یک داروی قدیمی و ارزان، امیدی تازه برای درمان ریزش مو

فست فود باز: خیلی از افرادی که جویای درمان ریزش مو و جلوگیری از طاسی هستند، دیر یا زود تسلیم و با این واقعیت روبه رو می شوند که گفته خیلی از متخصصان پوست درباره ی ناکارآمدی داروهای موجود در بازار، درست است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر برت کینگ، متخصص پوست در دانشکده پزشکی ییل در این رابطه به نشریه نیویورک تایمز اظهار داشت: امروزه در بازار مجموعه بی پایانی از داروهای بی فایده با هزینه های اغلب هنگفت برای رشد مو وجود دارد. از آنجائیکه مردم در انتخاب گزینه کارآمد برای حل این مشکل همچنان مستاصل هستند، چنین داروهایی برای رشد مو نیز همچنان فراوان یافت می شوند.
اما دکتر کینگ و سایر متخصصان پوست و مو حالا می گویند درمانی ارزان وجود دارد که موجب رشد مجدد موها در خیلی از بیماران می شود.
بگفته آنها، «ماینوکسیدیل» (minoxidil)، داروی قدیمی و شناخته شده ای برای درمان ریزش مو است که بتازگی به روشی بسیار متفاوت، استفاده می شود. این دارو بجای این که مثل قبل مستقیما روی پوست سر مالیده شود بصورت قرص هایی خوراکی با دز خیلی کم تجویز می شود.
بااینکه گروه روبه رشدی از متخصصان پوست به تجویز قرص های ماینوکسیدیل با دز پایین روی آورده اند اما این درمان هنوز برای بیشتر بیماران و خیلی از پزشکان، نسبتا ناشناخته باقی مانده است.
با اینحال لازم به ذکر است که هنوز این دارو از طرف سازمان غذا و دارو برای این منظور تایید نشده است و بنابراین، بدون برچسب تاییدیه FDA تجویز می شود که روش رایجی در داروهای مربوط به پوست و مو است.
ماینوکسیدیل، ماده فعال روگین (Rogaine)، لوسیون یا گونه ای «فوم» است که روی پوست سر مالیده می شود. استفاده از این دارو نخست در سال ۱۹۸۸ برای مردان و سپس در سال ۱۹۹۲ برای زنان تایید شد و الان دارویی عمومی است. استفاده از این دارو در حکم درمانی برای رشد مجدد مو، ده ها سال پیش و تصادفی کشف شد.
قرص های ماینوکسیدیل با دز بالا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد اما بیماران اغلب متوجه می شدند که این قرص ها موجب رشد مو در سراسر بدنشان می شود. بنابراین، سازنده آن یک لوسیون ماینوکسیدیل را که در نهایت روگین (Rogaine) نام گرفت، تولید کرد که برای رشد مو در کسانی که گرفتار طاسی بودند، تایید شد.
اما متخصصان پوست می گویند که لوسیون یا «فوم» ماینوکسیدیل برای تعدادی از بیماران، شاید بدین سبب که مصرف آنرا متوقف می کنند، موثر نیست. این دارو باید روی پوست سر قرار بگیرد و موها اغلب مانع این کار می شوند. خیلی از مصرف کنندگان خصوصاً زنان، استفاده از آنرا متوقف می کنند برای اینکه دوست ندارند این مواد چسبناک در موهایشان باقی بماند.
برخی نیز متوجه می شوند که این دارو برای آنها کار نمی نماید. ماینوکسیدیل باید با آنزیم های سولفوترانسفراز به شکل فعال آن تبدیل گردد که ممکنست به مقدار کافی در ریشه مو وجود داشته یا نداشته باشد. هنگامی که دارو بصورت خوراکی مصرف می شود، خودبه خود و خودکار به شکل فعال آن تبدیل می شود.
اما این هم دلیل کشف و تولید قرص های خوراکی دز پایین نبود. در حقیقت این کشف نیز ۲۰ سال پیش و تصادفی رخ داد.
دکتر رادنی سینکلر، استاد پوست در دانشگاه ملبورن استرالیا، یک بیمار مبتلا به طاسی الگوی زنانه داشت. موهای بالای سر بیمار کم پشت شده بود و او از ظاهرش متنفر بود. برخلاف آنچه در بیشتر بیماران رخ می داد، روگین برای این زن نتیجه مثبت داشت اما وی در اثر استفاده از این دارو، گرفتار بثورات آلرژیک روی پوست سرش شد. با این وجود، نگران بود که اگر مصرف آنرا متوقف نماید، موهایش باردیگر کم پشت شود.
دکتر سینکلر می گوید: مستاصل بودم. این بیمار بسیار باانگیزه بود و تنها چیزی که می دانستیم، این بود که اگر بیمار به داروهای موضعی آلرژی دارد، یکی از راه های حساسیت زدایی، تجویز دزهای خیلی کم خوراکی است.
برای انجام این کار، دکتر سینکلر با تقسیم قرص های ماینوکسیدیل به چهار قسمت، مصرف دزهای کمتر را برای بیمار تجویز کرد. در کمال تعجب، دز کم موجب رشد موهای بیمار شد اما بر فشار خون او (هدف اصلی دارو در دزهای بالاتر) تاثیری نداشت.
وی در ادامه دز را باز هم کمتر کرد تا به دز موثر یک چهلم قرص رسید و تجویز مصرف مرتب این دارو را شروع کرد.
دکتر سینکلر در جلسه ای در میامی در سال ۲۰۱۵ میلادی گزارش داد که دزهای کم ماینوکسیدیل، موجب رشد مو در ۱۰۰ زن شده است.
او این نتایج را در سال ۲۰۱۸ انتشار داد و اشاره کرد که مطالعات دقیقی در این زمینه لازم است که در آن با گزینش تصادفی، به تعدادی از بیماران قرص ماینوکسیدیل و به برخی دیگر قرص قند یا دارونما بدهند. اما هنوز چنین پژوهشی انجام نشده است. او می گوید که تا حالا بیش از ۱۰هزار بیمار را درمان کرده است.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، بتازگی شمار فزاینده ای از متخصصان ریزش مو این قرص ها را با دز پایین برای بیماران مبتلا به ریزش موی مردانه و زنانه (که با افزایش سن افراد، امری طبیعی است) تجویز می کنند.

منبع:

About Author