بهترین رژیم غذایی برای زنان کدام است؟

فست فود باز: خراسان رضوی متخصصان تغذیه اعتقاد دارند که خیلی از مراجعین با افزایش وزن در سن ۵۰ سالگی نگران و متحیر هستند.
به نقل از هلث، دکتر جانیس فی اظهار نمود: بعضی از مراجعین زن با قطع عملکرد تخمک گذاری تخمدان ها و آخر قاعدگی منظم در هنگام یائسگی بین ۱۰ تا ۳۰ پوند وزن اضافه می کنند.
ماکسین اسمیت، متخصص تغذیه در کلیولند می گوید: در یائسگی، ترکیب بدن زنان تغییر می کند و تجزیه عضلات و تجمع چربی بخصوص در ناحیه شکم افزایش می یابد. افزایش وزن را میتوان به متابولیسم کندتر نسبت داد اما نتایج مطالعات نشان می دهد که تغییرات در متابولیسم برای افراد ۴۰ و ۵۰ ساله قابل توجه نیست.
امی کیمبرلین، سخنگوی ملی آکادمی تغذیه و رژیم شناسی بیان کرد: بدن زنان با افزایش سن، نوسانات هورمونی را تجربه می کند و می تواند منجر به افزایش وزن شود.
شرایط پزشکی مزمن جدی یکی دیگر از عوامل بالقوه است. با بالا رفتن سن زنان، بعضی از آنان گرفتار بیماری هایی می شوند که می تواند منجر به نوسانات وزن شود و شامل سرطان، دیابت، بیماری قلبی و فشار خون بالاست.
همه افراد و بخصوص زنان ۵۰ ساله و بالاتر باید مطمئن شوند که به اندازه کافی از مواد مغذی مانند ویتامین های گروه ب، کلسیم، ویتامین دی و پروتئین دریافت می کنند.
ویتامین ب ۱۲(B۱۲) یک کمبود شایع به سبب کاهش جذب در رابطه با افزایش سن است. این ویتامین برای تولید گلبول های قرمز خون برای مساعدت با پیش گیری از کم خونی و کمک به عملکرد و رشد سلول های مغز و عصبی مهم می باشد.
بهترین برنامه های غذایی برای زنان بالای ۵۰ سال شامل رژیم غذایی دش (DASH)، رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم مایند(MIND) است.
رژیم غذایی دش(DASH)، یک رژیم غذایی برای افرادی است که می خواهند در مقابل فشار خون بالا از خود محافظت و یا خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی را کاهش دهند. رژیم DASH سبک تغذیه سالم برای قلب و مملو از لبنیات بدون چربی یا کم چرب، میوه ها، پروتئین های بدون چربی، تخم مرغ، مرغ بدون پوست، گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی، غلات کامل، سبزی، محدود کننده نوشیدنی های شیرین شده با شکر و غذاهای حاوی قند اضافه شده است. این رژیم غذایی دارای چربی اشباع شده و سدیم کم است.
رژیم غذایی مایند (MIND) رژیم غذایی غنی از گیاه است و شامل غذاهایی می شود که مطالعات نشان می دهد به تقویت عملکرد مغز کمک می نماید و حاوی همه سبزی ها، بخصوص سبزی های تیره و سبز رنگ، لوبیا، توت ها، ماهی، روغن زیتون و غلات کامل است.
رژیم مدیترانه ای بر غذاهای کامل ازجمله لبنیات کم چرب یا بدون چربی، ماهی، پروتئین بدون چربی (تخم مرغ، مرغ، غذاهای دریایی، وعده های گاه به گاه گوشت قرمز)، روغن زیتون، آجیل و غلات تاکید دارد.
بهترین نوع رژیم غذایی برای انتخاب، رژیمی است که برای طولانی مدت پایدار باشد و با ترجیحات غذایی شما مطابقت داشته باشد. به صورت معمول، رژیم ها بعنوان تغییرات کوتاه مدت در الگوهای غذایی برای رسیدن به یک هدف در نظر گرفته می شوند و می توانند بسیار محدود کننده باشند.

منبع:

About Author