در گفت وگو با فست فود باز اعلام شد جزئیات تشکیل صندوق بیماران خاص و صعب العلاج

به گزارش فست فود باز، سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به جزییات اجرای طرح دارویاری در پایتخت در عین حال درباره ی هزینه های دارویی بیماران خاص و صعب العلاج بدنبال اجرای این طرح، اظهار داشت: به زودی با تصویب صندوق بیماران خاص و صعب العلاج که حدود ۵۰۰۰ میلیارد بودجه برای آن مصوب شده است، تقریباً هزینه این بیماران به صفر می رسد.
دکتر علیرضا نمازی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی اجرای طرح دارویاری، اظهار داشت: ۲۳ تیرماه ۱۴۰۱ ارز ترجیحی دارو حذف شد و ما در پنجم مرداد ماه مطالبه همان ۷ روز داروخانه ها که تا اختتام تیرماه بود را پرداخت کردیم. از ۴۰۰۰ میلیارد بودجه ای که برای طرح دارویاری در مرحله اول، در نظر گرفته شد، بطور کلی بیمه سلامت حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده است. سهم تهران از این بودجه برمبنای عملکردهای استانی است و نمی توان عدد دقیقی اعلام کرد؛ برای اینکه تهران به عنوان پایتخت با سایر شهرها متفاوت می باشد. از طرفی رقمی که برای هر ماه پرداختی خواهیم داشت بسته به فصل و شیوع بیماریها متفاوت خواهد بود.
پرداخت های بروز بیمه سلامت با اجرای طرح دارویاریوی درباره ی میزان پرداختی داروخانه های استان تهران در مردادماه که ارز ترجیحی دارو بطور کلی حذف شده بود، بیان کرد: در داروخانه های خصوصی سهم ارز و سهم سازمان با عنایت به تعداد سند ارسالی حدود ۲۲ میلیارد تومان و در بخش دانشگاهی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود. تمام تلاش ما این است که سهم ارز دارو در چند روز ابتداییِ اختتام ماه ارسال سند پرداخت گردد، که خوشبختانه برای اسناد تیرماه در روز پنجم مرداد ماه و برای اسناد مرداد ماه درروز ششم تا هشتم شهریور ماه پرداخت ها صورت گرفت.
او درباره ی فواید اجرای طرح دارویاری و حذف ارز ترجیحی دارو، اشاره کرد: قبل از اجرای طرح، گاهی تخلفاتی در داروخانه ها شکل می گرفت و بطورمثال دارویی با نرخ آزاد با بیمار حساب می شد.
فواید اجرای طرح دارویاری چیست؟سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران، افزود: برمبنای بودجه، ۷۳ هزار میلیارد تومان برای طرح دارویاری در نظر گرفته شده است که فاز اول این طرح اجرائی شد و برخی داروها در این فاز تحت پوشش آمدند. کاهش هدر رفت منابع، رشد صنایع دارویی، جلوگیری از تخلفات ارزی و قاچاق دارو، رشد کیفیت داروهای ایرانی، افزایش صادرات دارو، کاهش کمبودهای دارویی و… همگی از فواید حذف ارز ترجیحی دارو است. با اجرای طرح دارویاری مبالغی که دولت هزینه می کند بجای درستی می رود و از سو استفاده برخی افراد جلوگیری می شود.
تغییر سیاست پرداختی بیمه ها بدنبال حذف ارز دارووی اضافه کرد: با اجرای طرح دارویاری مبنای پرداخت بیمه برای داروها، آن دسته از داروهایی است که بیش از ۵۰ درصد سهم بازار را داشته باشد که این امر به نفع مردم است، زیرا تا قبل از اجرای طرح دارویاری بیمه برای پرداخت فرانشیز ارزان ترین نوع دارو را درنظر می گرفت، ولی حالا با این سیاست سهم بیمه در پرداختی ها افزایش پیدا کرده است. از طرفی اطلاعاتی که بواسطه طرح دارویاری احصا می شود، کمک می نماید که هیچ وقت کمبود دارویی نداشته باشیم و دولت بداند کدام دارو را چه زمانی به چه میزان نیاز دارد.
کاهش هزینه ۱۱۹ قلم داروی پرمصرفاو درباره ی کاهش قیمت ۱۱۹ قلم داروی OTC در طرح دارویاری، بیان کرد: مقرر شده است برای کاهش هزینه مردم، این داروها هم تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا هنگام تجویز در نسخه الکترونیک با پوشش بیمه پرداخت گردد. این ۱۱۹ قلم پر مصرف ترین داروهای ما است.
۱۳هزار و ۴۰۰ بیمار خاص در تهراننمازی درباره ی نحوه پوشش بیمه ای طرح دارویاری برای بیماران خاص، اشاره کرد: دولت کاملا این بیماران را حمایت می کند. در سطح تهران ۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر بیمار خاص شامل افراد تالاسمی، هموفیلی، پیوندی، دیالیز و ام اس داریم که ۵۱ درصد بیماران خاص تهران، مبتلایان ام اس هستند. این بیماران داروهای خاصی دریافت می کنند که بدون مراجعه بیمار به پزشک قابلیت تکرار دارد. در حقیقت امکان تکرار تمام نسخ توسط پزشکان تا سه نوبت و برای شش ماه وجود دارد و اکثریت پزشکان طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت ایران در این حوزه همکاری کافی داشته اند.
به صفر رسیدن هزینه درمان بیماران خاص؛ به زودیاو ضمن اشاره به این که ۴۸ قلم داروی بیماران خاص همچنان مشمول سهم ارز است، افزود: در صندوق بیماران خاص و صعب العلاج که حدود ۵۰۰۰ میلیارد بودجه برای آن مصوب شده است تقریبا هزینه بیماران به صفر می رسد که این طرح هم مقرر است به زودی اجرائی شود. هزینه سال ۱۴۰۰ اداره کل بیمه سلامت برای بیماران خاص حدود ۲۱۰ میلیارد تومان بوده است.
وی ضمن اشاره به این که در طرح دارویاری ۱۳۶۷ قلم دارو مشمول حذف ارز شدند، اظهار داشت: از تعداد یاد شده ۳۷۲ قلم آن غیر بیمه ای و ۹۹۵ قلم بیمه ای است. ۴۸ قلم داروی بیماران خاص نیز مشمول ارز شده است.

منبع:

About Author