اهتمام دولت به تکمیل ۲ بیمارستان در خراسان جنوبی

فست فود باز: تکمیل ۲ بیمارستان خوسف و بشرویه به عنوان طرح های نیمه تمام در مسافرت استانی رییس جمهور عنوان شد و با سرعت گرفتن روند ساخت این بیمارستان ها در یک سال قبل مقرر است امسال وارد مرحله بهره داری شوند.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، یکی از با اهمیت ترین برنامه های دولت سیزدهم ساماندهی و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام در کشور بوده و در همه استانها طرح های نیمه تمام یا رهاشده از سال ها و دهه های گذشته وجود دارد که همیشه مورد گلایه مردم و مسئولان بوده است.
با روی کار آمدن دولت سیزدهم، سفرهای استانی ابتدا از مناطق کم برخوردار اما پرظرفیت کشور آغاز شد و الان پس از گذشت یک سال از فعالیت این دولت، شواهد حاکی از سرعت گرفتن و به نتیجه رسیدن خیلی از این طرح های نیمه تمام است.
۱۹ شهریور پارینه بود که رییس جمهور در سومین سفر استانی به خراسان جنوبی آمد و این سفر بیش از ۱۰۰ نوع مصوبه با اعتبار ۱۱ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان برای این استان به همراه داشت.
برای اجرای این طرح ها ۱۹ وزارتخانه، سازمان و نهاد دارای تعهد بوده اند و از مجموع مصوبات سفر، ۱۰ مصوبه با اعتبار ۳۴۷ میلیارد تومان مربوط به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند است.
تعداد تخت های بیمارستانی فعال در استان خراسان جنوبی از ۷۵۵ تخت در ابتدای دهه ۹۰ به بالای هزار و ۲۰۸ تخت در سال قبل رسید اما هنوز کمبود تخت بیمارستانی در بعضی شهرستان ها مشهود است که در مسافرت رییس جمهور به این استان مرزی، تکمیل پروژه های نیمه تمام همچون بیمارستان های درحال راه اندازی خوسف و بشرویه، مورد توجه و تاکید قرار گرفت.
چرا شهرستان خوسف بیمارستان ندارد؟
شهرستان خوسف سومین شهرستان پهناور خراسان جنوبی در ۳۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده و با وجود ۲۰۰ آبادی دارای سکنه و ۱۶ هزار کیلومتر مربع وسعت هنوز بیمارستان ندارد.
این شهرستان در راه اصلی تهران، کرمان، یزد و اصفهان واقع شده است اما خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۳۰ هزار نفری این شهرستان و مسافران عبوری فقط بوسیله خانه های بهداشت و یک مرکز خدمات سلامت شبانه روزی ارائه می شود.
با توجه به لزوم توسعه مراکز بهداشتی و درمانی استان، پروژه ساخت بیمارستان شهرستان خوسف سال ۱۳۸۹ به عنوان یکی از طرح های “مهر ماندگار” سفر هیات دولت وقت به استان در دستور کار قرار گرفت و در نهایت سال ۱۳۹۲ بطور رسمی کلنگ زنی شد.
از سال ۹۲ تا ۹۹ بارها مسئولان مختلف از پروژه درحال راه اندازی بیمارستان خوسف بازدید کردند و برای رفع اشکال اعتباری و افتتاح آن قول دادند.
مردم شهرستان خوسف قرار بود اختتام سال ۱۳۹۹ شاهد اتمام این پروژه باشند و برای ابتدای سال ۱۴۰۰ تجهیز بیمارستان توسط دانشگاه علوم پزشکی صورت گیرد اما این طرح با پیشرفت ۶۷ درصدی، مجدد متوقف گردید.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز بارها درباب طولانی شدن روند این پروژه انتقاد و حتی موضوع را در صحن علنی مجلس بیان کرد.
حسین خسروی دهم شهریور ۱۴۰۰ در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر خوسف اظهار داشت: پیگیری های زیادی برای تامین بودجه بیمارستان خوسف شده اما بگفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیمارستان مشکل اعتبار ندارد بلکه مشکل آن پیمانکار است.
در نهایت سفر شهریور ماه رییس جمهور به خراسان جنوبی و تاکید آیت الله رئیسی بر تکمیل طرح های نیمه تمام سبب شد دور تازه ای از پیگیری ها با تعامل مدیران دستگاه های اجرائی و تامین اعتبار، برای رفع موانع این پروژه شکل بگیرد.
در این سفر مصوب شد برای تکمیل بیمارستان شهرستان خوسف ۳۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور به ترتیب، ۲۲ میلیارد تومان توسط این سازمان تا آخر سال ۱۴۰۱ و هشت میلیارد تومان بصورت نقدی توسط خزانه پرداخت گردد که تا حالا بیش از ۴۰ درصد این رقم اختصاص یافته است.
بعد از سفر رییس جمهور با پیگیری استاندار و مسئولان استان برای تامین اعتبار و رفع اشکال پیمانکار، راه اندازی بیمارستان خوسف سرعت گرفت و تا حالا به ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بتازگی با حضور در محل پروژه و بازدید از بخش های مختلف آن، از پیشرفت فیزیکی بیمارستان ابراز خرسندی کرد.
بیمارستان خوسف با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی سید محمد موسوی میرزایی با اعلان اینکه اجرای این پروژه از سال ۹۲ آغاز شد اظهار داشت: خدا را شاکریم که در هفت تا هشت ماه گذشته، پیشرفت فیزیکی این پروژه به حدود ۸۰ درصد رسیده و امیدواریم تا پیش از اختتام سال این پروژه تکمیل و تجهیز و به فاز بهره برداری برسد.
وی همین طور در نشستی با حضور سرپرست فرمانداری خوسف به بررسی روند ساخت بیمارستان و ارائه خدمات بهداشتی درمانی در این شهرستان پرداخت.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به موقعیت، وسعت و پراکندگی جمعیت در خوسف گفت: برخورداری از بیمارستان، حداقل نیازی است که مردم این شهرستان باید به آن دسترسی داشته باشند.
وی اظهار داشت: برای اتمام ساخت بیمارستان خوسف همه پای کار هستند و این مساله می تواند الگوی مناسبی باشد که هر گونه تلاش مستمر و پیگیری مجدانه در اجرای پروژه ها، نتیجه بهتری خواهد داشت.
موسوی میرزایی به آخرین وضعیت پروژه های بیمارستانی و درمانی درحال راه اندازی دانشگاه در استان خراسان جنوبی اشاره نمود و اضافه کرد: خودرا متعهد می دانیم تا محرومیت زدایی و تقویت دسترسی مردم به خدمات سلامت محور به عنوان با اهمیت ترین اولویت دانشگاه همیشه مورد توجه باشد.
وی از بهره برداری بیمارستان بشرویه تا دهه فجر امسال و بیمارستان خوسف تا آخر سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: راه اندازی بیمارستان های محلی در شهرهای کوچکتر از دیگر برنامه های دانشگاه است.
سرپرست فرمانداری خوسف هم در این جلسه گفت: این شهرستان از محروم ترین نقاط استان بوده و نیازمند توجه ویژه است.
محمدعلی ایمانی با اشاره به موقعیت این شهرستان اظهار داشت: بسیاری از خدماتی که در خوسف ارائه می شود فقط مخصوص شهروندان خوسفی نیست و ساخت بیمارستان خوسف به عنوان یک موقعیت بین راهی درمانی می تواند رسیدگی بهتر و سریعتر به مصدومان جاده ای و کاهش تلفات جانی را به دنبال داشته باشد.
وی تسریع در اتمام ساخت بیمارستان خوسف را از با اهمیت ترین نیازهای درمانی مردم شریف این شهرستان دانست.
سرپرست فرمانداری خوسف تاکید بر این که بیمارستان خوسف یک مطالبه عمومی است اضافه کرد: خوشبختانه با حمایت استاندار خراسان جنوبی و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، طی ماه های اخیر روند عملیات ساختمانی بیمارستان خوسف فعال تر شده و پیشرفت فیزیکی شایان توجهی داشته است.
۱۱ سال انتظار برای افتتاح بیمارستان جدید بشرویه
اما بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهرستان بشرویه از دیگر پروژه های نیمه تمام و اولویت دار حوزه بهداشت و درمان در خراسان جنوبی است که با گذشت ۱۱ سال از کلنگ زنی آن، با اهتمام دولت سیزدهم در مراحل نهایی تکمیل و بهره برداری قرار دارد.
از محل اعتبارات سفر رییس جمهور به خراسان جنوبی، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان بشرویه توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ مصوب شد که ۱۰۰ درصد این اعتبار اختصاص یافته است.
اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبار مصوب سفر رییس جمهور برای بیمارستان بشرویه کلنگ ساخت این بیمارستان ۱۱ سال پیش به زمین خورد و عملیات اجرائی آن با اختصاص پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و تعیین مهلت ساخت تا حداکثر پنج سال شروع شد اما مشکلات مالی و شیوع ویروس کرونا تکمیل پروژه را به تعویق انداخت و حتی در مقطعی متوقف گردید.
استاندار خراسان جنوبی امسال چند بار از بیمارستان درحال راه اندازی بشرویه بازدید کرد و برای تسریع در تکمیل پروژه به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و فرماندار بشرویه دستور ویژه داد.
بنابر اعلام سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند این پروژه با زیربنای سه هزار و ۷۰۰ مترمربع در زمینی به مساحت چهار هکتار درحال اجراست و الان بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بشرویه، پیشرفت فیزیکی ساختمان اصلی بیمارستان جدید را بیش از ۹۸ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: ساختمانی اصلی آماده بهره برداری است اما ساختمان های جانبی مانند انبارها، فضای اداری، پارکینگ، ساختمان اکسیژن ساز و سایر موارد راه اندازی نشده اما طرح آن تهیه و تامین اعتبار شده است.
علی حسینی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بیمارستان ۳۲ تختخوابی بشرویه در زمینی به مساحت چهار هکتار در مسافرت سوم رئیس جمهور وقت (دولت دهم) به شهرستان بشرویه تصویب و عملیات اجرائی آن با اختصاص پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان با تعیین مهلت ساخت حداکثر پنج ساله، شروع شد.
به گفته وی این پروژه طی سه قرارداد ۲ میلیارد تومان، ۸.۵ میلیارد تومان و قرارداد سوم به پیمانکار واگذار شد که در مجموع تا حالا برای آن ۴۵۹ میلیاردریال اعتبار ملی هزینه شده است.
آیا تجهیزات بیمارستان بشرویه تامین شده است؟
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بشرویه با اعلان اینکه قسمتی از تجهیزات به ارزش هفت میلیارد تومان توسط دانشگاه علوم پزشکی خریداری شده است اضافه کرد: برای تکمیل ساختمان های جانبی بیمارستان ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که توسط دانشگاه تامین شده است.
به گفته مسئولان محلی، این بیمارستان ۱۰ سال پیش بر طبق نیاز جمعیتی آن زمان ۳۲ تختخوابی تعیین شد و الان با شرایط جدید پاسخگوی نیاز شهروندان نیست.
در همین خصوص پیگیری ها و مکاتبات لازم از جانب دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارتقای بیمارستان از ۳۲ به ۶۴ تختخوابی انجام شده است.
فرماندار بشرویه هم اظهار داشت: بر طبق تعهد دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیمارستان ۳۲ تختخوابی بشرویه بصورت کامل یعنی با نصب تجهیزات و تامین نیروی انسانی دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
حسن علیزاده اضافه کرد: نماینده مردم شهرستان و استاندار خراسان جنوبی برای تامین اعتبار راه اندازی و تکمیل بیمارستان بشرویه پیگیری های زیادی انجام دادند و بتازگی با حضور استاندار در محل پروژه فرمان داده شد اعتبار مورد نیاز تامین گردد پس از نظر اعتباری مشکلی وجود ندارد.
وی بیان کرد: طرح بیمارستان بر طبق جمعیت و وضعیت ۱۰ سال قبل شهرستان ۳۲ تختخوابی تعیین شده که حالا جوابگو نیست پس با دستور استاندار با شروع به کار بیمارستان جدید، بیمارستان فعلی نیز باید تا زمان توسعه تخت های بیمارستانی، فعال باشد.
سفر معاون وزیر بهداشت در نخستین روز هفته دولت
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در نخستین روز هفته دولت امسال، بمنظور بازدید از پروژه های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به خراسان جنوبی سفر کرد و در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، تسهیل شرایط حضور پزشکان متخصص در مناطق کم برخوردار را یکی از سیاست های محرومیت زدایی وزارت بهداشت عنوان نمود.
بهروز رحیمی با اعلان اینکه بر طبق تاکید رییس جمهور، یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت توجه و رسیدگی به استانهای محروم و کم برخوردار است، اضافه کرد: بدنبال سر و سامان دادن به پروژه های نیمه کاره وزارت بهداشت در سطح کشور هستیم.
وی بیان کرد: هم اکنون بیش از پنج هزار و ۵۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی و ۴۸ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در سطح کشور درحال ساخت است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت در این سفر از برخی بخش های بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند، مرکز خدمات جامع سلامت آرین شهر، ساختمان دانشکده درحال ساخت پرستاری و مامایی قاین، بیمارستان محلی و مرکز خدمات جامع خضری دشت بیاض، مرکز آموزش بهورزی و بازآموزی برنامه های سلامت، بخش MRI بیمارستان شهدا، ساختمان درحال راه اندازی شبکه بهداشت و درمان زیرکوه، طرح توسعه بیمارستان شهدا و مرکز آموزش بهورزی قاین بازدید کرد.
همچنین عملیات اجرائی راه اندازی بیمارستان ۶۴ تختخوابی حاجی آباد زیرکوه تنها شهرستان بدون بیمارستان خراسان جنوبی با زیربنای هفت هزار مترمربع در زمینی به مساحت هفت هکتار شروع شد که فاز نخست آن مقرر است تا ۱۸ ماه دیگر به بهره برداری برسد.
گروه اخبار استانهای خبرگزاری جمهوری اسلامی برای پیگیری اجرای طرح های نیمه تمام در کشور پرونده خبری عزم دولت سیزدهم برای تکمیل طرح های نیمه تمام را ایجاد کرده است؛ برای آگاهی از با اهمیت ترین طرح های در دست اجرا و میزان پیشرفت آنها می توانید اینجا را کلیک کنید.
منبع:

About Author