آبله میمون: زمانی برای نگرانی یا نادیده انگاری؟

جهان همچنان درگیر همه گیری کووید-۱۹ است و الان برخی کشورها با ویروس دیگری رو به رو شده اند که نگرانیهایی را به دنبال داشته است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، این دفعه انتشار ویروس “آبله میمون” (Monkeypox) است که توجه مقامات کشورها را به خود جلب کرده است. تابحال حدود ۸۰ مورد مبتلا شدن در ۱۱ کشور تایید شده که به صورت معمول انتظار شیوع این بیماری در آنها وجود ندارد.
حالا این پرسش مطرح است که آیا باید نسبت به شیوع بیماری آبله میمون احساس نگرانی کرد؟
اگر بخواهیم به صورت واضح به این پرسش پاسخ بدهیم باید بگوییم که آبله میمون، کووید دیگری نیست و برای مهار شیوع آبله میمون به قرنطینه نیازی نیست.
با این وجود، این یک شیوع غیرمعمول و بی سابقه از بیماری آبله میمون است. متخصصان این بیماری، کاملا غافلگیر شده اند و زمانیکه یک ویروس رفتار خویش را تغییر می دهد نگران کننده است. تاکنون، آبله میمون کاملا قابل پیشبینی بوده است.
زیستگاه طبیعی این ویروس، حیوانات وحشی هستند که در واقع تصور می شود جوندگان باشند تا میمون ها. فردی در جنگل های استوایی غرب و مرکز آفریقا با یک موجود آلوده تماس پیدا میکند و سبب می شود ویروس در میان گونه ها جهش یابد. بثورات پوستی ظاهر می شود سپس تاول می زند و پوسته پوسته می شود.
اخطار یک مقام سازمان جهانی بهداشت به شیوع “آبله میمون” در اروپا شناسایی موارد جدید مبتلا شدن به آبله میمون در جهان هم اکنون این ویروس خارج از زیستگاه معمول خود قرار دارد و در تلاش برای توسعه یافتن است، ازاین رو برای ادامه حیات به تماس نزدیک و طولانی مدت نیاز دارد. ازاین رو احتمال گسترده بودن شیوع بیماری وجود ندارد و خود به خود از بین می رود.
پیش از این در سایر نقاط جهان تعداد کمی از موارد مبتلا شدن مشاهده شده است اما در همه این موارد، شخص به کشور درگیر سفر کرده و درگیر بیماری شده است که دیگر اینطور نیست.
برای نخستین بار این ویروس در افرادی یافت می شود که هیچ ارتباط واضحی با غرب و مرکز آفریقا ندارند و مشخص نیست بیماران از چه طریق به این ویروس آلوده شده اند.
پروفسور “سر پیتر هوربی”، مدیر مؤسسه علوم همه گیری دانشگاه آکسفورد اظهار داشت: در موقعیت بسیار جدیدی قرار داریم که حیرت انگیز و نگران کننده است. این “کووید-دو” نیست اما باید به درستی اقدام نماییم تا از نفوذ ویروس جلوگیری کنیم؛ این چیزی است که واقعا می خواهیم از آن اجتناب نماییم.
آبله میمون چه علائمی دارد و چگونه سرایت می کند؟ آبله میمون مشابه به آبله مرغان است اما شدت و مسری بودن آن کمتر است. تب، سردرد، ورم، درد عضلانی، احساس خستگی، بروز بثورات پوستی بخصوص روی صورت، دستها و پاها همچون علایم آن است.
به گزارش فست فود باز به نقل از شبکه خبری بی بی سی، این بیماری از راه تماس نزدیک با حیوان یا فرد آلوده و لمس اشیاء مورد استفاده ی یک فرد آلوده منتقل می شود. همینطور واکسن آبله مرغان و مصرف داروهای ضد ویروسی می تواند به تسکین علایم بیماری آبله میمون کمک نماید.
انگلیس انبار کردن واکسن آبله را شروع کرد همینطور گزارش ها حاکیست که همزمان با جلسه سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع آبله میمون، وزیر بهداشت انگلیس اعلام نمود که این کشور روند انبار کردن واکسن آبله را شروع کرده است.
بیماری آبله میمون، واکسن مخصوص خویش را ندارد اما سازمان جهانی بهداشت می گوید که واکسن آبله تا ۸۵ درصد برای حفاظت در مقابل آبله میمون کارآیی دارد.
بنابر گزارش ها، دولت انگلیس درعین حال از روز پنج شنبه کار واکسیناسیون پرسنل خدمات درمانی را در مقابل آبله شروع کرده است.

منبع:

About Author