معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح کرد اجرای برنامه ایراپن نیازمند ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار

به گزارش فست فود باز، معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام نمود: اجرای کشوری برنامه ایراپن نیاز به ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری در نشست مدیران غیرواگیر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران، اظهار داشت: ایراپن مهم ترین برنامه ماست که بنا داریم بصورت سراسری در تمام شهرهای کشور اجرا شود. این برنامه بصورت مقدماتی اجرا شده ولی برای اجرای کشوری آن نیاز به ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ سال برای سند ایراپن زحمت کشیده شد ولی آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفت، اضافه کرد: به خاطر کرونا دو سه سالی در اجرای برنامه های غیرواگیر رخوت ناخواسته ای به وجود آمده است که باید با توانمند کردن همکاران و نظارت بیشتر، برنامه ها را با قدرت بیشتری اجرا نماییم.
۷۰ درصد بار بیماریها، غیرواگیر است
معاون بهداشت با اشاره به اینکه ۷۰ درصد بار بیماریها مربوط به بیماریهای غیرواگیر است، بیان کرد: بیماریهای غیرواگیر و مزمن سبب مرگ و میرهای زودرس می شود. ما با بیماران مزمن همیشه سر و کار داریم، بدین سبب آموزش و توانمندسازی دائمی آنها برای سبک زندگی سالم بسیار اهمیت دارد.
اجرای برنامه پزشک خانواده
حیدری اظهار داشت: دولت بر اجرای برنامه پزشک خانواده تاکید دارد و به احتمال زیاد از نیمه دوم امسال باید این برنامه را بصورت سراسری اجرا نماییم. حدود ۱۰ سال است که این برنامه در دو استان فارس و مازندران اجرا شده ولی اجرای سراسری آن با موانعی روبرو بوده است.

وی تصریح کرد: اجرای پزشک خانواده برای حوزه بیماریهای غیرواگیر یک فرصت طلایی است برای اینکه در تشخیص سریع بیماریها و برنامه های غربالگری به مدیریت بیماریهای غیرواگیر کمک زیادی می کند.

حیدری افزود: در مدیریت بیماریهای غیرواگیر ارتباط بین بخشی بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال ریشه بیماریهای عضلانی و اسکلتی از مدارس شکل می گیرد که رابطه بیشتر ما با این حوزه و آموزش های لازم به مهار بیماری کمک می نماید.

وی در آخر خواهان بهره برداری بیش از توان بخش خصوصی شد و اظهار داشت: در بخش آزمایشگاهی شاهد نتایج خوب ارتباط با بخش خصوصی در جریان اپیدمی کرونا بودیم که می توان از این تجربه موفق برای سایر حوزه ها بهره برد.

بنابر اعلام وبدا، گفتنی ست برنامه ایراپن چهار بیماری دیابت، فشار خون بالا، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات را شامل می شود. برنامه ایراپن برمبنای سند ملی پیش گیری از بیماریها با هدف پیشگیری و کنترل این چهار بیماری و چهار عامل خطر و کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیر واگیر تا سال ۲۰۲۵ در مراکز و پایگاه های تحت پوشش اجرا می شود.

منبع:

About Author