وزیر بهداشت: نگران گرمازدگی زوار پیاده اربعین هستیم

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی اربعین اظهار داشت: باتوجه به افزایش گرما در کشور عراق، اکنون گرمازدگی با اهمیت ترین نگرانی درباب زوار پیاده اربعین همزمان با دهه آخر صفر است.
دکتر بهرام عین اللهی روز پنج شنبه در حاشیه همایش “همراه با حکیمان” در مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: با حضور میدانی در مرزهای مهران و شلمچه و بازدید از شرایط موجود، موضوع گرما زدگی برای زوار با اهمیت ترین دغدغه در منطقه است.
وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد اعزام زوار از مناطق مهران و شلمچه انجام می گیرد، اظهار داشت: تمهیدات که کشور میزبان درباب مقابله با گرما زدگی زوار انجام داده، خوب است اما با عنایت به حضور بی شمار عاشقان امام حسین (ع) کافی نیست.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در کوتاه ترین مدت امکانات و تجهیزات برای مقابله با گرمازدگی زوار از طرف کشور ایران در مرزها برقرار شد.
رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی اربعین اظهار داشت: در مرزهای ایران کانس ها و پنل هایی عایق بندی شده برای مبارزه با گرما به وجود آمد تا افرادی که گرفتار مشکل می شوند به آنجا منتقل شوند.
عین اللهی افزود: علاوه بر آن وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای اولین بار یک بیمارستان مجهز به نام “شهید قاسم سلیمانی” را در فاصله ۵ دقیقه ای با مرز در منطقه شلمچه دایر کرده است تا پذیرای مراجعه کنندگان باشد.
وی با اشاره به اینکه تمام کادر درمان و خدمات بهداشتی در مناطق مرزی بصورت داوطلبانه فعال می باشند، تصریح کرد: از حدود ۳ ماه قبل با ماموریت هر یک از فعالیت حوزه درمان و بهداشت که داوطلبانه تمایل به خدمات رسانی در مرزها داشته اند، موافقت شده و در این خصوص به دانشگاههای علوم پزشکی کشور نیز دستوراتی داده شده است.
رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی اربعین عنوان کرد: علاوه بر آن تمام مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان های مرزهای غربی کشور در آماده باش کامل هستند تا علاوه بر خدمات رسانی درباب گرمازدگی در دیگر موارد نیز کمک حال زوار باشند.
عین اللهی ضمن اشاره به این که وزارت بهداشت در خاک کشور عراق مسئولیت نخواهد داشت، اظهار داشت: تنها هلال احمر ایران خدماتی را به زوار در خاک کشور عراق عرضه خواهد کرد و با مراکز درمانی ایران در ارتباطست.

About Author