به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی قرار گرفتن روزانه در معرض نور خورشید برای سلامت ذهن و بدن ضروری می باشد. احیانا تابستان را در بیرون از منزل به پیاده روی و ورزش کردن در فضای باز و دیگر عادات سالم گذرانده اید اما کم کم زمستان فرا می رسد و این سبک سالم زندگی کنار گذاشته می شود چونکه با آمدن هوای سرد غذاهای پخته شده و مقوی به میز شام راه پیدا می کند؛ بنابراین کاهش وزن در تابستان راحتتر از زمستان است.

به نقل از هلث، بر مبنای نتایج تحقیقی که در نشریه گزارش های علمی(Scientific Reports) انتشار یافته اگر معتقدید که کاهش وزن در تابستان راحتتر است، مشخص می شود که نور خورشید می تواند نقش مهمی در کاهش چربی شکمی شما داشته باشد.

آب و هوای گرم منجر به هضم کندتر غذا می شود که برابر با احساس سیری طولانی تری است. علاوه بر این در تابستان فرصت های بیشتری برای سوزاندن چربی های شکم و کاهش وزن برقرار است. میوه های فصلی مانند انواع توت ها، هندوانه، سالادهای سبز تازه و ورزش های تابستانی هم به کاهش وزن کمک می نماید.

در مقابل فقدان نور خورشید امکان دارد منجر به افزایش وزن شود.

پیتر لایت، محقق این تحقیق، می گوید: با بررسی یافته های علمی مشخص می شود قرار گرفتن ناکافی در معرض نور خورشید در هشت ماه از سال امکان دارد ذخیره سازی چربی را افزایش دهد. بنا بر این است که بعضی از ما در زمستان افزایش وزن را تجربه می نماییم.

این دانش عمومی است که تغذیه و ورزش کلیدهای خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته شکم است اما نتایج مطالعات نشان می دهد که نور خورشید هم می تواند به این مورد کمک نماید.

تحقیقات انتشار یافته در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی هم نشان داد اشعه ماوراء بنفش توانایی کاهش روند افزایش وزن و ایجاد اختلال عملکرد قلبی متابولیک در موش ها را دارد.

طبق مطالعه منتشرشده در سال ۲۰۱۷ قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر عملکرد بافت چربی سفید زیر پوستی(scWAT) تأثیر می گذارد. این سلول های چربی سفید در زیر پوست(به نام چربی زیرپوستی) یا اطراف شکم(معروف به چربی احشایی) یافت می شود. نقش اصلی آن هم ذخیره و آزادسازی تری گلیسیرید است اما وقتی مقدار زیادی از آن ذخیره می شود، امکان دارد این مورد منجر به چاقی، دیابت و سایر اختلالات قلبی متابولیک شود.

آنچه محققان دریافتند اینست که نور آبی خورشید(معروف به نوری که می بینید) می تواند اندازه قطرات لیپید را کوچک و عملکرد چربی سفید زیر پوستی را تنظیم کند. زمانی که طول موج های نور آبی خورشید به پوست ما نفوذ می کند و به سلول های چربی زیر آن می رسد، قطرات چربی کاهش پیدا می کند و از سلول ها خارج می شود.

البته اگر در نظر دارید نور خورشید بیشتری را به رژیم سلامتی خود اضافه کنید، فراموش نکنید که تجهیزات محافظ در مقابل آفتاب(مانند ضد آفتاب، کلاه و غیره) را هم در نظر بگیرید.

منبع:

About Author