صدور مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دز یادآور تمام واکسن­ های کرونا در ایران

فست فود باز: مدیرگروه تحقیقات بالینی و اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران ضمن تشریح روند انجام مطالعات بر واکسن پاستوکووک و پاستوکووک پلاس، از صدور مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دز یادآور تمام واکسن­ های تزریق شده در کشور آگاهی داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر آمیتیس رمضانی، اظهار داشت: باتوجه به ظهور واریانت ­های جدید واکسن گریز و وجود شواهدی در خصوص افت تدریجی سطح ایمنی حاصل از واکسیناسیون کووید۱۹، تزریق دز یادآور پس از چند ماه، به ویژه برای واکسن های مبتنی بر پلت فرم ویروس غیرفعال، حائز اهمیت می باشد. مطالعات اخیر نشان داده است که واکسن­ های کووید-۱۹ با پلت فرم پروتئینی تولید شده در انستیتو پاستور ایران، می­ توانند نقش مهمی در ادامه برنامه واکسیناسیون مقابل این بیماری در کشور داشته باشند. تحقیقات همین طور نشان داده است که تزریق واکسن های مربوط به دو پلت فرم متفاوت، یا به عبارتیMix & Match، موجب ایجاد ایمنی موثرتر و پایدارتر برضد ویروس عامل کووید۱۹ می شود.
وی ادامه داد: باتوجه به اهمیت انتخاب واکسن بی خطر با کارایی بالا به عنوان دز یادآور، در هفته جاری وزارت بهداشت با تاکید بر شواهد حاصل از مطالعات کارآزمایی بالینی انجام شده، واکسن پاستوکووک را علاوه بر پاستوکووک-پلاس به عنوان دز یادآور سایر واکسن­ های مورد استفاده در کشور تایید نمود.
یافته های مطالعات واکسن یادآور کرونای انستیتو پاستور ایران او با اشاره به این که در مطالعه­ ای که طی چند ماه گذشته با نظارت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انجام شد، بی خطری و ایمنی زایی دز یادآور واکسن­ های سینوفارم و پاستوکووک در افراد دریافت کننده ۲ دوز اولیه از واکسن سینوفارم با یکدیگر مقایسه شدند، بیان کرد: در این مطالعه، میزان افزایش آنتی بادی در گروه دریافت کننده دز یادآور پاستوکووک بطور معناداری بیش از گروه دریافت کننده دز یادآور سینوفارم بود؛ به گونه­ ای که میانگین آنتی­ بادی ضد پروتئین اسپایک ویروس متعاقب دریافت دز یادآور پاستوکووک، بیش از ۲۰ برابر دریافت کنندگان دز یادآور سینوفارم افزایش نشان داد.
مجری طرح پژوهشی مطالعه واکسن پاستوکووک به عنوان دوز بوستر، اشاره کرد: در این مطالعه درصد سروکانورژن (افزایش ۴ برابری آنتی بادی نسبت به مقدار پایه) آنتی بادی ضد اسپایک در گیرندگان دز یادآور پاستوکووک هم بیش از ۳ برابر گروه دریافت کننده واکسن سینوفارم به عنوان دز یادآور بود. درصد سروکانورژن آنتی بادی ﺧﻨﺜﯽ­ﮐﻨﻨﺪه (نوترالیزان) نیز در گیرندگان دز یادآور پاستوکووک بطور معناداری بیش از دریافت­ کنندگان دز یادآور سینوفارم بود.
وی ادامه داد: در یک مطالعه دیگر انجام شده در انستیتو پاستور ایران بر روی داوطلبین گیرنده دو دز اولیه واکسن آسترازنکا نیز نشان داده شد که میزان افزایش تیتر آنتی بادی ضد اسپایک در گروه دریافت کننده واکسن کووید۱۹ تولیدی انستیتو پاستور ایران بیش از دو برابر گروه دریافت کننده واکسن آسترازنکا بوده است.
مدیر گروه تحقیقات بالینی و اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران، بیان کرد: همین طور نتایج ارزیابی پایداری ایمنی حاصل از واکسن های پاستوکووک و پاستوکووک پلاس در افرادی که ۳ دز از این واکسن­ ها را دریافت کرده بودند، نشان داده است که ۶ ماه پس از تزریق دز سوم، کماکان پاسخ ایمنی قابل قبولی در افراد دریافت کننده حفظ شده است.
او اشاره کرد: این مطالعات نشان داده است که کارایی واکسن­ های کووید۱۹ تولیدی مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا به عنوان دوز یادآور، در تحریک سیستم ایمنی بصورت معناداری، بالاتر از دزهای یادآوری نظیر سینوفارم و آسترازنکا بوده است. در این مطالعات همین طور مشخص شده که کارایی دز یادآور واکسن­ های پاستوکووک و پاستوکووک پلاس، مشابه یکدیگر بوده و عوارض جانبی خاصی نیز متعاقب تزریق آن­ها گزارش نشده است.
بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو پاستور ایران، این متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری در آخر یادآورد شد: برمبنای نتایج فوق و نتایج مطالعات مشابه در کوبا، مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دوز یادآور تمام واکسن­ های مورد استفاده در کشور به دانشگاه­ های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردید و جای بسی خوشی است که با در دسترس بودن این واکسن در سراسر کشور، هموطنان عزیز می توانند از هفته جاری واکسنی با کارایی مناسب و بی خطر را به عنوان دز یادآور تزریق کنند. بدین سبب باتوجه به نزدیک شدن فصل پاییز و توام شدن احتمال همه گیری سایر بیماریهای ویروسی، تزریق دز یادآور از سنین ۱۲ سال به بالا سفارش می شود.

منبع:

About Author