به گزارش فست فود باز، متخصص گوش و حلق و بینی و فوق تخصص جراحی سر و گردن می گوید: بهترین کار در رویارویی با خونریزی بینی، نشستن و تکیه دادن سر به دیوار است و با گرفتن محکم دو طرف پرده بینی به مدت ۱۰ دقیقه و همینطور گذاشتن کیسه پارچه ای یخ در بالای بینی می توانیم به بند آمدن خونریزی کمک نماییم.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر مهرداد جعفری در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سلامت ضمن اشاره به این مطلب اضافه کرد: هنگام تکیه به دیوار نباید سر زیاد به عقب برگردد چونکه سبب رانده شدن خون به مجاری گوارشی می شود. بعد از بند آمدن خون، شستشوی بینی با آب ملایم به باقی نماندن لخته ها در بینی کمک می نماید.
وی در رابطه با این که آیا خون دماغ می تواند ناشی از یک بیماری خطرناک باشد، اضافه کرد: درصد بسیار کمی از خونریزی های بینی در ارتباط با بیماری های بدخیم است؛ اغلب خون دماغ ها را در ارتباط با خشکی هوا، انحراف تیغه بینی یا تنفس هوای خشک و سرد است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با این که خونریزی بینی همراه با چه علائمی خطرناک می باشد، اظهار داشت: بیشترین خونریزی بینی به علت خشکی مخاط است اما برخی از خونریزی های بینی به علت افزایش فشار خون اتفاق می افتد؛ با حمله فشار خون مویرگ ها پاره شده و خونریزی اتفاق می افتد اگر خونریزی بینی همراه با کبودی در اندامها باشد احتمال اختلال انعقادی وجود دارد که احتیاج به انجام آزمایشات تکمیلی دارد همینطور افرادی که به دنبال بیماری قلبی از داروی وارفارین استفاده می نمایند امکان دارد گرفتار خونریزی بینی شوند که در این صورت احتیاج به کنترل دوز داروی وارفارین می باشد.
دکتر جعفری با اشاره به اینکه اگر در مدت ۲۰ دقیقه با اقدامات گفته شده خونریزی کنترل نشود باید به مراکز درمانی رجوع شود، افزود: در سالمندان بیشتر با خونریزی بینی مواجه می شویم چونکه با بالا رفتن سن مخاط بینی نازک تر و شکننده تر می شود همینطور فشار خون بالا و مصرف داروهای ضد انعقاد در سالمندان سبب بروز این عارضه می شود.
وی خونریزی مکرر بینی در کودکان را به علت دستکاری بینی در آنها دانست و به انجام اقداماتی مانند نوشیدن آب به اندازه، گذاشتن بخور سرد در اتاق کودک و همینطور چرب کردن بینی کودک با ویتامین آ سفارش کرد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد خونریزی بینی در سالمندان اظهار داشت: کنترل فشار خون و اصلاح غلظت خون (در صورت نیاز) و همینطور مرطوب نگه داشتن بینی با نوشیدن آب کافی، همینطور چرب کردن مخاط خشک را از طریق های بهبود این عارضه در سالمندان است.
دکتر جعفری همینطور از طریق هایی چون کوتریزاسیون (سوزاندن) و تامپون بینی برای کنترل خونریزی های ادامه دار بینی نام برد.

About Author