نگذاریم به روزهای تلخ کرونا برگردیم؛ واکسن کرونا ترس دارد؟ فرار از واکسن برای خلق روزهای سیاه

فست فود باز: کرونا که آمد خوشبینانه به این فکر می کردیم که خیلی زود می رود، اما نه فقط حالا بعد از دو سال و سه ماه هنوز میزبان این ویروس تاجدار هستیم، بلکه فرار از تزریق واکسن کرونا برای شکست آن و این که دیگر به یک بیماری آندمیک تبدیل گردد، داد همه را درآورده است.
براساس آمارهای وزارت بهداشت حالا ۱۴ میلیون نفر هنوز دز اول واکسن کرونا را نزده اند، اما باید از همه آنهایی که تا حالا هیچ اقدامی برای تزریق واکسن نکرده اند پرسید چرا دردها و آلام مردم را بیشتر می کنید چرا خودرا واکسینه نمی کنید تا سالهای سال همه از این روزهای سخت دوران کرونا خلاص شویم.
چراهای زیادی برای افرادی که هنوز حتی یک دز واکسن کرونا نزده اند وجود دارد، چرا این همه مرگ ناشی از کرونا را نمی بینید؟ چرا چشم های خودتان را به روی واقعیت ها بسته اید و نگاه نمی کنید که کرونا در طول این مدت بیش از ۱۴۱ هزار نفر از عزیزان مان را با خود برده است؟
چرا حتی یک لحظه خودتان را جای کادر درمانی و حوزه سلامت نمی گذارید که بدانید در این دو سال و اندی چه بر سرشان آمده، به اندازه تمام سال هایی که فعالیت داشته اند مرگ کودک، جوان و افراد سالمند را دیدند، اما کک شما نگزید! چرا دل سوگوار مادر و پدر داغدار، یا فرزندی که یکی از والدین یا هر دوی آنها را از دست داده است را نمی بینید؟ چرا دردهای افراد جامعه را بیشتر می کنید. چرا بجای این که خودتان را از جنس جامعه بدانید دور از جامعه می بینید؟
یکی از با اهمیت ترین موضوعات در کنترل و مهار ویروس کرونا تزریق بموقع واکسن است چون شواهد نشان میدهد تزریق واکسن سبب شده است که حالا ایران بعد از مدت ها به عدد یک رقمی در مرگ ناشی از کرونا برسد
مگر قلب شما از سنگ است که بیش از هفت میلیون مبتلاشدن در طول این مدت را نمی بینید، به خودتان بیایید و دیگر این همه سختی را به کادر درمانی و اطرافیان خود وارد نکنید، چون حالا ۹۰ درصد مبتلاشدن و مرگ ناشی از کرونا برای افرادی است که هنوز واکسن نزده اند.
تصورات غلطی که در میان افراد واکسن نزده وجود دارد گاهی خنده دار و مضحک است و گاهی هم غیرکارشناسی و غیرعلمی، تعدادی از ترس مرگ ناشی از تزریق واکسن یا ترس از آمپول برای واکسن زدن دل به دریا نمی زنند و برخی هم تصور می کنند تزریق واکسن کرونا سبب مشکلاتی در آینده خواهد شد که این فرضیه از طرف خیلی از پزشکان رد شده است.
در حال حاضر یکی از با اهمیت ترین موضوعات در کنترل و مهار ویروس کرونا تزریق بموقع واکسن است چون شواهد نشان میدهد تزریق واکسن سبب شده است که حالا ایران بعد از مدت ها به عدد یک رقمی در مرگ ناشی از کرونا برسد و تعدادی از روزها به مرگ ۳ نفر در روز رسید که بسیار رقم امیدوارکننده ای است بااینکه حتی مرگ یک نفر برای جامعه مهمست اما اگر تزریق واکسن جدی گرفته شود خیلی از این مشکلات حل خواهد شد.
۱۴ میلیون دز اول و ۲۸ میلیون دز سوم را نزدند
محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید: حدود ۱۴ میلیون نفر نوبت اول و حدود ۲۸ میلیون نفر در کشور نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت نکرده اند.
این آمار بسیار قابل تامل است که چرا ۱۴ میلیون نفر حتی حاضر هستند با جان اطرافیان خود هم بازی کنند چونکه در صورت مبتلاشدن ممکنست یا خود یا اطرافیان به این ویروس در نوع ضعیف یا شدید آن همراه با مرگ گرفتار شوند هرچند که خوشبختانه حالا امیکرون در پیک ششم کرونا در ایران به ضعیف ترین حالت خود رسیده است اما پیش بینی می شود در تابستان یا فصل سرما سویه جدیدی وارد شود که به همین دلیل وزارت بهداشت دراین زمینه هم تصمیم گرفته که همه افراد دز چهارم کرونا را هم تزریق کنند و برای افرادی بالای ۷۰ سال این تزریق در کشور شروع شده است.
گویا معتقد است: حالا با وجود آمارهای موجود، پوشش واکسیناسیون کرونا در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال کشور نیز مناسب نمی باشد، به همین دلیل تاکید می شود روی واکسیناسیون نوبت اول، دوم و سوم تمرکز و توجه جدی شود و به والدین سفارش کرد این شرایط را در نظر بگیرید و بچه ها را از واکسن محروم نکنند.
اینکه ۲۸ میلیون نفر از مردم ایران دز اول و دوم واکسن کرونا را زده اما برای دز سوم استقبالی نکرده اند، جای سوال دارد چون پاندمی کرونا به هیچ کس رحم نمی کند و این ویروس همچنان در جهان می تازد و چه جان هایی را که به آرامستان ها و قبرستان ها تقدیم کرده است اما این هم برای کسانی که واکسن نزده اند درس عبرتی نشد.

نگذاریم به روزهای تلخ کرونا برگردیم
به همین منظور وزارت بهداشت اعلام نموده است که افراد بالای ۷۰ سال که بیش از ۳ ماه از واکسیناسیون دُز سوم آنها گذشته، لازم است، برای دریافت دُز نوبت چهارم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند. تزریق دز چهارم واکسن کرونا در اسفندماه سال ۱۴۰۰ ابلاغ گردید و افراد بالای ۷۰ سال، کادر بهداشت و درمان و کسانی که دارای بیماریهای نقص ایمنی هستند در اولویت دریافت این نوبت هستند.
وزارت بهداشت همین طور مقرر است امسال برای عموم جامعه یک نوبت واکسیناسیون نیز تزریق کند و از کسانی که هنوز موفق به دریافت دز سوم واکسن نشده اند، درخواست نمود هر چه سریع تر به مراجعه به مراکز مربوطه مراجعه کنند.
با پوشش وسیع واکسیناسیون عمومی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آمار مرگ و میر کرونائی و میزان مبتلایان روزانه به این بیماری کاهش محسوسی داشته و خیلی از شهرها موارد فوتی ندارند
با پوشش وسیع واکسیناسیون عمومی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی، آمار مرگ و میر کرونائی و میزان مبتلایان روزانه به این بیماری کاهش محسوسی داشته و خیلی از شهرها موارد فوتی ندارند، اما سهل انگاری در رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسینه نشدن ممکن در صورت شیوع سویه های جدید مردم را با مشکل مواجه کند و باردیگر به روزهای تلخ کرونائی برگردیم.
واکسیناسیون کرونا از ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ با واکسینه شدن کادر درمانی شروع شد، بعد از آن گروه های حساس با بیماریهای مزمن و سپس دیگر افراد جامعه برای تزریق واکسن فراخوانده شدند، روزها و ماههای اول استقبال خوبی از تزریق واکسن شد، مردم بخاطر شرایط بسیار حساسی که پاندمی کرونا ایجاد کرده بود استقبال کردند و تزریق بر طبق اولویتی که داشت انجام می شد.

تزریق بیش از ۱۴۹ میلیون دز واکسن
زمانی که کرونا در سال ۱۴۰۰ و با سویه دلتا به اوج خود رسید و واکسن به میزان کافی وارد کشور شد اما به سبب این که واکسیناسیون به شکل گسترده انجام نشده بود متاسفانه مرگ۷۰۰ نفردر یک روز را هم شاهد بویدم و با واردات واکسن به کشور و به ثمر رسیدن واکسن های تولید داخل حالا به روزهای خوب دوران کرونا رسیده ایم و باید با تکمیل واکسیناسیون روزهای سیاه مرگ کرونائی را دیگرتکرار نکنیم تا این بیماری بومی شود.
براساس آخرین آمار وزارت بهداشت تا ۳۰ اردیبهشت ماه، ۶۴ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۲۹۲ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۱۱ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۲۱۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۵۲۱ دُز رسیده است.
اما حالا شاهد کاهش آمار مراجعه به مراکز واکسیناسیون در سطح کشور هستیم چون زمانی که ۲۸ میلیون نفر برای دز سوم مراجعه نکردند و ۱۴ میلیون اصلا دنبال تزریق واکسن نبودند پس روز به روز آمار واکسیناسیون هم کمتر خواهد شد که نشانه خوبی نیست و باید تکمیل واکسیناسیون در اولویت همه باشد چون حالا کمبود واکسن نداریم کاهش استقبال مردم در تزریق واکسن به یک مشکل تبدیل گشته است.
ذخیره ۵۰ میلیون واکسن کرونا
سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: حالا ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره شده و نگرانی از نظر کمبود واکسن کرونا وجود ندارد، هم اکنون تعداد مراجعان و بستری شدگان مشکوک، محتمل و قطعی کم شده و وضعیت کشور در حالت نسبتاً با ثباتی قرار گرفته است و سیر مرگ و میر در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در کشور نزولی شده است.

وی افزود: رتبه فعلی کشور در سطح دنیا در موارد مبتلاشدن و آمار بیماران در دنیا کم شده و در رتبه ۳۹ قرار گرفته در صورتیکه در چندین ماه گذشته همیشه جز ۱۰ کشور اول در رتبه بندی تعداد موارد مبتلاشدن قرار داشته ایم.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره کرد: حالا تزریق دز چهارم برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری زمینه ای دارند یا ضعف سیستم ایمنی با فاصله چهارماه از تزریق نوبت سوم سفارش می شود.
کریمی درباره این که چرا وضعیت فعلی ایران نشان از کاهش قابل توجه مبتلاشدن و خصوصاً میزان فوت دارد، اظهار داشت: اقدامات اساسی در کشور برای کنترل کرونا انجام شد که همچون وسعت واکسیناسیون، سرعت واکسیناسیون، بازه زمانی انجام آن و مصونیت ناشی از واکسن، نوع واکسن های مورد استفاده در کشور که اغلب ویروس تضعیف شده و یا پروتئین پایه بوده همچون دلیلهای اصلی کنترل کرونا در کشور است.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پاندمی کووید-۱۹ اختتام نیافته است و همیشه امکان بروز سویه های جدید و تهدید های آتی وجود دارد، نگرانی اصلی ما عادی انگاری و بی توجهی به ویروس توسط مردم و همین طور پدیدار شدن سویه جدید است بطوریکه واکسن های موجود در مقابله با سویه جدید قدرت ایمنی زایی کافی نداشته باشند.
پس حال که همه می دانیم کرونا تمام نشده است اما تزریق بموقع واکسن کرونا مانع جدی برای شیوع همه گیری کروناست، برای قطع زنجیره انتقال و این که از این پاندمی جلوگیری شود راهی به جز تزریق واکسن نداریم و همه همت خودرا برای اتصال به چرخه واکسیناسیون و تکمیل آن بکار گیریم.
منبع:

About Author