در گفت وگو با فست فود باز تشریح شد شباهت علایم آبله میمونی و آبله مرغان

به گزارش فست فود باز، رئیس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت درباره ی موارد مشکوک مبتلاشدن به آبله میمونی که باید مورد رصد و آزمایش بیشتر قرار گیرند، اظهار داشت: آزمایش با کیت های تشخیصی آبله میمونی از کسانی گرفته می شود که جزو موارد محتمل بیماری باشند. موارد مشکوک شامل کسانی است که دارای علایم بالینی تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کمردرد، ضعف، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی باشد.
دکتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر این که در حال حاضر از نظر کیت تشخیصی آبله میمونی در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: پیش بینی لازم جهت تهیه و تامین امکانات تشخیصی آبله میمونی همچون کیت های تشخیصی از مدت کوتاهی پس از اینکه سازمان بهداشت جهانی مواردی از این بیماری را در سایر کشورها را گزارش داد، در کشور برقرار شد. این امکانات در حدود ۱۲ قطب دانشگاهی و لابراتوار انستیتو پاستور برقرار است.
وی اضافه کرد: در آینده نزدیک این قطب های آزمایشگاهی افزایش خواهد یافت تا ان شاءالله بتوانیم در همه مراکز استانی امکانات تشخیصی فراهم گردد.
او اشاره کرد: آزمایش با کیت های تشخیصی آبله میمونی از کسانی گرفته می شود که جزو موارد محتمل بیماری باشند. موارد مشکوک شامل کسانی است که دارای علایم بالینی تب، سردرد شدید، دردهای عضلانی، کمردرد، ضعف، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی باشد. در صورتیکه یک رابطه اپیدمیولوژیک میان بیمار و بیماری وجود داشته باشد که یعنی بیمار با این علایم، مسافرتی به خارج از کشور داشته باشد یا تماس با موارد محتمل یا قطعی آبله میمونی داشته باشد و یا فردی که رابطه جنسی خارج از خانواده داشته باشد، مورد محتمل شمرده شده و حتما نمونه آزمایشگاهی از این افراد گرفته می شود.
رییس گروه مدیریت بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت شناسایی شدن این افراد، توضیح داد: گاهی ممکنست بثورات پوستی به تعداد محدود در بدن وجود داشته باشد که آنها هم در نواحی باشد که با لباس پوشیده شده باشد یا خود بیمار هم از وجود این بثورات آگاه نباشد که در این صورت آگاهی کافی ندارد تا برای اقدامات تشخیصی و درمانی مراجعه کند.
او درباره ی احتمال تبدیل شدن بیماری آبله میمونی به پاندمی جهانی، اشاره کرد: با توجه به این که راه انتقال آبله میمونی متفاوت از کرونا است و شرایط انتقال آن به سهولت کرونا نیست، اگر این الگوی فعلی تغییری نکند، بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی شیوع جهانی بالای این بیماری را متصور نیستیم.
امیری با اشاره به شباهت علایم آبله میمونی و آبله مرغان، بیان کرد: ۴۰ درصد کسانی که آزمایش شدند موارد مبتلا به آبله مرغان بودند. اگر رابطه اپیدمیولوژیکی برای انتقال بیماری وجود نداشته باشد، وجود علایم بالینی به تنهایی برای ما مشخص کننده بیماری نیست. آبله میمونی برخلاف کرونا بوسیله هوا منتقل نمی گردد که قرار باشد تعداد افراد زیادی در معرض خطر باشند.
وی با تاکید بر این که کسانی که دارای رابطه اپیدمیولوژیک برای مبتلاشدن به بیماری هستند و یا کسانی که علایم بیماری را دارند باید به مراکز منتخب بهداشتی درمانی مراجعه کنند، اظهار داشت: برای اقدامات تشخیصی در زمینه آبله میمونی همان مراکز جامع خدمات سلامت منتخبی که در تشخیص کرونا فعال بودند را در نظر گرفتیم که با مراجعه به این مراکز اقدامات تشخیصی رایگان به انجام می رسد.
وی درباره ی نحوه نمونه گیری از افراد مشکوک بیماری، بیان کرد: اگر هنوز بثورات پوستی ایجاد نشده باشد ولی فرد علایم عمومی مانند تب، بدن درد یا تورم غدد لنفاوی داشته باشد، نمونه گیری مشابه کرونا از حلق و بینی خواهد بود. از زمانی که بثورات پوستی ایجاد شود از محل زخم نمونه گیری می شود.
او درباره ی راه های انتقال ویروس آبله میمونی نیز اشاره کرد: این بیماری بوسیله هوابرد انتقال داده نمی گردد، اما احتمال انتقال به شکل دراپلت یا قطرات تنفسی وجود دارد. البته به عنوان مثال در مورد یک بیمار که در بیمارستان بستری است و مقرر است اقداماتی مانند اینتوبه (لوله گذاری داخل نای)، احیای قلبی و ریوی بگیرد و یا اقدامی برایش صورت گیرد که منجر به تولید آئروسل(افشانه) شود، امکان انتقال هوابرد وجود دارد، اما این راهِ معمولِ انتقال بیماری شناخته نمی گردد.
وی اشاره کرد: انتقال ویروس بوسیله دراپلت یا قطرات تنفسی حداکثر تا دو متر امکان پذیر است، اما انتقال هوابرد یعنی خیلی سریع تر ویروس منتقل شود که در حقیقت شاید افراد ساکن در یک اتاق بتوانند مبتلا شوند. البته در مورد آبله میمونی عنوان می شود که امکان انتقال هوابرد چندان مطرح نیست، مگر این که در یک مکان درمانی اقداماتی شکل گیرد که منجر به تولید افشانه شود که در این صورت امکان انتقال هوابرد به وجود می آید.

منبع:

About Author