همه چیز درباره با اهمیت ترین نمایشگاه های بین المللی کتاب در جهان

فست فود باز: نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت، کلکته و بولونیا به ترتیب بزرگترین نمایشگاه تجاری، بزرگترین نمایشگاه غیرتجاری و با اهمیت ترین نمایشگاه کتاب کودک در جهان هستند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نمایشگاه های بین المللی از دهه ۱۹۵۰ میلادی به مراکزی مهم برای جریان سازی در بازار کتاب تبدیل شدند. این دست از نمایشگاه ها نقش مهمی در صنعت نشر بازی می کنند و ضمن ارائه کتاب های مختلف در ژانرهای مختلف به کتاب دوستان، محیطی فراهم می کنند تا ناشران، توزیع کنندگان و خرده فروشان گرد هم آمده و معامله کنند. نمایشگاه های کتاب همین طور توجه رسانه ها و عموم مردم را متوجه صنعت کتاب کرده و بستری فراهم می کنند تا نویسندگان بتوانند با مخاطبانشان دیدار کنند.
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم که از این قاعده مستثنی نیست بعد از دو دوره مجازی، از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت بصورت حضوری در مصلی تهران برگزار می شود. کمتر از یک ماه مانده به برگزاری سی و سومین دوره از این رویداد، به معرفی بزرگترین و معروف ترین نمایشگاه های بین المللی کتاب در جهان پرداختیم:
نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت از لحاظ تعداد غرفه داران و تعداد بازدیدکنندگان، بزرگترین نمایشگاه تجاری کتاب در جهان به حساب می آید. این نمایشگاه پنج روزه، اکتبر هرسال در کشور آلمان برگزار می گردد و بطور معمول حدود هفت هزار غرفه دار از صد کشور جهان در آن حضور پیدا می کنند.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت از سال ۱۴۵۴ میلادی و به دنبال اختراع دستگاه چاپ به دست یوهانس گوتنبرگ شروع به کار کرد و قبل از آن محلی برای خریدوفروش کتاب های دست نویس بود.
این نمایشگاه به علت انتشار کرونا در سال ۲۰۲۰ بصورت برخط و در سال ۲۰۲۱ بصورت تلفیقی از رویدادهای فیزیکی و برخط برگزار گردید. در هفتادوسومین دوره از نمایشگاه فرانکفورت که با شعار پیوند باردیگر (Re-connect) برگزار شد، ۷۳ هزار و پانصد هزار نفر از ۱۰۵ کشور شرکت کردند.
نمایشگاه کتاب هنگ کنگ

نمایشگاه کتاب هنگ کنگ که بطور معمول در ماه ژوئیه (تیر- مرداد) میزبان کتاب دوستان است، نخستین بار در سال ۱۹۹۰ برگزار گردید. این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه کتاب آسیا به حساب می آید و هرساله به همت شورای توسعه تجارت هنگ کنگ برگزار می شود.
نمایشگاه کتاب هنگ کنگ بهترین های ادبیات جهان و آخرین نوآوری ها در صنعت نشر را به ویترین می گذارد. همانطور که از یک نمایشگاه بزرگ در آسیا انتظار می رود، در این نمایشگاه جدید ترین نوآوری های فناورانه و چندرسانه ای عرضه می شوند و بازدیدکنندگان می توانند ضمن خرید کتاب در طیف متنوعی از فعالیتهای فرهنگی شرکت نمایند.
این نمایشگاه در دوره اخیر خود در مجموع ۸۳۰ هزار بازدیدکننده داشت.
نمایشگاه کتاب لندن

به عنوان نمایشگاهی که نزدیک به نیم قرن است هر سال برگزار می شود، نمی گردد حرف از نمایشگاه های مهم کتاب جهان در بین باشد و از نمایشگاه کتاب لندن اسمی به میان نیاید. این نمایشگاه در ابتدا کار خودرا بعنوان یک رویداد اختصاصی برای کتابداران شروع کرد و قرار بود بستری برای ناشران کوچک فراهم آورد تا آثارشان را به نمایش بگذارند. این روزها اما نمایشگاه کتاب لندن به یک رویداد مهم بین المللی تبدیل گشته است و، دستکم در اروپا، بعد از نمایشگاه فرانکفورت دومین نمایشگاه مهم کتاب به حساب می آید.
نمایشگاه کتاب لندن در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) برگزار می گردد و هر ساله بیش از ۲۵ هزار ناشر، کتابفروش، نویسنده، مترجم و مسئولان کتابخانه های مختلف سراسر جهان در آن شرکت می کنند. این نمایشگاه در سال ۲۰۲۰ به دنبال انتشار کرونا لغو و در سال ۲۰۲۱ در چارچوب یک رویداد سه روزه مجازی برگزار شد اما امسال به مدار رویدادهای حضوری بازگشت و از ۵ تا ۷ آوریل (۱۶ تا ۱۸ فروردین) در هتل المپیای لندن برپا شد.
نمایشگاه کتاب کلکته

نمایشگاه بین المللی کتاب کلکته بزرگترین نمایشگاه کتاب غیرتجاری جهان است که با بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بازدیدکننده، پربازدیدترین نمایشگاه بین المللی نیز به حساب می آید. نخستین دوره از این رویداد در سال ۱۹۷۶ با هدف تامین نیاز کتاب دوستان به کتابهای خوب و جبران کمبود کتابفروشی های محلی، با حضور ۳۴ ناشر برگزار گردید. اما این نمایشگاه امروزه به محلی برای عرضه ملغمه ای از ادبیات و فرهنگ کشورهای مختلف جهان تبدیل گشته است که کتاب دوستان را هم چون آهنربا به خود جذب می کند.
نمایشگاه کتاب کلکته سال قبل به علت همه گیری کرونا برگزار نشد اما چهل و ششمین دوره آن بصورت حضوری برپا شد و رکورد بیشترین فروش در تاریخ این نمایشگاه را شکست. نمایشگاه امسال همین طور روزانه حدود ۹۰ هزار بازدیدکننده داشت که ۶ هزار تا بیشتر از تعداد بازدیدکنندگان روزانه در نمایشگاه سال ۲۰۲۰ است.
نمایشگاه کتاب دهلی نو

نمایشگاه کتاب دهلی نو، بعد از نمایشگاه کلکته، دومین نمایشگاه کتاب قدیمی هند است و سومین نمایشگاه انگلیسی زبان بزرگ جهان که سالانه بیش از ۱۰۰۰ هزار غرفه در آن برگزار می شود. این نمایشگاه نخستین بار در سال ۱۹۷۲ با حضور دویست غرفه و در فضایی به مساحت ۶۷۹۰ متر مربع برگزار شد.
نمایشگاه کتاب دهلی نو علاوه بر ارائه فرصت خرید کتاب به بازدیدکنندگان، بستری منحصربه فرد برای ایجاد چرخه معاملاتی، برقراری روابط جدید، امضای قرارداد ترجمه، خرید حق مالکیت معنوی آثار و چاپ مجدد کتابهای قدیمی و نایاب فراهم می آورد.
سی امین دوره از این نمایشگاه که قرار بود از ۸ تا ۱۶ ژانویه (۱۸ تا ۲۶ دی ۱۴۰۰) در محل دائمی نمایشگاه های دهلی (پراگاتی میدان) برگزار شود، به علت آمار بالای مبتلایان به کرونا در پایتخت هند به تعویق افتاد. این نمایشگاه سال قبل نیز به علت مشابه بطور برخط برگزار شد.
نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا با اهمیت ترین نمایشگاه بین المللی کتاب کودک در جهان است. این نمایشگاه نخستین بار در آوریل سال ۱۹۶۴ برگزار گردید. ایده برگزاری چنین نمایشگاهی آن بود که یک رویداد با تمرکز بر کتابهای کودک برگزار و برای این کتابها اعتبار و احترام قائل شود.
نمایشگاه کتاب بولونیا از همان بدو کار به میعادگاهی برای ناشران کتاب کودک از سراسر جهان تبدیل شد. این نمایشگاه با بیش از یک هزار و ۴۰۰ غرفه دار، سالانه حدود ۳۰ هزار بازدیدکننده از ۸۰ کشور جهان دارد.
بوک اکسپوی آمریکا

بوک اکسپوی آمریکا بزرگترین نمایشگاه تجاری کتاب در این کشور است. حدودا تمام ناشران آمریکایی و خیلی از ناشران جهانی در این نمایشگاه غرفه دارند و از آن بعنوان فرصتی برای معرفی کتاب های آینده، فروش کتابهای چاپ شده، برقراری ارتباط با دیگر انتشارات ها و خرید حق معنوی کتابها استفاده می نمایند.
بوک اکسپو اولین نمایشگاه کتاب سالانه در آمریکای شمالی و بزرگ ترین نمایشگاه کتاب انگلیسی زبان جهان است که از سال ۱۹۰۲ با حضور مارک تواین آغاز به کار کرد.
این نمایشگاه سالانه بیش از هزار ناشر و بیش از ۸۰۰ هزار بازدیدکننده را به خود جذب می کند.
نمایشگاه کتاب بوینس آیرس

نمایشگاه کتاب بوینس آیرس بزرگترین نمایشگاه کتاب در میان کشورهای اسپانیایی زبان است و هر ساله می کوشد تا انتظارات صنعت نشر، جامعه ادبی و عموم مردم را برآورده سازد. نمایشگاه کتاب بوینس آیرس با برنامه ای نزدیک به سه هفته، یکی از طولانی ترین نمایشگاه های کتاب در جهان است.
این نمایشگاه که نخستین بار مارس سال ۱۹۷۵ افتتاح شد، نسخه سال ۲۰۲۲ خودرا از ۲۸ آوریل تا ۱۶ مه (۸ تا ۲۶ اردیبهشت) برگزار خواهد نمود.
نمایشگاه کتاب قاهره

نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره که از سال ۱۹۶۹ برگزار می گردد بزرگترین و قدیمی ترین نمایشگاه کتاب در میان کشورهای عربی است. این نمایشگاه که سالانه نزدیک به دو میلیون بازدیدکننده دارد، هر ساله در هفته آخر ژانویه در پایتخت مصر برگزار می گردد.

منبع:

About Author