پاسخ به چند سوال متداول درباره وبا

فست فود باز: «وبا» یک بیماری اسهالی حاد عفونی و به شدت مسری است که به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکلرا ایجاد می شود.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، وبا یک بیماری اسهالی حاد عفونی و به شدت مسری است که به دنبال خوردن آب یا غذای آلوده به باکتری ویبریوکلرا ایجاد می شود و فقط در انسان ایجاد بیماری می کند. باید توجه کرد که این بیماری در صورتیکه بموقع درمان نشود، سبب کم آبی شدید بدن شده و منجر به مرگ انسان می شود.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، در ادامه می توانید پاسخ سوالات متدوال درباره بیماری وبا را بخوانید:

وبا چیست؟

وبا نوعی بیماری حاد و اسهالی است که در اثر عفونت روده با باکتری توکسیژنیک ویبریوکلرا سروگروپ O۱ یا O۱۳۹ ایجاد می شود.

وبا بیشتر در کجا دیده می شود؟

باکتری وبا بطور معمول در آب یا غذاهایی که توسط مدفوع فرد آلوده به باکتری وبا آلوده شده است، یافت می شود. این بیماری عموما در مکان هایی با تصفیه ناکافی آب، دفع نامناسب و غیر بهداشتی مدفوع یا فاضلاب و نیز مناطق با بهداشت ناکافی به وجود آمده و توسعه می یابد. باکتری وبا همین طور می تواند در محیط رودخانه های شور و آب های ساحلی زندگی کند.

انسان چگونه به بیماری وبا مبتلا می شود؟

شایع ترین راه انتقال این بیماری ‌نوشیدن آب یا خوردن مواد غذایی آلوده به باکتری ویبریوکلرا است، آلودگی دست ها نیز ممکنست سبب انتقال بیماری شود. در وضعیت همه گیری وبا، بطور معمول منبع آلودگی، مدفوع فرد آلوده است که منجر به آلودگی آب یا مواد غذایی می شود.

در مناطقی که تصفیه فاضلاب و آب شرب به خوبی صورت نمی گیرد، این بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. بیماری عموما بوسیله تماس مستقیم فرد به فرد منتقل نمی گردد. بدین سبب تماس تصادفی با یک فرد آلوده، عامل خطری برای مبتلاشدن به بیماری وبا نیست.

علائم بیماری وبا چیست؟

عفونت وبا اغلب خفیف یا بدون علایم است، اما در مواردی می تواند با علایم شدید همراه باشد. حدود ۷۵ درصد افراد آلوده به این میکروب بدون نشانه های بالینی مشخص بوده و حدود ۲۰ درصد آنها دارای علایم اسهال حاد خفیف یا متوسط هستند که از اسهال به وجود آمده توسط دیگر ارگانیسم ها قابل افتراق نیست. حدودا از هر ۱۰ نفری که به وبا مبتلا می شوند، یک نفر علایم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا پیدا می کند. در این افراد، کاهش سریع مایعات بدن منجر به کم آبی و شوک می شود و بدون درمان، مرگ در عرض چند ساعت اتفاق می افتد.

چه مدت بعد از عفونت با این باکتری علایم بیماری ظاهر می شود؟

دوره کمون این بیماری یعنی فاصله زمانی بین ورود باکتری عامل وبا به بدن تا زمان بروز علایم بالینی بطور معمول دو تا سه روز است، اما این زمان می تواند از چند ساعت تا پنج روز نیز بطول بیانجامد.

چه کسانی بیشتر به وبا مبتلا می شوند؟

ابتلا به وبا کاملا در رابطه با وضعیت بهداشتی است. افرادی که از آب شرب ناسالم استفاده می نمایند یا در مناطقی زندگی می کنند که وضعیت بهداشتی نامطلوب بوده و مدفوع و فاضلاب ها بصورت غیر بهداشتی دفع می شوند، بیشترین خطر مبتلاشدن به وبا را دارند.

اگر خودم یا یکی از اطرافیانم مبتلا به اسهال حاد آبکی و مشکوک به مبتلاشدن به وبا شد، چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر فکر می کنید شما یا یکی از اعضای خانواده تان ممکنست وبا داشته باشید، باید فورا به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید. از آن جا که کم آبی بدن می تواند به سرعت اتفاق افتد، بدین سبب جایگزینی سریع مایعات لازم است.

اگر پودر او. آر. اس (ORS) جهت تهیه محلول مایع درمانی خوراکی در اختیار دارید، بلافاصله مصرف آنرا شروع کنید. شروع سریع مصرف مایعات می تواند سبب نجات یک زندگی شود. نوشیدن ORS را در خانه و در فاصله زمانی تا رسیدن به یک واحد بهداشتی یا درمانی جهت دریافت خدمات پزشکی ادامه دهید. در صورتیکه فرد مبتلا به اسهال حاد آبکی یک کودک شیرخوار است، سفارش می شود تغذیه با شیر مادر ادامه داشته باشد.

وبا چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص وبا بوسیله آزمایش مدفوع است. برای انجام این آزمایش باید از بیمار نمونه مدفوع یا سواب مقعدی تهیه و به لابراتوار ارسال شود. این آزمایش در سیستم بهداشتی کشور بصورت رایگان انجام می شود.

وبا چگونه درمان می شود؟

اساس درمان در بیماری وبا جبران فوری آب و املاح از دست رفته بدن در اثر اسهال است و در حقیقت این بیماری می تواند به آسانی و با موفقیت درمان گردد. این بیماران باید محلول مایع درمانی خوراکی را که از حل کردن یک بسته پودر او. آر. اس(ORS) در یک لیتر آب جوشیده خنک تهیه می شود، به مقدار زیاد و بسته به میزان کم آبی بدن بنوشند. موارد با تابلو شدید بیماری که در معرض خطر مبتلاشدن به کم آبی شدید هستند، نیاز به جایگزینی مایعات بصورت داخل وریدی دارند.

بدون دسترسی به مایع درمانی، میزان کشندگی در بیماران مبتلا به وبا ۳۰ تا ۵۰ درصد است که با مایع درمانی سریع و مناسب، این میزان به زیر یک درصد کاهش پیدا می کند.

استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب که در صورت نیاز توسط پزشک تجویز خواهد شد، طول دوره بیماری را کوتاه و شدت بیماری را می کاهد، اما به اندازه جبران کمبود آب بدن مهم نیستند. افرادی که به اسهال و استفراغ شدید مبتلا می شوند خصوصاً افرادی که در مناطقی که وبا اتفاق می افتد زندگی می کنند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

آیا در صورت تماس با فرد مبتلا به وبا، باید نگران مبتلاشدن به این بیماری باشیم؟

بیماری وبا بطور معمول مستقیما از یک فرد به فرد دیگر منتقل نمی گردد. بدین سبب عموما تماس تصادفی با یک فرد آلوده عامل خطری برای مبتلاشدن به این بیماری نیست.

چگونه می توان از مبتلاشدن به بیماری وبا پیشگیری کرد؟

برای پیش گیری از بیماری وبا رعایت موارد زیر ضروری است:

– از آب شرب سالم استفاده کنید. (آب لوله کشی تصفیه شده یا آب های بطری شده)

– در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و… استفاده می شود، حتما آب را پیش از مصرف بجوشانید یا کلرزنی کنید.

– از مصرف یخ غیربهداشتی، مواد غذایی و غذاهای آماده غیربهداشتی، آب میوه و نوشیدنی های ارائه شده در بیرون از منزل و به ویژه غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد خودداری کنید.

– از شنا کردن در آب رودخانه، جوی ها یا استخرهای آلوده خودداری کنید.

– میوه ها و سبزی ها را پیش از مصرف حتما شسته و به روش صحیح ضدعفونی کنید.

– برای اطمینان از سلامت غذا آنرا بصورت کامل بپزید و از مصرف غذاهای خام یا کم پخت خودداری کنید.

– غذایی را که قبلا پخته اید پیش از مصرف بصورت کامل داغ کنید.

– از ظروف و لوازم تمیز و شسته شده با آب سالم و بهداشتی استفاده کنید.

– پیش از تهیه، توزیع و خوردن غذا و پیش از دادن غذا یا شیر به کودک حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

– پس از رفتن به توالت و نیز پیش از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

– مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنید و از قرار گرفتن مواد غذایی در معرض مگس و آلودگی های دیگر خودداری شود.

– هنگام سفر آب و غذای سالم همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و غذاهای با بسته بندی مطمئن استفاده کنید.

– از دفع غیر بهداشتی مدفوع خودداری کرده و حتما از توالت های بهداشتی استفاده کنید.

منبع: