آخرین اخبار از رصد آبله میمونی در کشور

فست فود باز: رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات این اداره در امتداد کنترل بیماریهای زئونوز با اشاره به افزایش موارد مبتلاشدن به تب کریمه کنکو در کشور اظهار داشت: تا امروز ۴۵ مبتلاشدن و ۳ فوتی ناشی از این بیماری در کشور به ثبت رسیده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد امیری در نشست خبری با خبرنگاران، به مناسبت روز جهانی بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان، اظهار داشت: ۱۵ تیر روز جهانی بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان است. علت نام گذاری این روز به اقدامات دانشمند فرانسوی لویی پاستور در این رابطه بازمی گردد که نخستین با توانست واکسن هاری را بطور موفق در سال ۱۸۸۵ کشف کند. تا قبل از آن هر فردی که توسط حیوان هار گزیده می شد محکوم به مرگ بود تا این که این واکسن کشف شد.

او افزود: بیماری های زئونوز عفونی (قابل انتقال بین انسان و حیوان) است که از انواع عوامل باکتریایی، قارچی، انگلی، ویروسی و… می تواند عامل بیماری باشد. حداقل ۲۰۰ بیماری زئونوز در جهان شناسایی شده است که ۶۱ درصد بیماریهای عفونی جهان و ۷۵ درصد بیماریهای بازپدید و نوپدید از بیماریهای زئونوز است. از هر ۵بیماری عفونی جدیدی که شناسایی می شوند، ۳ مورد منشاء زئونوز دارند و ۸۰ درصد عوامل بیولوژیکی که برای سلاح های بیوتروریستی استفاده می شود منشاء زئونوز دارد. مخازن و ناقلین مختلفی می تواند سبب بروز بیماریهای زئونوز شود که توانایی ایجاد همه گیری ها را دارند و مثال اخیر آن همه گیری کووید۱۹ است. امکان انتقال همه گیری های بیمارستانی در این بیماریها ممکنست که شایع ترین نگرانی ما در این بخش بیماری تب کریمه کنگو است.

رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اضافه کرد: برخی بیماریها درصورت مبتلاشدن مرگ ۱۰۰ درصدی دارد مانند هاری؛ اگر هاری در فردی بروز کند درمانی ندارد و او جانش را از دست می دهد. مشکل بعدی لطمات اقتصادی این بیماریها بر صنایع به ویژه صنایع دامی است. بیماری تب مالت می تواند در تولید گوشت و فرآورده لبنی تاثیر منفی داشته باشد و این در حالیست که تعدادی از این بیماریها هنوز واکسنی ندارند و در کنترل آن مسکلات عدیده داریم که تب کریمه کنگو یکی از این موارد است.

وی با تاکید بر لزوم لطلاع رسانی درباره بیماریهای زئونوز، اشاره کرد: از چند سال قبل اصطلاح «سلامت یکپارچه» به عنوان یک رویکرد در بحث کنترل و پیشگیری زئونوز مطرح گردیده است به گونه ای که در این رابطه همکاری مشترکی بین سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی سلامت حیوانات و سازمان های کنترل کننده بیماری شکل داده است و مرکزی را در حوزه رصد و شناسایی بیماریهای تهدید کننده سلامت عمومی تشکیل دادند. کنترل بیماریهای زئونوز زمانی امکان پذیر است که هماهنگی کامل بین سلامت انسان، محیط زیست، دام ها و حیوانات حیات وحش شکل گیرد. سلامت انسان در گرو سلامت حیوانات اهلی و وحشی و محیط زیست است و باید یکپارچه در این جهت اقدامات پیشگیری به شکل یکپارچه را انجام دهیم.

امیری درباره بیماریهای شایع قابل انتقال بین انسان و حیوان در ایران که در پوشش نظام مراقبت قرار دارند، بیان کرد: یکی از معظلات ما موضوع بیماری هاری و حیوان گزیدگی است. هر ساله با افزایش موارد حیوان گزیدگی در کشور مواجه هستیم. در سال قبل بیش از ۲۶۰ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت شده است که عمده عامل گزش سگ های بدون صاحب بودند. نگرانی ما در این رابطه دلیلهای مختلفی دارد. گاهی جراحت به حدی شدید می باشد که شدت جراحت و خونریزی سبب مرگ شده است. هاری یک بیماری ویروسی است که بوسیله بزاق آلوده حیوان هار هنگام گزش سبب درگیری سیستم اعصاب مرکزی انسان می شود و اگر درگیری ایجاد شود بیماری هاری مستقر شده و دیگر فرد درگیر بیماری محکوم به مرگ است. بیش از ۷۰۰ واحد درمان و پیگیری از هاری ایجاد کردیم که خدمات شبانه روزی دارند. شست و شو و ضدعفونی کردن زخم، واکسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری از خدمات ما است.
وی ادامه داد: اگر کسی که توسط حیوان هار گرفتار گزش شده باشد و بموقع به ما مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد در ۹۹ درصد موارد از بروز بیماری هاری در او پیشگیری می شود. مشکل ما این است که برخی از افراد گرفتار حیوان گزیدگی به سبب عدم توجه به این امر یا به ما مراجعه نمی کنند یا دیر مراجعه می کنند و یا تعداد دفعات مناسب برای دریافت واکسن (۳ نوبت) نزد ما نمی آیند و گرفتار هاری می شوند. سال قبل ۱۶ نفر در ایران به سبب هاری فوت کردند که عمده ی آنها برای دریافت خدمات به ما مراجعه نکرده بودند.

رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اضافه کرد: کلیه خدماتی که در واحدهای ما ارائه می شود رایگان است با وجود این که این خدمات گران است؛ به عنوان مثال به ازای هر ویال واکسن هاری بین ۵ تا ۷ یورو هزینه می شود و به ازای هر ویال سرم ضدهاری ۵۶ یورو هزینه می شود. کل خدمات در این رابطه رایگان است و در ارائه خدمات تفاوتی بین ایرانیان و اتباع مجاز یا بدون مجوز قائل نمی شویم. عمده ی ۱۶ فوتی ناشی از هاری از اتباع بودند. تقاضا داریم حتما در صورت حیوان گزیدگی به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. این مساله انسان دوستی است و ما موظف به ارائه خدمت به همه هستیم. در بحث هاری تاکید ما تزریق سه دوره واکسن مربوطه است و سفارش می نماییم اصلا زمان تزریق واکسن را به تعویق نیندازند.

امیری درباره بیماری تب مالت، اشاره کرد: در سال قبل ۲۰ هزار و ۴۹۰ مورد بیماری تب مالت در کشور شناسایی کردیم. این بیماری انتقال انسان به انسان ندارد و یا بسیار نادر است و اگر بتوانیم تب مالت را در حیوان کنترل نماییم در انسان هم پدیدار نمی گردد. ۹۹ درصد انتقال بیماری از دام آلوده به انسان است که راه شایع انتقال آن مصرف فرآورده لبنی است. همین طور تماس با ترشحات آلوده دام هنگام ذبح و راه سوم نیز بوسیله تنفس افشانه های ترشحات آلوده است.

رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: بیماری مهم بعدی در ایران سالک است. سال قبل ۱۶ هزار و ۳۰۷ مورد مبتلا به سالک در ایران شناسایی کردیم. سالک بیماری انگلی است که بوسیله گزش پشه خاکی رخ می دهد. در سالک نوع روستایی که مخزن جوندگان صحرایی هستند پشه ماده هنگام خون خواری انگل را به خود منتقل کرده و اگر انسانی را مورد گزش قرار دهد در آن محل گزش انگل وارد بدن انسان می شود که ایجاد زخم مزمن می کند. در ۱۹ استان کشور این بیماری بومی است. کنترل دشواری دارد برای اینکه میزبان آن در طبیعت زیاد است. خصوصا در استان هایی با شیوع بالا مثل اصفهان، خراسان و گلستان؛ در کوشش برای کنترل بیماری هستیم.

وی ادامه داد: درمورد بیماری کیست هیداتیو سال قبل ۴۱۳ مورد شناسایی شده است. البته اعتقاد داریم احتمالاً موارد بیش از این بوده است برای اینکه یا بیمار علایم خاصی نداشته و یا به ما مراجعه نکرده است. در حوزه بیماری تب شالیکاران در سال قبل ۲۵۱ مورد ثبت و شناسایی کردیم. درمورد بیماری سیاه زخم نیز ۱۰۷ مورد ثبت و شناسایی شده است.

او درباره عقرب زدگی و مارزدگی با تاکید بر این که این موارد شامل زئونوز نیستند، اظهار نمود: این بیماریها هم توسط اداره ما رصد و بررسی می شوند. سال قبل ۴۲ هزار و ۳۶۵ عقرب گزیدگی و هشت فوت و ۶۲۴۸ مورد مار گزیدگی و ۹ فوتی ناشی از آن در کشور داشته ایم. حالا در موسسه سرم و واکسن سازی رازی محصولات این بخش تولید می شود و ایران در منطقه افتخار آفرین است. خدمات این بخش هم رایگان ارائه می شود.

امیری بیان کرد: بیماریهای زئونوز از چند طریق به انسان منتقل می شود. انتقال بوسیله تماس مستقیم با حیوان آلوده، بوسیله خوردن و ‌نوشیدن مواد غذایی یا نوشیدنی هایی است که توسط عوامل بیماری زا آلوده شده است، انتقال بوسیله یک واسط یا پشه است و راه دیگر انتقال تنفسی است. در بحث پیشگیری باید دانست که تمام راه های انتقال بیماری را تحت کنترل قرار دهیم. کودکان زیر ۵ سال، سالمندان، مادران باردار، مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی و… می تواند به شدت در مقابل این بیماریها حساس باشند. عوامل بیماری زا یا در دام ایجاد علایم نکرده یا علایم آشکار ندارد بنا بر این مردم استنباط می کنند اگر بیمار علایم نداشت پس حتما سالم می باشد.

او با اشاره به این که در منطقه ما تب کریمه کنگو شایع است، اظهار نمود: این بیماری ویروسی است که امسال شاهد افزایش آمار مبتلاشدن به آن هستیم. امسال تا اول خرداد ۲۲۲ مورد مبتلاشدن به تب کریمه کنگو در عراق گزارش شده است. در ایران هم با وجود این که سال قبل ۱۳ مبتلاشدن و یک فوتی ناشی از این بیماری داشتیم، امسال تا حالا ۴۵ مورد مبتلاشدن به تب کریمه کنگو گزارش شده است و ۳ نفر نیز جان باختند.

آخرین اخبار از شناسایی و رصد بیماری آبله میمونی در کشور
رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان در پایخ به سوال ایسنا درباره آخرین اخبار پیرامون شناسایی و رصد بیماری آبله میمونی در کشور، اشاره کرد: این بیماری ویروسی است و جزو بیماریهای زئونوز تقسیم بندی شده است. علت آن این است که در ابتدا این بیماری از حیوانات مناطق جنگل های پرباران آفریقا به انسان انتقال یافته است. در سال ۱۹۵۸ نخستین بار در دو گروه میمون ها این بیماری شناسایی شد. نخستین مورد مبتلاشدن به این بیماری سال ۱۹۷۰ در یک کودک ۹ ماهه صورت گرفت. خواستگاه بیماری بیشتر آفریقای مرکزی و غربی است و تا حالا اگر موردی از بیماری در کشوری دیگر شناسایی می شد یا از افرادی بود که به آفریقا سفر داشتند یا مسافری از این کشورها بوده است که می توانسته فردی را آلوده کند.
وی افزود: در طغیان اخیر برخلاف موارد قبل رابطه اپیدمیولوژیک با کشور بومی بیماری شناسایی نشده است و بنا بر این اهمیت یافته است. طبق آخرین اطلاعات cdc آمریکا تا حالا ۵۷۸۳ ابتلای انسانی آبله میمونی در کشورهای غیربومی این بیماری شناسایی شده است. عمده این تعداد شناسایی شده در بین مردان همجنس گرا بوده است.

وی ادامه داد: راه های انتقال این بیماری عمدتاً بوسیله تماس با ترشحات آلوده است که سبب ضایعات پوستی در بدن می شود. از طرفی در تماس نزدیک بوسیله قطرات درشت تنفسی نیز بیماری منتقل می شود.

او اشاره کرد: از بدو شیوع مجدد این بیماری کمیته رصد و پیگیری این بیماری در کشور شکل گرفت و در عین حال مبادی مرزی نیز به دقت پایش می شوند. خوشبختانه تا حالا هیچ مورد مثبتی از بیماری در کشور شناسایی نشده است.
امیری درباره سالک، اظهار نمود: این بیماری از سنوات دور وجود داشته و جزو بیماریهای کهن است. در بحث کنترل سالک چند استراتژی مشخص داریم که بحث اول کنترل ناقلین و مخازن این بیماری است. ناقل آن پشه خاکی و مخزن آن در سالک روستایی جوندگان صحرایی هستند. یکی از اقدامات ما رصد و مراقبت جمعیت ناقلین بیماری است و بعد بصورت رندوم برخی از آنها را سالانه بررسی می کنند که آیا آلوده به انگل لیشمانیوز هستند یا خیر؟ اگر این اطلاعات نشان دهد که جمعیت ناقلین یا مخازن آلوده این بیماری در منطقه ای بالا رفته است پیش از اینکه بیماری بروز یابد همکاران در مورد کنترل جمعیت این ناقلین اقدام می کنند. در مورد جوندگان با برنامه مشخص به فاصله ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از منازل مسکونی لانه جوندگان را شناسایی کرده و اقدامات لازم برای کنترل جمعیت را انجام می دهند. نکته دیگر نیز سم پاشی برای کنترل ناقلین و پشه های خاکی است.
او با تاکید بر لزوم شناسایی بموقع موارد مبتلاشدن به سالک، اشاره کرد: در مناطقی که مستعد بروز بیماری هستند همکاران بنده با دقت بالایی موارد و زخم هایی که بعد از ۱۰ روز بهبود نیابند را بررسی می کنند و بعد از نمونه گیری اگر او بیمار باشد درمان لازم صورت می گیرد. حالا اقدامات تشخیصی و درمانی سالک در کشور برقرار است و این خدمات رایگان ارائه می شود. جمع آوری روان آب ها و زباله ها و مصالح ساختمانی برای جلوگیری از تجمع ناقلین بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: استفاده از لباس روشن و بلند، استفاده از اسپری یا قلم دورکننده حشرات، استفاده از توری برای پنجره ها و… از اقدامات کنترلی مهمی است که مردم می توانند انجام دهند.

تمام حیوانات خون گرم می توانند ناقل “هاری” باشند

او با تاکید بر این که علاوه بر سگ تمام حیوانات خون گرم می توانند ناقل بیماری هاری باشند، بیان کرد: حتی اگر فردی توسط گربه مبتلا به هاری مورد گزش یا پنجه کشیدن قرار گیرد ریسکی برای انتقال هاری است. اکیدا سفارش می نماییم بمحض اینکه مورد گزش قرار گرفتند به مراکز درمانی مراجه کنند تا خدمات پیشگیری پیش از مبتلاشدن ارائه شود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از نشست دکتر شیرزادی، کارشناس اداره بیماریهای زئونوز در در نشست خبری با خبرنگاران، به مناسبت روز جهانی بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان، اظهار داشت: پس از افزایش موارد بیماری سالک در سال ۱۴۰۰، در شهرستان ورامین بازدیدی صورت گرفت. در هر منطقه عوامل مختلفی موجب افزایش بیماری سالک می شود. گسترش شهرسازی یکی از این عوامل است که ساختمان سازی روی لانه ی موش ها بالا رفته است و از جانب دیگر نخاله های ساختمانی محل تجمع ناقلین بیماری شده بود.
وی اضافه کرد: با همکاریهای بین بخشی با نهادهای ذی ربط نسبت به زباله ها و نخاله ها اقدامات لازم شکل گرفت و سم پاشی و مه پاشی مقابل پشه خاکی صورت گرفت. از طرف دیگر اقدامات آموزشی نیز برای جامعه هدف صورت گرفت تا نسبت به بیماری آگاه باشند. نکته مهم این است که موش هایی که در سطح شهر تهران می بینیم مخزن بیماری سالک نیستند و موش هایی که مخزن این بیماری هستند نوعی خاص هستند. امیدواریم امسال موارد کم شود گرچه باتوجه به گسترش شهرسازی می بایست نظارت درستی صورت گیرد.

منبع:

About Author