وزیر بهداشت: تولید واکسن ایرانی، تصمیم راهبردی برای تامین عادلانه سلامت مردم است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تولید واکسن در جمهوری اسلامی ایران، یک تصمیم راهبردی برای تضمین دسترسی عادلانه به واکسن ها، بهبود آمادگی و پاسخگویی به شرایط اضطراری سلامت فعلی و آینده بود.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، بهرام عین الهی در متن سخنرانی نشست وزرای بهداشت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که از طرف محمدحسین نیکنام مدیرکل همکاریهای بین الملل قرائت شد، امنیت جهانی سلامت را وابسته به کیفیت سیستم های بهداشت عمومی در کشورها عنوان و اشاره کرد: اگر سیستم های بهداشتی قوی تر و آماده تر بود، بهتر می توانست از وقوع خیلی از فوریت های عمومی پیشگیری، جلوگیری و کنترل کند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: در ابتدا اجازه دهید از وزیر جمهوری آذربایجان، تیمور موسایف برای تشکیل «جلسه وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد» تشکر کنم. این فرصتی باارزش برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و تبادل نظر درباره با اهمیت ترین موضوع چالش برانگیز و موثر بر سلامت جهانی، یعنی بیماری همه گیری کووید ۱۹ است که تاکید می کند که چگونه سیستم های بهداشتی در وضعیت اضطراری جهانی می توانند لطمه پذیر باشند. یکی از موضوعات مورد تاکید، اهمیت سیستم های سلامت تاب آور است.
عین الهی اضافه کرد: امنیت جهانی سلامت در نهایت به کیفیت سیستم های بهداشت عمومی در کشورها بستگی دارد. سازمان جهانی بهداشت می تواند نقش مهمی در پشتیبانی از کشورهای عضو در جهت تلاش آنها برای پیشگیری، شناسایی و مهار بیماریهای همه گیر در آینده و ایجاد سیستم های بهداشتی تاب آور ایفا کند.
وی تصریح کرد: باید سرمایه گذاری لازم برای ایجاد سیستم های مبتنی بر مراقبت های اولیه بهداشتی و پوشش همگانی سلامت انجام گیرد تا بتواند قادر به پاسخگویی به چالش های متنوع و غیر منتظره ای باشد که ممکنست در آینده اتفاق بیفتد. اگر سیستم های بهداشتی قوی تر و آماده تر بود بهتر می توانست از وقوع خیلی از فوریت های عمومی پیشگیری، جلوگیری و کنترل کند. در این راستا، نقش همکاری بین المللی در ایجاد حکمرانی کارآمدتر آشکار می شود.
وزیر بهداشت اضافه کرد: ما نیازمند تلاش جمعی هستیم تا بتوانیم تا این سازمان را بگونه ای توسعه دهیم که به اهدافش در حوزه حوزه های اصلی مورد نگرانی در سلامت جهانی، کاهش نابرابری ها، آمادگی برای بیماریهای جدید و نوظهور، پوشش همگانی سلامت، دست یافته در همین حال، ماهیت همکاریهای بین کشور ها را تقویت نماییم. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، بعنوان بزرگترین گروه عضو سازمان ملل، بوسیله سازمان جهانی بهداشت برای نظارت به چالش های بهداشت همچون در مواقع اضطراری، همیشه نقش سازنده ای را ایفا کرده اند.
عین الهی افزود: تغییرات در جهان بر سلامت عمومی تاثیر می گذارد که نیاز به اقدام جمعی دارد. تغییرات آب و هوایی، ویروس های کشنده، عدم موفقیت در مقابل بیماریها نظیر ظهور مجدد بیماریهای ریشه کن شده، مقاومت در مقابل داروهای ضد میکروبی، توافقات تجاری و سرمایه گذاری جدید که به شدت بر دسترسی مقرون به صرفه خدمات بهداشتی عمومی و تجهیزات پزشکی حیات بخش تاثیر گذار بوده، آلودگی هوا، سرطان و سایر بیماریهای غیر واگیر، فقر و نابرابری در دسترسی به خدمات بهداشتی همچون چالش های جهانی سلامتی بهداشت هستند که عمدتاً کشورهای درحال توسعه را هدف قرار داده است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: برای این منظور، جلسات سلامت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بستری اصلی است که نماینده کشور های درحال توسعه در مجامع چند جانبه سلامت، برای بیان دیدگاه ها در حوزه نگرانی های چالش بر انگیز و یافتن راه ها و ابزار ها برای رفع نگرانی مشترک می باشد.
وی افزود: چالش های اصلی نظیر احتکار واکسن، محدودیت های صادراتی و عدم شفافیت از طرف تولیدکنندگان، توانایی دولت ها برای اطمینان از دسترسی مقرون به صرفه و بموقع به واکسن ها برای همگان تضعیف کرده است.
عین الهی افزود: علاوه بر تاثیرات منفی سیاست های ملی گرایی، اقدامت قهری یک جانبه نظیر تحریم نیز چالش هایی را برای کشورها برای دسترسی بموقع به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی در رابطه با کووید ۱۹ را ایجاد کرد و با نقض تبعیض آمیز، هدف دار و گسترده حقوق اساسی «جمعیت مورد هدف» همراه شد.
وی اشاره کرد: نابرابری در دسترسی به واکسن ها بوسیله تولید غیرمتمرکز و تولید محلی واکسن قابل حل است. این امر با تولید و توزیع عادلانه اقدامات متقابل پزشکی و سایر ابزارهای نجات بخش امکان پذیر است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: بعنوان یکی از کشورهایی که بیشترین تاثیر را از همه گیری کووید ۱۹ داشته و دسترسی نابرابری به امکانات و تجهیزات پزشکی و واکسن ها به علت اقدامات قهری یک جانبه که تاثیرات منفی کووید ۱۹ را بیشتر کرده است، تولید واکسن در جمهوری اسلامی ایران، یک تصمیم راهبردی برای تضمین دسترسی عادلانه به واکسن ها، بهبود آمادگی و پاسخگویی به شرایط اضطراری سلامت فعلی و آینده بود.
وی تصریح کرد: گسترش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و انتقال فناوری، تقویت نهاد های نظارتی، تامین مالی در موضوع تولید توسط شرکت های خاص و دولتی همچون راهبرد های اصلی ما می باشد. کوشش های ما در این عرصه همسو با کوشش های جهانی و برنامه های سازمان جهانی برای کنترل همه گیری های آینده می باشد.

About Author