رییس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد ۱۴ قطب آزمایشگاهی آبله میمونی در کشور

به گزارش فست فود باز، رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلان اینکه آزمایشات تشخیصی آبله میمونی از خردادماه سال جاری در انستیتو پاستور ایران به راه افتاده است، اظهار داشت: افراد مشکوک به آبله میمونی و دارای سابقه تماس با فرد مشکوک یا قطعی مبتلا به آبله میمونی باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر رحیم سروری، درباره ی شناسایی نخستین مورد آبله میمونی، اظهار داشت: نخستین مورد بیماری آبله میمونی در کشور توسط انستیتو پاستور ایران تایید شد. فرد مبتلا که خانمی ۳۴ ساله ساکن شهر اهواز بوده است، بعد از بروز ضایعات پوستی به مرکز درمانی شهرستان محل سکونت خود مراجعه نموده و بعد از شک به آبله میمونی توسط کیت های غربالگری تولیدی انستیتو پاستور ایران در دانشگاه علوم پزشکی اهواز مورد بررسی قرار گرفته است و نمونه بیمار مشکوک برای تایید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است.
تایید نهایی یک مورد مبتلاشدن به آبله میمونی در کشور از طرف تیم پاسخ سریع بیماریهای عفونی انستیتو پاستور
وی اضافه کرد: متخصصین انستیتو پاستور ایران در لابراتوار ملی آبله میمونی و تیم پاسخ سریع بیماریهای عفونی این انستیتو، با بهره گیری از روش های مختلف همچون آزمایشات ملکولی (Real time-PCR) مورد تایید سازمان جهانی بهداشت و تعیین توالی ژنوم ویروس، ابتلای این بیمار را به آبله میمونی تایید نهایی کردند.
راه اندازی آزمایشات تشخیصی آبله میمونی در انستیتو پاستور
سروری با اعلان اینکه آزمایشات تشخیصی آبله میمونی از خردادماه سال جاری در انستیتو پاستور ایران به راه افتاده است، اظهار داشت: با توجه به لزوم آمادگی شبکه آزمایشگاهی کشور جهت تشخیص بهنگام موارد مشکوک احتمالی، انستیتو پاستور ایران کیت غربالگری ارتوپاکس ویروس را طراحی و همراه با آموزش های لازم، به لابراتوار های منتخب شبکه آزمایشگاهی در ۱۴ قطب آزمایشگاهی کشور ارسال کرده است. بر این اساس، دانشگاه های علوم پزشکی منتخب در صورت تشخیص موارد مشکوک در آزمایشات غربالگری، نمونه ها را جهت بررسی تکمیلی به انستیتو پاستور ایران ارسال می کنند.
وضعیت اضطراری بین المللی برای آبله میمونی
رییس انستیتو پاستور ایران افزود: سازمان جهانی بهداشت اخیراً به سبب شیوع بالاتر از حدانتظار این بیماری در جهان، وضعیت اضطراری بین المللی اعلام نموده است. در چند ماه اخیر، تا حالا بیش از ۳۴ هزار مورد بیماری از ۸۲ کشور دنیا گزارش شده است. در همسایگی ایران نیز کشورهای قطر، امارات، عربستان، ترکیه، و لبنان نیز این بیماری را در ماه های گذشته گزارش کرده اند. البته خوشبختانه با وجود افزایش موارد گزارش شده بیماری، تعداد مرگ گزارش شده از این بیماری در دنیا خیلی کم بوده است.
مهمترین روش انتقال آبله میمونی
سروری با اعلان اینکه بیماری آبله میمونی خود بهبود شونده است، اظهار داشت: با اهمیت ترین روش انتقال بیماری، تماس طولانی مدت همچون تماس جنسی است. در مجموع افراد مشکوک به آبله میمونی و دارای سابقه تماس با فرد مشکوک یا قطعی مبتلا به آبله میمونی باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

About Author