به گزارش فست فود باز خراسان رضوی لرزش معمولاً در یک یا ۲ چشم می تواند تحریک کننده باشد اما معمولاً دردناک نیست. به صورت کلی لرزش نزدیک چشم می تواند نشانه کمبود ویتامین B۱۲ باشد.

به نقل از سایکولوژی نیوز، به صورت مشابه احساس سوزن سوزن شدن در پاها یا دست ها هم می تواند نشانه کمبود ویتامین B۱۲ باشد. این احساس می تواند از پاها شروع و بعدها به دست ها منتقل شود. همینطور این وضعیت امکان دارد با مشکلاتی در حفظ تعادل یا راه رفتن هم همراه شود. این مشکل بعنوان نوروپاتی شناخته می شود که در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است.

سایر علایم مکرر کمبود ویتامین B۱۲ شامل احساس سرگیجه و بی حالی، یبوست، ضعف عضلانی و یرقان است.

ویتامین B۱۲ توسط بدن برای حفظ سلامت سیستم عصبی و ساخت گلبول های قرمز استفاده می شود.

گروه های خاصی مانند افراد مسن، گیاهخواران و افراد مبتلا به اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون در دریافت ویتامین B۱۲ کافی مشکل دارند.

خوشبختانه رفع کمبود ویتامین B۱۲ برای اغلب افراد نسبتا آسان است. مکمل ها در دسترس و غذاهایی مانند غلات غنی شده، جگر، لبنیات، تخم مرغ و ماهی آزاد همگی سرشار از ویتامین B۱۲ است.

دکتر جان دی انگلند، متخصص مغز و اعصاب در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در نیواورلئان، در همین زمینه اظهار داشت: کسانی که مشکوک به مشکلات عصبی هستند، باید در مورد آزمایش های غربالگری، بخصوص قند خون، سطح ویتامین B۱۲ و سطح پروتئین سرم با پزشک خود مشورت کنند چونکه این آزمایش ها اغلب می تواند به دلایل شایع نوروپاتی اشاره کند.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت خیلی از افراد مبتلا به نوروپاتی هستند که سال ها بدون تشخیص و درمان باقی مانده اند.

هم متخصصان مغز و اعصاب و هم افراد مبتلا به نوروپاتی باید بدانند که انتخاب مناسب آزمایش ها برای تشخیص دقیق مبتلا شدن به این عارضه ضروریست.

توجه داشته باشید انقباض چشم می تواند با خستگی، استرس، آلرژی و خشکی چشم هم ارتباط داشته باشد.

نتایج این تحقیق در آکادمی نورولوژی آمریکا(American Academy of Neurology) منتشر گردید.

About Author