون و ۸۳۲ هزار و ۳۱۶ دُز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، اظهار داشت: همین طور در ۲۴ گذشته ۱۰۲ مورد آزمایش (تست) در حوزه کرونا در این استان انجام شده که ۳۱ مورد آن مثبت بوده است.
ویروس «کرونا» سبب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می شود و ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و همین طور «تزریق واکسن» سفارش شده است.
شهروندان برای طرح هر گونه پرسش درباره ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند بمنظور تعیین زمان بندی و نوبت دهی «تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹» برای گروههای سنی اعلام شده و نیز ثبت نام «کارت واکسن دیجیتال»، به «سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا» به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir مراجعه کنند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.
ویروس کرونا ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام نمود و ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۸ ویروس کرونا در ایران و استان قم شناسایی و اعلام گردید.

About Author