معاون فنی سلامت و محیط کار وزارت بهداشت: آلودگی هوا بار رفتن به مراکز درمانی را سه برابر افزایش داد

به گزارش فست فود باز معاون فنی مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وجود گرد و غبار به کشور که سبب افزایش آلاینده های هوا شده، بار رجوع مردم به مراکز درمانی را سه برابر افزایش داده است.
محسن فرهادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: سالمندان، بیماران قلبی، تنفسی، زنان آبستن و افرادی که در معرض صدمه هستند در این شرایط تا حد امکان از منازل خود خارج نشوند.
وی اظهارداشت: از مردم می خواهیم با عنایت به آلودگی هوا در این ایام هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنند تا به میزان بالایی حفاظت فردی در مقابل آلودگی هوا ایجاد شود.
فرهادی افزود: در شرایط آلودگی هوا، تقاضا داریم که افراد تا حد امکان از تردد در فضای باز که آنها را بیشتر در معرض آلاینده ها قرار می دهد، اجتناب کنند.
به گفته فرهادی، خیلی از افرادی که بر اثر تاثیرات مزمن آلودگی هوا جان خویش را از دست می دهند گرفتار بیمارهای قلبی و عروقی تنفسی و ریوی هستند.
از مردم می خواهیم با عنایت به آلودگی هوا در این ایام هنگام خروج از منزل حتما ماسک بزنند تا به میزان بالایی حفاظت فردی در مقابل آلودگی هوا ایجاد شود
وی اظهارداشت: با عنایت به شرایط فعلی کشور که با مسایل آلودگی هوا و گرد و غبار همراه می باشد، آلاینده های زیست محیطی امکان دارد سبب مرگ آنی افراد نشود ولی از عمر مفید آنها کم می شود.
فرهادی خاطرنشان کرد: البته آلاینده های محیطی مختلف مانند هوای آلوده و گرد و غبار ارتباط نزدیکی با تغییرات اقلیمی و آب و هوایی در دنیا دارد که در کشور ما هم اتفاق می افتد و این حوادث خیلی از استان ها را درگیر کرده و در آینده نزدیک آثار منفی آن بر سلامت افراد نمایان می شود.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت به افراد سفارش کرد در روزهای آلودگی هوا بیشتر غذاهای سالم مانند سبزیجات و لبنیات استفاده گردد و از ورزش و فعالیت بدنی در فضای باز خودداری شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا طبق گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میانگین غلظت ذرات معلق در تهران، اهواز، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، ایلام، سنندج، یاسوج، همدان، خرم آباد، اراک، کرج و کرمانشاه، ۶ برابر بالاتر از میانگین سازمان جهانی بهداشت است.
بر اساس آخرین نتایج مطالعات کشوری در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۱ درصد از روزهای سال، شاخص کیفیت هوا (صفر تا ۵۰) در محدوده هوای خوب (پاک) (رنگ سبز)، ۳۵.۶۲ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا (۵۱ تا ۱۰۰) در محدوده هوای قابل قبول (رنگ زرد)، ۸.۱۰ درصد از روزهای سال شاخص کیفیت هوا (۱۰۱ تا ۱۵۰) در محدوده هوای ناسالم برای گروههای حساس (رنگ نارنجی) قرار داشت.
در شهر تهران به صورت میانگین مرگ سه هزار و ۷۵۱ نفر منتسب به مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM۲.۵ در سال ۱۳۹۹ بوده و نتایج نشان داده است که به صورت میانگین مرگ منتسب به ذرات معلق در کشور در سال ۱۳۹۹ برابر با ۵۱.۷ درصد بوده و این مورد در شهرهایی مانند اهواز، زابل، خرم آباد، اصفهان و دزفول که با پدیده گرد و غبار درگیر هستند بالاتر از میانگین کشوری است.
نتایج نشان داده است که به صورت میانگین مرگ به دلیل بیماری های مزمن انسداد ریوی منتسب به ذرات معلق در کشور ۱۹.۱۱ درصد بوده که این مورد در شهرهایی مانند اهواز، زابل، خرم آباد، اصفهان بالاتر از میانگین کشوری است.
سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ تخمین زده که آلودگی هوای آزاد و داخلی در مناطق شهری و روستایی سالانه منجر به بیشتر از هفت میلیون مرگ زودرس در سال می شود، به صورت میانگین حدود ۵۴ درصد از مرگ های زودرس در ارتباط با آلودگی هوا در فضای باز به علت بیماری ایست قلبی و سکته مغزی است. هفت درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه و ۱۹ درصد از مرگ و میر به دلیل بیماری مزمن انسدادی ریوی است.
منبع:

About Author