فست فود باز: یک متخصص حوزه سالمندی ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف عملکرد دستگاهها در زمینه سالمندی، پیشنهاداتی برای بهبود عملکرد نهادها در امتداد ارتقای وضعیت سالمندان کشور ارائه نمود.
حسین نحوی نژاد در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به سوالی درباب وضعیت حوزه سالمندی در کشور، بیان کرد: سالمندی پدیده خاصی است که مخصوص کشور ما نیست و در دنیا جمعیت به سرعت به سمت سالمندی پیش می رود؛ به عبارتی باتوجه به وضعیت امید زندگی بالاتر، سطح بهداشت بهتر و کاهش موالید، درصد جمعیت سالمندان بالا می رود اما در ایران وضعیت خاصی حاکم است؛ به طوریکه شیب افزایش درصد جمعیت سالمندان حتی از کشورهای منطقه نیز بیشتر است و شاید تا سال ۱۴۳۰ حدود ۲۰ میلیون (یک چهارم جمعیت ایران) سالمند داشته باشیم.
وی با اعلان اینکه فرهنگ ایران به شکلی است که به سالمندان احترام گذاشته می شود، بیان کرد: بطور معمول قوه مقننه و مجریه به سالمندان عنایت دارند و به طرح ها و لوایح در رابطه با این حوزه “نه” گفته نمی گردد. به نظر یکی از نقاط قوت حوزه سالمندان تدوین سند ملی سالمندان است. همین طور در قوانین بازنشستگی به تکریم و منزلت افراد نیز سفارش شده است.

خلاء «غربالگری بیماریهای سالمندی»

این متخصص حوزه سالمندی تصریح کرد: اما آنچه باید بهبود یابد، وضعیت مراقبت سالمندان است؛ البته ناگفته نماند که طی سالهای اخیر اقدامات خوبی همچون تربیت پزشکان، افزایش رشته های پزشکی حوزه سالمندان، اقدام مراکز علمی و کاربردی در امتداد تربیت مراقبان سالمندان و گسترش وضعیت مراقبت سالمندان توسط وزارت تعاون، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی انجام شده است.
وی با اعلان اینکه سالمندان نیازمند مراقبت های خاصی همچون نگهداری، تکریم، پر کردن اوقات فراغت، خدمات بهداشتی و درمانی و طب سالمندی هستند، نداشتن برنامه برای سلامت سالمندان را یکی از اشکالات حوزه سالمندان عنوان نمود و اضافه کرد: سند ملی سالمندان تدوین شده و موردتصویب هیات دولت قبلی قرار گرفته اما آنچه که بطور واضح دیده می شود این است که ما درباره ی پیش گیری از بیماریهای مزمن دوره سالمندی همچون دیابت، فشارخون بالا، مشکلات عضلانی و استخوانی و سرطان ها و… برنامه غربالگری خاص نداریم. عملا منتظر می مانیم که عوارض خاصی فرد را درگیر کند و سپس به دنبال مبارزه با بیماریها هستیم. این درحالیست که مبارزه با بیماریها نه فقط فرد را به حالت اولیه خود بازنمی گرداند بلکه خیلی از منابع بودجه ای را هم در بر می گیرد.
این متخصص حوزه سالمندی با اشاره به وضعیت پوشش بیمه ای سالمندان بیان کرد: اصل بیمه سلامت زیر پوشش وزارت بهداشت است، ضمن این که وزارت بهداشت بر طبق برنامه ششم توسعه مسئول سلامت و یکپارچه کردن وضعیت سلامت تمامی ابعاد جامعه است. مشکل اساسی در بحث بیمه هاست؛ در حال حاضر بیمه های سلامت «پزشک محور» و «درمان محور» هستند حال آن که باید برنامه ها «پیشگیری محور» باشد، به این معنا که برای تمام آحاد جامعه همچون سالمندان برنامه و تشخیص بموقع داشته باشیم تا افراد گرفتار امراض و بیماریها نشوند.

«مناسب سازی» معابر، نیازمند توجه بیشتر

وی «مناسب سازی» را یکی دیگر از نیازهای مورد اهمیت سالمندان عنوان نمود و اضافه کرد: سالمندان در عبور و مرور و دسترسی، به اماکن خاصی (اماکن عمومی، اوقات و فراغت و… ) نیاز دارند؛ تمام برنامه های کشور مبتنی بر نیازهای افراد جامعه همچون سالمندان و افراد دارای معلولیت نیست. باتوجه به این که مشکلات سالمند بیش از سایر افراد جامعه است، در سطح شهری، در حوزه دسترسی سالمندان به سرویس بهداشتی با چالش مواجه هستیم.
مدیر آسایشگاه کهریزک در ادامه به بازنشستگی سالمندان اشاره نمود و اظهار داشت: افراد سالیان سال زحمت می کشند و عمر و جوانی خودرا کار می کنند، اما زمانی که وارد دوره سالمندی می شوند با وجود این که درحال فراهم کردن مقدمات ازدواج فرزندان و ایجاد اشتغال برای فرزندان یا دست و پنجه نرم کردن با بیماریها هستند، عملا دریافتی شان از افراد شاغل کمتر است و این موارد زندگی را برای آنها مشکل می کند.
نحوی نژاد با تاکید بر این که سرمایه گذاری بر روی سالمندان به این معنا نیست که به آنها ترحم نماییم، تصریح کرد: توجه به سلامت سالمندان از نظر اقتصاد کشور نیز اهمیت دارد، به طوریکه اگر به سلامت افراد در سن سالمندی توجه نکنیم هزینه ها و طبعات بسیار زیادی برای جامعه به همراه دارد.

و اما پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت حوزه سالمندی

ایشان سپس به ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت حوزه سالمندی در کشور پرداخت و اشاره کرد: باتوجه به این که ۳۰ سال با افزایش جمعیت سالمندی فاصله وجود دارد، براین اساس وزارت بهداشت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه باید متعهد شوند که نقشه سالمندی (جمعیت سالمندی در هر استان، نیازمندی سالمندان در هر استان و… ) تهیه کنند. بایستی برنامه منسجمی باشد تا افراد در زمان کهولت سن گرفتار بیماری مختلف نشوند. افراد در دوران سالمندی از ادارات به آسانی با یک کاغذ بازنشسته می شود و این درحالیست که آنها هویت اجتماعی و اداری خودرا نیز از دست می دهند.
این متخصص حوزه سالمندی با اشاره به این که حدود ۱۵ درصد سالمندان تنها هستند و کسی را ندارند که از آنها مراقبت کنند، اظهار داشت: باید شرایطی در نظام بیمه ای فراهم گردد که افراد در دوران جوانی حق بیمه پرداخت کنند تا مراقبت از آنها برای دوره سالمندی شان تضمین شود.
نحوی نژاد با اشاره به افزایش مبتلاشدن به آلزایمر که به دنبال گسترش شهرنشینی و صنعتی شدن و تغذیه نامناسب ایجاد می شود، اظهار نمود: باید آماده باشیم تا سالمندان گرفتار فراموشی و آلزایمر نشوند. یک برنامه منسجم به این معنا است که خدمات در منزل برای سالمندان گسترش یابد، از افراد مستعد ارائه خدمات حمایت شود و شرایطی ایجاد شود که افراد نیازمند، به این خدمات دسترسی داشته باشند.
ایشان سپس از وزارت بهداشت خواست تا برنامه خودرا برای مقابله با مشکلات دوره سالمندی عرضه نماید و از سازمان برنامه و بودجه بطور مشخص بودجه لازم برای این حوزه را درخواست کند و همین طور در دانشگاه ها نیز باید طب سالمندان برای مراقبت از سالمندان گسترش یابد. آسایشگاه و مراکز مراقبت از سالمندی نیز باید با استاندارد خاصی بر طبق استانداردهای بین المللی، خدمات مناسبی عرضه کنند.

About Author