رییس کل سازمان نظام پرستاری: پرستارانی که تعدیل شدند به کار بازمی گردند

به گزارش فست فود باز رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در ارتباط با پرستاران ۸۹ روزه، طرحی ها و تمدید طرحی ها و پرستارانی که تعدیل شدند خبرهای خوبی داریم؛ اظهار داشت: در مجلس روی این مباحث کار شده و ان شاءالله این پرستاران مشمول قانون شده و به کار برمی گردند که این علاوه بر ۵۲ هزار استخدامی است که در سالهای پیش مجوز آن گرفته شد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، محمد میرزابیگی و معاونین این سازمان از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان البرز بازدید کردند و در ادامه نشستی با حضور شهرام صیادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان البرز، مدیران پرستاری این دانشگاه و اعضای هئیت مدیره نظام پرستاری کرج برگزار شد.
میرزابیگی با بیان اینکه از ۳۰۰شهید جامعه سلامت، ۱۶۰ نفر پرستار بودند؛ اظهار نمود: برای پرستارانی که در خط مقدم دفاع از سلامت مردم حضور دارند آرزوی سلامت دارم. استان البرز جایگاه خاص و ویژه ای در این دفاع داشت و می شود گفت یک ایران کوچک در استان البرز جای گرفته که با این وجود پرستاران توانستند به خوبی عمل کنند.
وی ادامه داد: از سال ۷۹ قانون و کلیات سازمان نظام پرستاری به تصویب مجلس رسید و در سال ۸۱ انتخابات سازمان برگزار شد و هم اکنون که دوره پنجم سازمان نظام پرستاری است در ۱۴۵ شهر کشور هیئت مدیره های ۹ نفره دارد؛ همینطور شورایعالی ۳۰ نفره ای دارد و هر چهار سال یک مرتبه، انتخابات سازمان برگزار می گردد که این مسائل در ارتباط با بخش حرفه ای، صنفی، مقررات و انتظامات حرفه ای است.
میرزابیگی افزود: بخش اجرایی پرستاری را هم داریم که در راس آن معاونت پرستاری و در ادامه مدیران پرستاری هستند که در ۲۴ ساعت شبانه روز ۱۶ ساعت را به صورت مستقل و با ۱۴ هزار مدیر کار می کنند و ۸ ساعت هم با دو لاین پشتیبانی و پزشکان تعامل دارند.
رئیس سازمان نظام پرستاری ضمن اشاره به بخش آموزشی پرستاری هم خاطرنشان کرد: در رأس آموزش پرستاری، بورد پرستاری وجود دارد و در ادامه حدود ۱۹۵ دانشکده پرستاری و ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری وجود دارد که از مقطع کارشناسی تا دکترا درحال تحصیل هستند.
وی تاکید کرد: ما با چهار اولویت مردم، نظام سلامت، فعل مراقبت های پرستاری و پرستاران، در جامعه فعال هستیم. تمام اقدامات هم در خدمت نظام سلامت و با اولویت مردم است.
میرزابیگی اظهار داشت: من بارها در زمان تصویب معاونت پرستاری در نهاد ریاست جمهوری این نکته را متذکر می شدم که فعل درمان در معاونت درمان وزارت خانه وجود دارد؛ فعل بهداشت در معاونت بهداشت، فعل آموزش در معاونت آموزشی و بحث دارو و تجهیزات پزشکی در معاونت دارو وجود دارد؛ اما متولی مراقبت های سلامت برای مردم در سطح جامعه، بیمارستان ها و در تمام سطوح اول و دوم و سوم، چه کسی است؟ پرستاری عامل به علم پرستاری و صاحب مراقبت های پرستاری از مرحله ارتقای سلامت و جلوگیری از بیماری ها تا درمان و بازتوانی است.
وی افزود: معاونت پرستاری هم در وزارت بهداشت متولی اجراییات و مدیریت ۱۴ هزار مدیر پرستاری است. ما به سمت حرفه ای شدن درحال حرکت هستیم و یک نظام حرفه ای داریم. یک کارشناس علوم سیاسی یا ادبیات چهار سال در دانشگاه درس می خواند اما یک کارشناس پرستاری با چهار سال درس خواندن نمی تواند عملیات پرستاری انجام دهد بلکه دانش و مهارت و دانایی و توانایی باید با یکدیگر همراه شوند تا پرستار بتواند به بیمار خدمت دهد.
میرزابیگی اضافه کرد: دانایی در دانشگاه ها و توانایی در کارآموزی ها شکل می گیرد و سازمان نظام پرستاری بر مبنای استانداردهای خدمتی، نظارت های قانونی را انجام می دهد و رگولاتور است. از میان ۵۰ تا ۶۰ وظیفه ای که برعهده سازمان نظام پرستاری است و در قانون ذکر شده هم یکی، پیگیری مطالبات پرستاران است.
رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه ۲۲۰ هزار نفر عضو شماره دار سازمان هستند؛ بیان داشت: تلاش می نماییم اقداماتی مثل تعرفه گذاری، قانون ارتقای بهره وری، ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه (پرستاری جامعه نگر) و… را ریل گذاری و بسترسازی نماییم. هم اکنون مهم ترین بحثی که داریم تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که قبل از تصویب در دولت، چند مرحله شامل منبع یابی، تعریف کا، تعریف ارزش نسبی و بازتوزیع را داشت که آئین نامه های مرتبط در دولت تصویب گردید و هم اکنون هم دستورالعمل سازماندهی HIS ها ابلاغ گردیده و دستورالعمل بازتوزیع هم تا هفته آینده ابلاغ می شود.
به گفته رئیس سازمان نظام پرستاری، قانون تعرفه گذاری به صورت میانگین ۱۰ درصد به درآمد بیمارستان ها اضافه خواهد نمود و پرستاران هم افزایش بهره مندی خواهند داشت.
وی با بیان اینکه در ارتباط با پرستاران ۸۹ روزه، طرحی ها و تمدید طرحی ها و پرستارانی که تعدیل شدند خبرهای خوبی داریم؛ خاطرنشان کرد: در مجلس روی این مباحث کار شده و ان شاءالله این پرستاران مشمول قانون شده و به کار برمی گردند که این علاوه بر ۵۲ هزار استخدامی است که در سالهای پیش مجوز آن گرفته شد.
میرزابیگی در ادامه با اشاره به اینکه از نظر مطالبات کشوری خاطرتان آسوده باشد؛ تاکید کرد: اگر ما در سازمان نظام پرستاری مطلبی را بیان می نماییم و وعده می دهیم تا حصول نتیجه آنرا پیگیری می نماییم و هر آنچه از وزارت بهداشت عبور می کند و به دستگاههای دیگر می رود سقف زمانی اش بیشتر از یک ماه نیست و به سرعت نتیجه مطالبات حاصل می شود.
وی درباره پیگیری فوق العاده خاص هم اظهار داشت: آنچه وزارت خانه به سازمان برنامه منتقل کرده، تبدیل به سنگ بزرگی شده که نشانه نزدن است. یک فهرست چند هزار نفری عرضه کرده اند که به هر نفر باید ۹ میلیون تومان حقوق اضافه شود که بطور قطع شدنی نیست؛ اما ما همچنان پیگیریم و تلاش می نماییم که با روش های دیگر بتوان این مطالبه را محقق کرد.
میرزابیگی با اشاره به اینکه برای استخدام پرستاران اخبار خوبی در راه است؛ اظهار داشت: برای تبدیل وضعیت و استخدام شرکتی ها، فعالان در روزهای کرونا، پرستاران ۸۹ روزه و… درحال پیگیری هستیم و تا سال دیگر مشکلات پرستاران در زمینه استخدامی حل خواهد شد و ان شالله بحث بیکاری را در پرستاری نخواهیم داشت.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، تعرفه خدمات پرستاری به ایستگاه آخر رسیده است و چهار آئین نامه باید تدوین می شد که شامل دستورالعمل HIS، رسیدگی به اسناد، اجرای تعرفه ها و آئین نامه بازتوزیع بود. مبدأ پرداخت تعرفه از اول دیماه سال۱۴۰۰ خواهد بود.

منبع:

About Author