مدیرتحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی: رازی کووپارس از پیشروترین واکسن های داخل بینی در جهان

به گزارش فست فود باز، مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی اظهار داشت: نشریه معتبر نیچر، واکسن ˮرازی کووپارسˮ را بعنوان یکی از پیشروترین واکسن های داخل بینی برای مبارزه با بیماری کووید۱۹ در جهان معرفی نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سیدرضا بنی هاشمی» اظهار داشت: نشریه نیچر با انتشار مقاله ای، واکسن رازی کووپارس ساخت ایران را به عنوان پیشروترین واکسن های داخل بینی برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ معرفی کرده است و کشور ما دراین زمینه جلوتر از آمریکا و کشورهای اروپایی می باشد.
طراح واکسن رازی کووپارس درباره ی مزیت واکسن های داخل بینی اظهارداشت: واکسن های داخل بینی بمنظور پیشگیری و هم جلوگیری از انتقال ویروس کرونا استفاده می شوند.
وی اضافه کرد: از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت، واکسن هایی که می توانند جلوی زنجیره انتقال ویروس کرونا را بگیرند، جزو واکسن های برتر محسوب می شوند.
بنی هاشمی اظهار داشت: امید سازمان جهانی بهداشت این است که با بهره گیری از واکسن های داخل بینی، بیماری کووید۱۹ ریشه کن شود.
وی با اشاره به اینکه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ایران، دو نوع واکسن تزریقی و داخل بینی کووید۱۹ با نشان رازی کووپارس را ساخته است، اشاره کرد: واکسن رازی کووپارس داخل بینی کووید۱۹ را به عنوان بوستر دز یا دز یادآور مطرح می نماییم.
مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی افزود: مطالعات فاز ۱، ۲ و ۳ و بوستر واکسن رازی کووپارس داخل بینی انجام شده، اما سازمان غذا و دارو هنوز مجوز استفاده از آنرا صادر نکرده است.
وی اظهار داشت: این موسسه توانایی تولید ۳۰ میلیون دز از واکسن داخل بینی کووید ۱۹ را تا آخر سال دارد و باتوجه به پروسه تولید، بسته بندی و کنترل کیفیت از زمان درخواست تا تحویل یک بازه حدود ۳ ماهه نیاز داریم.
بنی هاشمی اظهار داشت: واکسن داخل بینی کووید ۱۹ اگر به عنوان دز یادآور مصرف شود، ۶ ماه تا یکسال در بدن اثربخشی دارد و علاوه بر جلوگیری از مبتلاشدن به ویروس کرونا، می تواند زنجیره انتقال این ویروس به اشخاص دیگر را قطع کند.
وی تصریح کرد: ۵ میلیون دز واکسن رازی کووپارس تزریقی نیز در سبد واکسن های کشور داریم و اثربخشی این واکسن نیز ۴ برابر واکسن چینی سینوفارم است.
طراح واکسن رازی کووپارس اشاره کرد: کشورهای آمریکا، روسیه، چین و هند نیز درحال مطالعه بر روی واکسن داخل بینی کووید ۱۹ هستند

About Author