وزیر بهداشت اعلام کرد پذیرش همه واکسن های ایرانی در مسافرت اربعین

وزیر بهداشت از تطابق بیشتر از ۹۰ درصدی سامانه تیتک با HIS بیمارستان ها، تصویب آئین نامه صندوق بیماری های خاص در هیأت دولت، پذیرش تمامی واکسن های ایرانی در مسافرت اربعین و همینطور تداوم اختصاص ارز ترجیحی به تجهیزات و ملزومات پزشکی اطلاع داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از علل موفقیت در اجرای طرح دارویار را برخورداری از سیستم مکانیزه هوشمند و دقیق در سامانه های کنترلی دانست و اظهار داشت: قیمت گذاری ها ابتدا در کمیسیون مشترک انجام و سپس با استفاده از سامانه های کنترلی، امکان نظارت بر قیمت های یکسان در همه نقاط کشور فراهم گردید.
وی از تطابق بیشتر از ۹۰ درصدی سامانه تیتک با HISهای بیمارستانی اطلاع داد و اظهار داشت: در طرح دارویار باید تطابق سامانه تیتک با HISهای بیمارستانی صورت می گرفت که این هماهنگی در بیمارستان ها بوجود آمده و الان بیشتر از ۹۰ درصد سامانه متمرکز هوشمند تیتک با HIS ها مطابق است.
وزیر بهداشت تصریح کرد: این هماهنگی در یکسان سازی و کنترل قیمت دارو در کل کشور تأثیر گذار است.
عین اللهی همینطور درباره نقش حوزه بهداشت در اجرای طرح دارویار اظهار داشت: حوزه بهداشت از اعتبار خارج از بیمه ها استفاده می نماید و داروهای مورد نیاز خانه های بهداشت که شامل داروهای مکمل و لیست مشخصی از اقلام دارویی است؛ از راه سیستمی خارج از طرح دارویار زیر پوشش قرار دارد.
وزیر بهداشت همینطور از تصویب آئین نامه صندوق بیماری های خاص در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت اطلاع داد و اظهار داشت: یکی از کارهای بزرگ دولت سیزدهم، این است که برای بیماران خاص، پوشش حمایتی خاصی در نظر گرفته است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه بیماران خاص نباید دغدغه هزینه دارو و تجهیزات مورد نیازشان را داشته باشند؛ اضافه کرد: سال جاری، مجلس شورای اسلامی، ۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای بیماران خاص در نظر گرفته و ما باید در چارچوب صندوق مشخص و ساختار منسجم، هزینه های این بیماران را تأمین نماییم.
عین اللهی تصریح کرد: در هیأت دولت، آئین نامه این صندوق به تصویب رسید و با این مصوبه و بودجه ای که در نظر گرفته شده امیدواریم خدمات رسانی ویژه به بیماران خاص افزایش و ارتقا یابد.
وی ادامه داد: برای بیماران خاص وضعیت ویژه و خدمات متناسبی برقرار می شود تا دارو و تجهیزات مورد نیاز خویش را در کوتاه ترین زمان و به آسانترین روش دریافت نمایند.
عین اللهی در بخش دیگری از سخنان خود تمامی واکسن های ایرانی زائرین اربعین را مورد قبول کشور عراق دانست و اظهار داشت: در نشستی که با وزیر بهداشت و نخست وزیر عراق داشتم، اذعان داشتند که همه واکسن های تولید ایران را بعنوان واکسن مجاز می شناسند و ازاین رو زائرین در مسافرت اربعین مشکلی نخواهند داشت.
وی ادامه داد: با عنایت به اینکه شمار خیلی از افراد از کشورهای مختلف در مراسم اربعین شرکت می کنند، سفارش به زائرین اربعین کشورمان این است که در مدت زمان باقی مانده، واکسن یادآور را تزریق کنند.
وزیر بهداشت در تکمیل سخنان خود با اشاره به اینکه میزان واکسیناسیون در کشورمان در حد بالایی است، خاطرنشان کرد: حدود ۹۶ درصد از مردم یک مرحله واکسن و ۸۶ درصد دو مرحله از واکسن را دریافت کرده اند.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، عین اللهی از ادامه تخصیص ارز ترجیحی به تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی اطلاع داد و اظهار داشت: دلیل اصلی تبدیل ارز ترجیحی به ارز آزاد پیشگیری از قاچاق بود. بنابراین تلاش کردیم تولیدکنندگان داخلی را تشویق نماییم و مابه التفاوت قیمت ها را به بیمه بدهیم تا بیمه ها به مردم پرداخت کنند و یارانه به صورت مستقیم به مردم داده شود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه موارد مصرف تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی در مراکز درمانی کاملا مشخص است، از تداوم اختصاص ارز ترجیحی به این محصولات اطلاع داد و اضافه کرد: در روند تخصیص ارز به تجهیزات پزشکی تغییری به وجود نیامده و به انواع لوازم مصرفی پزشکی مانند پروتزها، لنزهای داخل چشمی و حلزون های شنوایی ارز ترجیحی همچنان اختصاص داده می شود.

منبع:

About Author