قیمت جدید داروها به صورت آنلاین در دسترس مردم قرار گرفت

فست فود باز: سازمان غذا و دارو قیمت همه داروها را به صورت شفاف و برخط روی سایت خود منتشر نموده است.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، هموطنان با رفتن به سایت http: //irc.fda.gov.ir/nfi و یا برنامه سامانه تی تک و اسکن QR کد روی بسته محصولات در لحظه قیمت دارو را مشاهده کنند.
مردم با مشاهده هرگونه مغایرت قیمت داروها نسبت به قیمت های درج شده در سایت و یا آزاد فروشی داروها در داروخانه ها به رغم طرف قرارداد بودن با بیمه ها، می توانند در تماس با شماره ۱۹۰ و یا دانشگاه های علوم پزشکی، تخلفات را گزارش کنند.

طرح «دارویار» و مزایای اجرای آن
در راستای اجرای اصلاح یارانه های دارو طرح «دارویار» در کشور به اجرا گذاشته شده تا با اجرای آن نفع آن به مردم برسد و قیمت داروها برای مردم بعنوان مصرف کننده هیچ تغییری نداشته باشد و بیمه ها هزینه اضافه آنرا تقبل می کنند.
در طرح «دارویار»، یارانه داروها به انتهای زنجیره منتقل و از راه بیمه ها به مصرف کننده نهایی تخصیص خواهد یافت، این اقدام در جهت سیاست های کلی نظام سلامت در خصوص مدیریت منابع از راه نظام بیمه ای است.
توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، بهره مندی همه دهک ها از یارانه، عدم تغییر پرداخت از جیب بیماران، اجرای بیمه همگانی برای آحاد مردم، برقراری پوشش بیمه ای برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت های بیمه ای نبوده اند، اصلاح الگوی مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی، کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو، حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماران خاص و صعب العلاج از مزایای اجرای طرح دارویار است.
در راستای اجرای طرح دارویار مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان برای زیر پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه در قانون بودجه ۱۴۰۱ تصویب شده است، سه دهک اول جامعه «حدود ۶ میلیون نفر» بدون رجوع حضوری و به صورت مجانی توسط سازمان بیمه سلامت زیر پوشش قرار گرفتند.
افراد سایر دهک ها می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند، اتباع خارجی که مجوز اقامت دارند می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنند و اتباع غیر مجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند، بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه و مجهول الهویه برقرار است.

About Author