رییس آزمایشگاه مرجع کشوری کرونا در انستیتوپاستور: نمی توان پیش بینی مطلقی از کرونا داشت

به گزارش فست فود باز، رییس لابراتوار مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور، اظهار داشت: احتمال بروز موج های هشتم و یا بیشتر کرونا همچنان وجود دارد، اما همه چیز به این وابسته است که چه واریانتی از ویروس به وجود آید؛ بدین سبب نمی توان گفت موج هفتم، آخرین موج کرونا در ایران است.
دکتر مصطفی صالحی وزیری در گفت و گو با ایسنا، درباره ی روند فعلی شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: زیرسویه جدید امیکرون که با نام BA۲.۷۵ شناخته می شود هنوز در ایران شناسایی نشده است. در حال حاضر بیشترین واریانت موجود از کووید۱۹ در کشور ( بیش از ۹۰ درصد) سویه BA۵ است که در سایر نقاط دنیا هم سویه BA۵ فراگیر و غالب است.
او درباره ی روند بررسی نمونه های آزمایشگاهی کرونا از نظر شناسایی نوع زیر سویه، توضیح داد: باتوجه به هزینه قابل توجه تست های تعیین توالی به روش NGS و به سبب محدودیت بودجه، درصدی از نمونه های مثبت که به لابراتوار مرجع کشوری ارسال می شود را مورد سکانس ژنی قرار می دهیم.
وی درباره ی روند پیموده شدن موج هفتم کرونا در کشور، اشاره کرد: اگر بخواهیم ایران را با سایر کشورهایی که ابتدا در آنها امیکرون شناسایی شد، مانند آفریقای جنوبی مقایسه نماییم، قاعدتا موج چندان گسترده ای از اُمیکرون تجربه نخواهیم کرد، اما در کل نمی توان پیش بینی مطلقی درباره ی کرونا داشت؛ برای اینکه ویروس به ما نشان داده است که هر لحظه می تواند اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد.
این ویروس شناس اشاره کرد: احتمال بروز موج های هشتم و یا بیشتر کرونا وجود دارد، اما همه چیز به این وابسته است که چه واریانتی از ویروس به وجود آید که این امر هم متاثر از شاخصهای دیگر است؛ بدین سبب نمی توان گفت موج هفتم، آخرین موج کرونا در ایران باشد.
رییس لابراتوار مرجع کشوری کووید۱۹ در انستیتو پاستور در پاسخ به این پرسش که آیا ممکنست موج های بعدی کرونا با سویه های قدیمی همچون دلتا باردیگر فراگیر شود؟، اظهار نمود: نمی توان این احتمال را منتفی دانست، ولی این احتمال زیاد نیست. اگر بخواهیم روند تکامل ویروس را درنظر بگیریم، ویروس به سمتی می رود که بتواند انتشارپذیری بیشتر و بیماری زایی کمتر داشته باشد؛ ولی برخی جهش ها می تواند در ویروس رخ دهد که سویه هایی با رفتار متفاوت ایجاد شود. اگر اتفاق غیر منتطره ای رخ ندهد، احتمالاً جهش خطرناکی نخواهیم داشت؛ اما این مساله اصلا قطعی نیست. تنها موضوعی که مقدار بیشتری از آن مطمئن هستیم این است که مرگ و میر کمتر خواهد بود؛ برای اینکه سیستم ایمنی بدن افراد طی این مدت از شیوع کرونا، تحریک شده است و پاسخ ایمنی سلولی می تواند از شدت بالای ویروس پیشگیری کند.
وی با اشاره به این که ممکن است در فصل پاییز شاهد بروز و شیوع سایر ویروس های تنفسی همچون آنفلوآنزا باشیم، اظهار داشت: در طول این مدت قریب به ۲ سال و نیم که کرونا عمده عفونت های تنفسی را تشکیل می داد باتوجه به رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک، سایر ویروس های تنفسی مجال کمتری برای بسط و انتشار داشتند، اما هم اکنون با عادی انگاری شرایط و کاهش رعایت پروتکل ها احتمالاً شاهد بروز موارد بالایی از آنفلوآنزا در کنار کرونا باشیم که این مساله خود ممکنست یک چالش باشد.
او درباره ی باز طراحی واکسن های کرونا در مقابل سویه های جدید ویروس همچون اُمیکرون، بیان کرد: قاعدتا اگر قرا باشد واکسن مناسبی برای جلوگیری از انتشار ویروس وجود داشته باشد، نیازمند بازبینی واکسن ها هستیم ولی واکسن های موجود هنوز هم برای کاهش موارد مرگ و میر موثر هستند.

About Author